Růžový elf nad Českem. Pozorovatel na českém nebi zachytil vzácný blesk

Na nebi nad Českem se 2. dubna objevil vzácný nadoblačný blesk nazývaný elf. Blesk byl patrný tisícinu sekundy a měřil mezi 300 až 400 kilometry. Jde o blesk, který se objevuje nad bouřkovými mraky, existuje mnoho jeho druhů a vědci o nich ví jen velmi málo. Uvedla to Česká televize s odvoláním na pozorovatele Ústavu fyziky atmosféry Martina Popka, který záblesk nad Českem poprvé vyfotil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blesk elf nad Českem

Blesk elf nad Českem | Foto: Martin Popek, Ústav fyziky atmosféry AV ČR

Nadoblačné blesky jsou extrémně krátkou dobu trvající elektrické výboje, které vznikají vysoko nad místy, kde mohou lidé blesky běžně pozorovat. Projevuje se jako slabá zploštělá záře, která vzniká asi 100 kilometrů nad povrchem Země, tedy v ionosféře. Blesk, který se objevil počátkem dubna nad Českem, se i při své velikosti jevil vzhledem ke své vzdálenosti jen jako nenápadná skvrna.

Život pro ně začíná po setmění. Vědci rozdali bezdomovcům v Praze a Plzni GPS

Číst článek

„Elf je důsledkem silného blesku, který proběhne někde v bouřce pod deseti kilometry výšky nad zemí. Z něj se šíří silné elektromagnetické záření na všechny strany – i nahoru. Ve výškách okolo 90 kilometrů nad zemí silný elektromagnetický pulz ohřeje elektrony a ty potom rozsvítí molekuly dusíku. Tento jev vypadá jako velký disk, který se nad bleskem objeví na strašně krátkou dobu,“ vysvětluje, jak vzácné blesky vznikají vedoucí Oddělení kosmické fyziky Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd Ondřejem Santolík.

Dodává, že poprvé byly elfy spatřeny z paluby raketoplánu. Nad silnými blesky vznikají poměrně často, ale nejsou často pozorovatelné.

Existenci nadoblačných blesků předpověděl fyzik Charles Wilson roku 1925, první snímek ale vznikl až o 64 let později, a to náhodně. Od té doby byly pořízeny tisíce dalších fotografií, nad Českem jej poprvé vyfotil až Popek.

Název elf pochází z anglické zkratky ELVE. Řada blesků se jmenuje po pohádkových bytostech severského původu, existují například i skřítci a trollové. Podle informací na webu České astronomické společnosti byly první nadoblačné blesky letošního roku spatřeny nad střední Evropou 9. března. Šlo o dvě skupiny rudých skřítků nad Rakouskem.

Kromě nadoblačného blesku byly nad Českem v prvním dubnovém týdnu vidět také polární záře, uvedla televize.

ČTK, David Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme