Petr si zaslouží, aby jeho obrázek letěl do vesmíru, říká Jiří Brady. Byl s ním do poslední chvíle

Z kosmodromu Bajkonur ve středu večer odstartovala kosmická loď Sojuz s tříčlennou americko-ruskou posádkou. Astronaut Andrew Feustel má u sebe stejně jako při předchozích výpravách předmět spojený s Českem. Tentokrát je to kopie dvou obrázků z časopisu Vedem, který vydávali chlapci v židovském ghettu vytvořeném nacisty za druhé světové války v Terezíně.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Brady

Jiří Brady prošel dvěma koncentrační tábory v Terezíně a Osvětimi. | Foto: Filip Jandourek

Autorem kreseb byl Petr Ginz, čtrnáctiletý chlapec z Prahy, kterého zavraždili nacisté v koncentračním táboře. Na jedné je jeho představa pohledu na Zemi z povrchu Měsíce. Druhé dílo je kopií titulní stránky časopisu Vedem s obrázkem startující rakety.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s Jiřím Bradym

Na Petra Ginze zavzpomínal v rozhovoru pro Český rozhlas Plus pamětník tehdejších událostí Jiří Brady: „Myslím, že si to Petr opravdu zaslouží, protože to byl neobyčejně nadaný chlapec, a ten nám změnil v Terezíně život.“

„My jsme žili ve škole v jednom pokoji, kluci se prali a byla tam děsně špatná nálada, protože nás bylo 40 zhýčkaných kluků na pokoji. Měli jsme to štěstí, že profesor Eisinger se stal naším vychovatel a řekl, že si uděláme samosprávu. Tak jsme se rozhodli, kdo půjde pro jídlo a kdo bude uklízet a Peter se rozhodl, že bychom měli psát časopis,“ vypráví Brady.

Časopis Vedem se podle jeho slov stal životem chlapců z ghetta. Psali do něj básničky a popisovali i život v Terezíně. Vždycky v pátek časopis četli a byla to pro ně oslava. Jiří Brady byl s Petrem Ginzem až do poslední chvíle, než šel v Osvětimi na smrt.

„Šlo nás 2000 mužů na práci. Měl jsem to štěstí, že nás vězni vytlačili z vagonu a mně někdo řekl, abych, když půjdu k tomu, kdo rozhodoval o životě, tak jsem přišel před Mengeleho a řekl jsem, že jsem zdravý. To mě dalo na jednu stranu a Petr a Hanuš Bek šli na druhou. V tu chvíli jsem myslel, že jsem udělal chybu. My jsme byli silná skupina, oni slabá, a jak se ukázalo, my jsme šli na práci a oni do plynu,“ vzpomíná Brady.

Jiří Brady byl během německé okupace deportován společně se svoji sestrou Hanou do koncentračního tábora v Terezíně. Ke konci války ho nacisté transportovali do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. V roce 1945 se Bradymu podařilo uprchnout z pochodu smrti. Po komunistickém převratu emigroval do Kanady, kde žije dodnes. 

V říjnu 2016 byl Jiří Brady vyškrtnut ze seznamu lidí, kterým prezident Miloš Zeman udílel státní vyznamenání. Tehdejší ministr kultury Daniel Herman a zároveň synovec Jiřího Bradyho nařknul prezidenta, že Bradyho vyškrtnul na poslední chvíli záměrně kvůli Hermanovu setkání s dalajlámou. 

Petr Ginz se svou sestrou Evou (Chavou) | Foto: Jiří Hošek

Libor Dvořák, Jana Přinosilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme