Přežil Osvětim, emigroval do Kanady a proslavil se po celém světě. Jiří Brady slaví 90. narozeniny

Přesně před 90 lety se narodil Jiří Brady. Jako malý chlapec přežil koncentrační tábor v Osvětimi, kde mu zemřeli rodiče i mladší sestra. Právě její kufr ho pak proslavil po celém světě, a to díky knize Hanin kufřík. Ta přibližuje osudy obou sourozenců, především pak příběh Bradyho sestry Hany.

Praha/Ottawa Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Brady

Jiří Brady | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Doma, když jsme si balili kufry, protože jsme rodiče už neměli, bydleli jsme u tety a strýce a tam jsme si balili kufry do Terezína. V Terezíně jsem je vlastně neviděl, bylo to pod postelí nebo kavalcem mé sestry,“ vzpomínal už dřív Jiří Brady, kde viděl kufr své sestry Hany poprvé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jako malý chlapec přežil koncentrační tábor v Osvětimi, kde mu zemřeli rodiče i sestra. V 50. letech emigroval do Kanady, po celém světě ho ale proslavila kniha Hanin kufřík o osudu sestry Hany. Bradyho příběh připomíná Pavla Lioliasová

Oba sourozenci byli kvůli židovskému původu v roce 1942 deportovaní do koncentračního tábora v Terezíně, později do Osvětimi. Třináctiletá Hana Brady tam zahynula. Její bratr válku přežil a vrátil se do Československa. V 50. letech pak emigroval přes Vídeň do Kanady.

„Chodil jsem v Praze na obchodní akademii. Tady se komunisti zmocnili vlády a já jsem měl jedné diktatury dost a chtěl jsem vidět svět. Tenkrát pouštěli lidi do Izraele, tak jsem oficiálně jel do Izraele, ale vyskočil jsem z vlaku v ruské zóně ve Vídni. Přišel jsem na to, že dědečkův bratr, kterého jsem vůbec neznal, žije v Kanadě, tak jsem mu napsal, jestli by mi mohli poslat víza a oni to nakonec udělali,“ vyprávěl v minulosti Brady.

‚Když jsme šli do Osvětimi, lidé se odvraceli. Myslel jsem, že dnes už je jiný svět.‘ Brady přiletěl do Česka

Číst článek

V Kanadě začal podnikat, založil instalatérskou firmu a narodili se mu čtyři děti. V létě roku 2000 mu přišel dopis z Japonska. Do tokijského Centra pro studium holokaustu se totiž dostal právě kufr jeho sestry Hany. Získala ho ředitelka centra Fumioko Išioka.

„I v Japonsku jsme chtěli mluvit o holokaustu, a to hlavně s dětmi, aby pochopily, kam až můžou vést předsudky a rasová nesnášenlivost. Uspořádali jsme výstavu – Holokaust viděný dětskýma očima. Sesbírali jsme spoustu materiálu a dobových fotografií, bylo to ale málo, chtěli jsme jim ukázat něco skutečného. Proto jsem odjela do Osvětimi, abych získala cokoliv, co patřilo židovským dětem,“ vzpomínala ve vysílání Českého rozhlasu.

„To skutečně bylo překvapení, protože to bych v životě nikdy nečekal, že bych dostal dopis o kufru, nebo že by to přišlo z Japonska, to bylo to poslední místo, kde bych něco takového očekával,“ vysvětloval Jiří Brady. Příběh jeho sestry nakonec převedla do literární podoby Karen Levine.

Dopisy od školáků po celém světě

Kniha Hanin kufřík pak vyšla po téměř celém světě a Brady její poselství šířil mezi mladé lidi: „Právě od té doby, co vyšla kniha, dostáváme dopisy od dětí ze škol z celého světa. Když řeknu, že dostáváme stovky dopisů, tak to není pravda, protože jich dostáváme tisíce. Každému dítěti posílám fotografii mojí sestry a mě, kterou podepíšu, a už jsem jich nechal natisknout 14 tisíc.“  

Fenomén Brady. Původně si z Ameriky přiletěl pro jedno vyznamenání, zpátky už se vracel s osmi

Číst článek

Ve své rodné zemi se ale do širšího povědomí dostal na podzim 2016. Tehdy přijel do Česka převzít údajně slíbené státní vyznamenání. Prezident Miloš Zeman mu ho ale neudělil. Jádrem nedorozumění byla podle Bradyho synovce a tehdejšího ministra kultury Daniela Hermana jeho schůzka s dalajlámou.

Brady tehdy řekl, že ho mrzí, že vyznamenání nakonec nedostal: „Já jsem dostal už tolik vyznamenání, že jestli ho dostanu tady nebo ne, to je prosím úplně jedno. Dostal jsem vyznamenání od německého prezidenta a ontarijské vlády, královny Alžběty a tak dále, bylo by ale příjemné, kdybych ho dostal také ve své mateřské zemi.“

V Česku nakonec Jiří Brady během své návštěvy na podzim 2016 dostal třeba medaili Univerzity Palackého, pražská primátorka mu dala Klíč od obce pražské a pamětní medailí Karla Kramáře ho ocenil i tehdejší premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme