Pozemky pro gigafactory měly zůstat zelené. Ministerstvo jedná s ochranáři o vycouvání z dohody

  • Vláda domlouvá se zahraničním investorem vybudování gigafactory v Dolní Lutyni na Karvinsku. Průmyslová zóna má vzniknout jen dvě stě metrů od chráněné lokality.
  • Stát připravoval stejné místo už před dvaceti lety pro Hyundai. Ochranářské organizace se tehdy s vládou dohodly, že nebudou bránit výstavbě automobilky v 30 kilometrů vzdálených Nošovicích, pokud u Dolní Lutyně nikdy průmyslová zóna nevznikne. A podepsaly Deklaraci porozumění.
  • Nyní jsou ale jak stát, tak i ochranáři připravení dohodu zrušit, a to výměnou za slibovanou 200miliardovou investici.

Původní zpráva Dolní Lutyně Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věřňovice

Věřňovice | Foto: Klára Filipová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jak upozornil server iROZHLAS.cz, o pozemky u Dolní Lutyně na Karvinsku jeví zájem zahraniční společnost, která na nich zamýšlí vybudovat továrnu na baterie do elektromobilů. Areál se má nacházet necelých dvě stě metrů od ptačí oblasti Heřmanský stav i od evropsky významné lokality Niva Olše-Věřňovice. Podle ministerstva průmyslu a obchodu je už sepsaná dohoda s ochranářskými organizacemi.

Stát chce na Karvinsku gigafactory za 200 miliard. Místo není pro průmysl vhodné, ozývá se od starostů

Číst článek

„Máme připravenou Dohodu o spolupráci s občanskými sdruženími a spolky zaměřujícími se na ekologickou ochranu, která nastavuje parametry, za kterých je možné záměr realizovat, aby nedošlo k nevratnému poškození blízké ptačí oblasti,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz ředitel komunikace resortu průmyslu a obchodu Vojtěch Srnka v písemné odpovědi.

Naráží tím na nutnost aktualizovat dohodu z roku 2006 mezi státem, krajem a ochranáři v souvislosti s výstavbou automobilky Hyundai v Nošovicích.

„Stát a kraj se na nás obrátily s žádostí o jednání o podmínkách, za kterých je možné závazky upravit, říká Pavel Franc, ředitel právní organizace Frank Bold.

Deklaraci porozumění už porušil stát i Hyundai

  • Pavel Franc z organizace Frank Bold ve své odpovědi serveru iROZHLAS.cz opakovaně zmiňuje, že kraj i stát si po celou dobu plnily své závazky, které z deklarace vyplývaly. To ale podle veřejně dostupných informací není úplně pravda. Například v roce 2008 se Frank Bold (tehdy Ekologický právní servis) obrátil na ministerstvo průmyslu a obchodu a agenturu CzechInvest s tím, že došlo k porušení smlouvy v rámci dotačního projektu, který podnikatelům poskytoval peníze na výstavbu průmyslových zón. Podle ekologů program tehdy nabízel zejména podporu projektům na zelené louce, což je v přímém rozporu s ustanoveními deklarace. Na základě podnětů ekologů došlo k úpravě dotační výzvy.
  • Dohodu porušil i Hyundai, jak v roce 2011 potvrdil Nejvyšší správní soud. Ten rozhodl, že firma postupovala v rozporu s platným stavebním povolením. Některé části továrny stavěla jinde, než měla, a měnila také půdorysy budov. Kromě porušení zákonů došlo i k porušení deklarace, ve které se smluvní strany zavazují dbát věcných i formálních požadavků právního systému.

Právě tato organizace, dříve známá pod názvem Ekologický právní servis, byla v roce 2006 jedním z klíčových signatářů takzvané Deklarace porozuměníJejím cílem bylo minimalizovat dopady výstavby a provozu nošovické automobilky Hyundai na životní prostředí. A zároveň uzavřít dohodu s ochranáři, kteří měli následně přestat rozsáhlé jihokorejské investici v Nošovicích bránit.

Ochranářům dlouho vadilo, že by dvousethektarová továrna měla vzniknout „na zelené louce“ v podhůří Beskyd. A požadovali, ať stát raději využije některé z mnoha brownfieldů v kraji.

Uzavřená deklarace byla kompromisem. Ekologové se zavázali přestat investici ostřelovat, za což jim stát mimo jiné slíbil, že ukončí práce na přípravě průmyslových zón v Šilheřovicích a právě i na úrodných polích v Dolní Lutyni poblíž chráněné oblasti a ptačí rezervace.

‚Trvalá ochrana‘

V deklaraci z roku 2006 se doslova píše: „Moravskoslezský kraj, ministerstvo průmyslu a obchodu a CzechInvest se zavazují okamžitě a trvale ukončit přípravu Průmyslové zóny Šilheřovice a Průmyslové zóny Dolní Lutyně. Moravskoslezský kraj se dále zavazuje zaměřit se na obnovu nevyužívaných průmyslových zón (brownfields) po celém území Moravskoslezského kraje namísto umisťování průmyslových zón na ‚zelené louce‘.“

Jestli chceme svět dohnat, musíme utíkat rychleji než běžec před námi, míní podnikatel Wichterle

Číst článek

Přesto se osmnáct let po podpisu smlouvy začíná opět o průmyslové zóně v Dolní Lutyni mluvit. Podle ředitele organizace Frank Bold France probíhají jednání se státem od poloviny ledna.

„Smluvní vztahy se vyvíjí v čase,“ konstatuje Franc s odkazem na deklaraci, kterou sám považuje za závaznou smlouvu. „V situaci, kdy se okolnosti změnily natolik, že je potřeba závazky upravit, se na nás stát obrátil s žádostí o jednání o podmínkách, za kterých je to možné,“ odpovídá na otázku, jestli je možné po dvaceti letech aktualizovat „trvalý závazek“.

