Novák doběhl na klasické desítce na finále Světového poháru 10. Janatová byla mezi ženami šestnáctá

Závod na 10 km klasicky ve finále Světového poháru ve Falunu vyhráli norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo a Finka Kerttu Niskanenová. Michal Novák se poprvé v kalendářním roce dostal do elitní desítky, kterou uzavřel, Kateřina Janatová obsadila 16. místo.

Falun (Švédsko) (Aktualizováno: 16:12 16. 3. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Novák

Michal Novák | Zdroj: Profimedia

Pětinásobný olympijský vítěz Klaebo připravil sourozence Niskanenovy o vítězný double, mladšího bratra vítězky ženského závodu Iiva porazil suverénně o 22,1 sekundy. Sedmadvacetiletý Nor vyhrál šestý pohárový závod za sebou a svou rekordní sbírku rozšířil na 83 triumfů.

Lídr seriálu Harald Östberg Amundsen dnes skončil až osmý, i tak půjde do nedělního závěrečného závodu na 20 km volně s hromadným startem a bonusovými sprinty s téměř nedostižným náskokem více než 100 bodů na krajana Klaeba.

Novák ztratil na vítěze rovnou minutu. Nejlepší český reprezentant byl ještě na mezičase 300 metrů před cílem dvanáctý, ale v závěru za sebe ve virtuálním souboji odsunul dva soupeře. Do elitní desítky se Novák vrátil poprvé od devátého místa na začátku prosince v Gällivare. Poté jeho slibně rozjetou sezonu, kterou odstartoval životním druhým místem v Ruce, přibrzdily zdravotní problémy.

Další Češi

Na body dosáhli ještě 46. Tomáš Dufek a 47. Adam Fellner. Matyáši Bauerovi, synovi vítěze Světového poháru Lukáše Bauera, při debutu v distančním závodě SP první bod na 51. pozici těsně unikl.

Pětatřicetiletá Niskanenová si doběhla pro třetí vítězství v sezoně a osmé v kariéře s náskokem čtyř sekund před krajankou Johannou Matintalovou.

Pátá skončila Američanka Jessie Digginsová a Světový pohár vede před nedělním závěrečným závodem na 20 km volným způsobem s hromadným startem před Švédkou Linn Svahnovou už o 75 bodů. Svahnová dnes byla osmnáctá.

Digginsová už má jistý malý křišťálový glóbus za distanční závody a míří za zopakováním tří velkých úspěchů z roku 2021, kdy kromě toho ovládla i celkové hodnocení Světového poháru a stejně jako letos také Tour de Ski.

Janatová na Niskanenovou ztratila v náročných sněhových podmínkách 1:28,6 minuty a zaznamenala nejlepší výsledek na klasické desítce v kariéře. V celkovém pořadí Světového poháru jí v životní sezoně patří 14. místo.

Finále SP v běhu na lyžích ve Falunu - 10 km klasicky:

Ženy: 1. Niskanenová 30:01,3, 2. Matintalová (obě Fin.) -4,2, 3. Sundlingová (Švéd.) -10,0, 4. Stadloberová (Rak.) -12,9, 5. Digginsová (USA) -23,1, 6. Carlová (Něm.) -26,3, ...16. Janatová -1:28,6, 51. Havlíčková -3:27,7, 55. Beranová (všechny ČR) -3:52,9.

Průběžné pořadí SP (po 33 z 34 závodů): 1. Digginsová 2616, 2. Svahnová 2541, 3. Karlssonová (obě Švéd.) 2249, 4. Carlová 2024, 5. Niskanenová 1982, 6. Sundlingová 1976, ...14. Janatová 1060, 46. Beranová 343, 70. Antošová (ČR) 143, 140. Havlíčková 15.