Putin navštívil Spojené arabské emiráty, setkal se s prezidentem. Zavítá i do Saúdské Arábie

Vladimir Putin se ve středu vydal do Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie. Ruský prezident přitom poté, co rozhodl o vojenském napadení Ukrajiny, mimo svou zemi příliš necestuje. Mimo jiné i proto, že na něj Mezinárodní trestní soud vydal zatykač. Putin je obviněný z toho, že má osobní podíl na nezákonných únosech ukrajinských dětí do Ruska. Jako první Putin navštívil Spojené arabské emiráty.

Od zpravodaje z místa Abú Dhabí / Dubaj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin při setkání s prezidentem Spojených arabských emirátů, šejkem Nahajánem

Ruský prezident Vladimir Putin při setkání s prezidentem Spojených arabských emirátů, šejkem Nahajánem | Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin přiletěl doprovázený čtyřmi stíhačkami. Nejprve přistál v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech a jednal s prezidentem země, šejkem Nahajánem. Na zpáteční cestě se ještě v sousední Saúdské Arábii setkává s korunním princem Mohamedem bin Salmánem.

Putin hraje vabank. Čím budou další krize hlubší, tím bude s aktéry víc manipulovat, uvažuje geograf Jelen

Číst článek

Agentura AP připomíná, že jen tito dva autokrati ovládají celou pětinu světového vývozu ropy. Jedním z témat rozhovorů jsou tak zřejmě ruské a arabské zájmy v oblasti ropného průmyslu a snaha udržet ceny ropy vysoké.

Kromě toho podle informací z ruské strany přiletěl Putin jednat o situaci v Pásmu Gazy a Izraeli a také o válce na Ukrajině, kterou ruský prezident rozpoutal. Řeší se také mezinárodní zatykač, kvůli kterému se Putin do ciziny příliš nevydává – v případě, že ano, jde o země, které nejsou součástí dohody o zřízení Mezinárodního trestního soudu a nemají povinnost vydávat hledané osoby.

Na konferenci nedorazí

V Dubaji přitom zároveň probíhá celosvětová klimatická konference Organizace spojených národů COP28, kde má Rusko také vlastní delegaci. Na ní se však Putin neobjevil, z části s ohledem na to, že Rusko je v globálním vyjednávání o klimatu hodně bráno jako černý pasažér, jehož zájmy jdou proti zájmům lidstva na ukončení využívání fosilních paliv. Rusko jejich prodejem financuje válku na Ukrajině.

Země mimo jiné i blokuje výběr pořadatele této konference v příštím roce, kdy ji má hostit region střední a východní Evropy. Rusko blokuje pořadatelství v zemích Evropské unie, proto jméno příštího organizátora stále není známé. Podle informací z ukrajinského tábora chtěla COP v příštím roce hostit právě Ukrajina, což je kvůli ruské invazi nemožné.

Kromě toho, že Rusko je i na klimatickém fóru bráno jako strana, která většinou maří společné úsilí, jsou navíc prostory výstaviště v Dubaji oficiálně i mezinárodním územím s mezinárodním dohledem. Ruský prezident tak zřejmě nechtěl nic riskovat.

Rusko se vrací jako velmoc. Jsme v čele vytváření spravedlivějšího světa, řekl Putin

Číst článek

Putinova návštěva přesto vzbudila na konferenci OSN poprask a velké emoce především v ukrajinském pavilonu. „Osobně jsem tím nesmírně zničená. Je to tak pokrytecké. A rozčiluje mě, jak o tom lidi mlčí,“ kritizovala členka ukrajinské výpravy na klimatické konferenci v Dubaji Marharyta Bohdanovová.

„Putin sem přijede a berou ho tady jako váženého hosta, místo aby byl někde v Haagu, jak by si coby válečný zločinec zasloužil. Nemůžu ani popsat, jak neotesané to je. Upřímně, je to extrém,“ uvedla.

Ruská výprava na dotazy ohledně Putinovy návštěvy ani ochraně klimatu odpovídat nechtěla.

Členka ukrajinské výpravy na klimatické konferenci v Dubaji Marharyta Bohdanovová | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme