Černý si 11. místem ve Falunu doběhl pro sezónní maximum. Klaebo vyhrál sedmý sprint v řadě

Poslední sprinty sezony vyhráli na finále Světového poháru ve Falunu norští běžci na lyžích Johannes Hösflot Klaebo a Kristine Stavaas Skistadová. Nejlepší z českých reprezentantů Ondřej Černý v závodě klasickou technikou postoupil do semifinále a díky 11. místu si připsal nejlepší výsledek v ročníku.

Falun (Švédsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ondřej Černý se letos dostal poprvé do semifinále

Ondřej Černý se letos dostal poprvé do semifinále | Zdroj: Profimedia

Sedmadvacetiletý Klaebo potvrdil roli největšího favorita. Vyhrál sedmý sprint v řadě a v seriálu triumfoval popáté za sebou. Druhý byl Fin Lauru Vuorinen a ve 29 letech se poprvé dostal na stupně vítězů.

Skialpinismus se stal nejnovějším olympijským sportem. Představí se v roce 2026 v Miláně a Cortině

Lídr Světového poháru Harald Östberg Amundsen z Norska třetím místem příliš neztratil na dotahujícího Klaeba a před závěrnými dvěma závody sezony vede před slavným krajanem o více než 100 bodů.

Černému se v deštivém Falunu vydařila už kvalifikace, v níž zajel šestý čas. Čtvrtfinále po těsném souboji s Francouzem Lucasem Chanavatem vyhrál a postoupil počtvrté v kariéře do semifinále, v němž už na nejlepší nestačil a doběhl s velkou ztrátou poslední.

Debut Bauera

Luděk Šeller vypadl ve čtvrtfinále a byl klasifikován na 30. místě. Z kvalifikace nepostoupili Jiří Tuž (38.), Michal Novák (49.) a Matyáš Bauer (67.). Devatenáctiletý syn medailisty z olympijských her a mistrovství světa Lukáše Bauera absolvuje ve Falunu debut ve Světovém poháru, který jeho otec v roce 2008 jako jediný český běžec na lyžích celkově vyhrál.

Skistadová za sebou ke zklamání domácích fanoušků nechala tři švédské lyžařky a vyhrála třetí sprint za sebou. Druhá skončila Linn Svahnová a ještě zdramatizovala boj o velký křišťálový glóbus, neboť na vedoucí Američanku Jessii Digginsovou ztrácí už jen 41 bodů.

Jediná Češka ve vyřazovacích jízdách Tereza Beranová byla ve svém čtvrtfinále pátá a obsadila 25. místo. V kvalifikaci skončily Barbora Antošová na 35. příčce a Kateřina Janatová sedmatřicátá.

V sobotu se ve Falunu uskuteční závody na 10 km klasicky, v neděli pak sezonu ukončí závody s hromadným startem na 20 km volně.

Finále SP v běhu na lyžích ve Falunu (Švédsko) - sprint klasickou technikou:

Muži: 1. Klaebo (Nor.) 2:56,78, 2. Vuorinen (Fin.) -1,14, 3. Amundsen -1,37, 4. Northug -1,91, 5. Valnes (všichni Nor.) -1:11,43, 6. Häggström (Švéd.) diskvalifikován, ...11. Černý vyřazen v semifinále, 30. Šeller vyřazen ve čtvrtfinále, v kvalifikaci 38. Tuž, 49. Novák, 67. Bauer (všichni ČR).

Průběžné pořadí SP (po 32 z 34 závodů): 1. Amundsen 2513, 2. Klaebo 2370, 3. Valnes 2034, 4. Golberg 1755, 5. Nyenget (oba Nor.) 1216, 6. Moch (Něm.) 1200, ...37. Novák 511, 82. Černý 152, 84. Fellner (ČR) 152, 99. Šeller 108, 155. Tuž 22.

Ženy: 1. Skistadová (Nor.) 3:16,35, 2. Svahnová -1,18, 3. Sundlingová -0,35, 4. Ribomová (všechny Švéd.) -5,40, 5. Gimmlerová (Něm.) -5,96, 6. Fähndrichová (Švýc.) -7,87, ...25. Beranová vyřazena ve čtvrtfinále, v kvalifikaci 35. Antošová, 37. Janatová (všechny ČR).

Průběžné pořadí SP (po 32 z 34 závodů): 1. Digginsová (USA) 2536, 2. Svahnová 2495, 3. Karlssonová (Švéd.) 2195, 4. Carlová (Něm.) 1949, 5. Brennanová (USA) 1898, 6. Sundlingová 1886, ...14. Janatová 1010, 46. Beranová 343, 69. Antošová 143, 139. Havlíčková (ČR) 15.