Dohoda, která byla svého času označovaná za průlomovou, podle slov právníka Jana Dupáka z Transparency International splňuje všechny předpoklady pro to, aby byla závazná.

Průmyslový závod Hyundai Nošovice

Vznik průmyslové zóny a závodu společnosti Hyundai odhlasovali zástupci Moravskoslezského kraje v roce 2001. Korejský investor si z několika lokalit nakonec vybral právě Nošovice, které jsou blízko rychlostní silnice a železnice. Původní vlastníci pozemků je nechtěli nejdříve prodat, během let se podařilo většinu z nich přemluvit. Došlo i na výhrůžky skrze anonymní dopisy. Všechny potřebné pozemky se podařilo vykoupit v prosinci 2005. Firma vznikla v červenci 2006 na ploše 200 hektarů. A jde o první závod této automobilky v Evropě. Celkový objem investice činí 1,12 miliardy eur.

„Deklarace je sepsána takovým způsobem, že obsahuje konkrétní závazky jednotlivých stran, tudíž se jedná o vymahatelnou dohodu. Samotná deklarace neobsahuje jasně vymezené sankce kromě veřejných oznámení o jejím porušení,“ říká k deklaraci Dupák.

Podle něj tak bude záležet na schopnostech jednotlivých stran, jaké právní nároky dokážou uplatnit u soudů v případných sporech.

Dolní Lutyně nemá v současnosti na svém území žádný průmysl. „My jsme zemědělská obec. Máme tu pouze zemědělce a skleníky,“ popisuje starosta Pavel Buzek (nez.). Na otázku, jestli si dokáže představit, že uprostřed katastrálního území obce bude obří hala, odpovídá stroze. „Já tam zatím vidím pole a v dohledné době tam pole zůstanou. Neviděl jsem jediný plán.“

Mezera v legislativě

Umístění případné investice může ovlivnit ještě jedna klíčová skutečnost. Rok po podpisu deklarace, v roce 2007, vyhlásila vláda na severovýchodě Dolní Lutyně chráněnou ptačí oblast a evropsky významnou lokalitu.

Natura 2000

  • Natura 2000 je soustava chráněných území, které společně vytvářejí členské státy Evropské unie. Záměrem je chránit biologickou rozmanitost a jednotlivá území podle přesně stanovených kritérií. „Monitoring oblastí probíhal od roku 2000, kdy se scházeli odborníci a vytipovávali jednotlivé lokality,” říká Lukáš Choleva z Ostravské univerzity. K ochraně těchto území se Česká republika zavázala při vstupu do Evropské unie. 
  • Natura 2000 je tvořená dvěma typy území – ptačími oblastmi a evropsky významnými lokalitami. Oba typy se nachází u Dolní Lutyně.

Původně měla vzniknout už v roce 2004 společně s dalšími lokalitami v soustavě Natura 2000, ale stalo se tak nakonec až po zásahu Evropské komise o tři roky později. „K vyhlášení v Dolní Lutyni došlo později a v menším rozsahu, než byl původní plán. Jedním z důvodů byl záměr obce vybudovat průmyslovou zónu,“ říká Lukáš Choleva z Katedry biologie a ekologie Ostravské univerzity.

Ochranu si území zaslouží podle odborníků z několika důvodů. Lokalita je stanovištěm pro více než 120 druhů ptáků, z nichž více než 100 druhů je chráněných a ohrožených.

Podle Cholevy nejde jen o samotná chráněná území. „Evropsky významná lokalita samozřejmě navazuje na okolní volnou krajinu. Není možné evropsky významné druhy uzavřít na nějakém ohraničeném území.

Zároveň dodává, že nejde jen o ochranu jednotlivých druhů. „Tím, že chráníme jeden daný druh, automaticky pečujeme také o řadu dalších druhů živočichů a rostlin. Chráníme celé přírodní stanoviště, celý ekosystém, ne jeden druh brouka nebo obojživelníka, vysvětluje zoolog Lukáš Choleva. 

Pozemky v okolí Dolní Lutyně | Foto: Jan Cibulka | Zdroj: Český rozhlas

Ačkoliv v aktuální legislativě neexistuje žádné ochranné pásmo evropsky významné lokality, je podle Cholevy nežádoucí, aby se v blízkosti hranic s takto chráněnou krajinou budoval průmysl.

„Jsem překvapen, že by si v dnešní době někdo z politických představitelů nebo investorů dovolil se svým jménem podepsat pod záměr postavit v nivě řeky a v bezprostřední blízkosti zvláště chráněného území nebo evropsky významné lokality nějaký průmyslový komplex,“ dodává zoolog.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu je ale výstavba podnikatelského parku, jak projekt gigafactory označuje, možná. A to i po konzultacích s Agenturou ochrany přírody a krajiny. Ministerstvo se v písemné odpovědi pro server iROZHLAS.cz zavázalo, že „podnikne všechny nezbytné kroky pro zachování kvality vody ve vodních tocích v ptačí oblasti a ochrany tamního ekosystému“.

Ředitel Franc přesto odmítá, že by jeho organizace ztratila o lokalitu v Dolní Lutyni zájem a byla ochotná ji vyměnit za ochranu jiné oblasti. „V dosavadních jednáních jsme něco takového vyloučili. Všechny strany mají zájem na tom, aby našly řešení koexistence případné investice s přilehlou ptačí oblastí a její ochranou,“ popisuje.

Klára Filipová, Tomáš Pika, cib Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme