Vzpomínka na Martina Povejšila

Velvyslanec při Evropské unii má, bez jakéhokoliv přehánění, větší vliv než leckterý ministr. Právě velvyslanci jednotlivých členských zemí dojednávají velkou část z toho, na čem se pak na summitech či ministerských schůzkách formálně domluví premiéři, prezidenti či ministři. Jsou to pro veřejnost většinou neviditelní, ale zcela klíčoví lidé.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřel diplomat Martin Povejšil, působil při NATO, EU, ale i ve Španělsku či v Chile

Zemřel diplomat Martin Povejšil, působil při NATO, EU, ale i ve Španělsku či v Chile | Zdroj: Profimedia / ČTK

Pro Česko bylo štěstím, že v letech 2012 až 2018 tuto funkci zastával Martin Povejšil. Byla to doba dluhové krize eurozóny, prvního náporu Ruska na Ukrajinu, migrační krize nebo brexitu. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Houska: Vzpomínka na Martina Povejšila

Povejšil měl roli ztíženou tím, s jakými premiéry musel pracovat – Petr Nečas (ODS) už zcela pod vlivem své milenky, Jiří Rusnok s fakticky nelegitimním kabinetem, naprostý introvert Bohuslav Sobotka (SOCDEM), jeho naprostý opak Andrej Babiš (ANO). Povejšil v každém okamžiku osvědčil to, co skvělé diplomaty zdobí – schopnost přesné analýzy a odvahu říkat politikům pravdu, jakkoliv nepříjemnou.

Věřte, že hlavně v případě Andreje Babiše to nebylo jednoduché.

Martin Povejšil v úterý v pouhých 62 letech podlehl těžké nemoci. Poté, co skončil na velvyslaneckém postu v Bruselu, byl náměstkem, po reformě státní správy vrchním ředitelem na ministerstvu zahraničí. Měl na starosti hlavně bezpečnostní politiku.

Můžeme si být jisti, že právě on se velmi zasloužil, že se Česko během kauzy Vrbětice, s prominutím, nepodělalo, ale vymetlo ruské špionážní hnízdo v Praze maskované diplomatickým krytím na zdejší ambasádě.

Ideál státního zaměstnance

Měl jsem možnost s Povejšilem pravidelně mluvit v době, kdy byl velvyslancem při Unii, a také předtím, když od roku 2009 vedl českou ambasádu při NATO. Ještě jednou – inteligence, rozhled a schopnost analýzy je něco, co najdeme u mnoha českých diplomatů.

Zemřel přední český diplomat Martin Povejšil, působil při NATO a Evropské unii. Bylo mu 62 let

Číst článek

Povejšilovi se ale skutečně málokdo vyrovnal v míře upřímnosti, s jakou byl schopen, a to naprosto věcně, informovat své politické nadřízené. Přestože k Babišovi byl opravdu nemilosrdně upřímný, tehdejší premiér si ho cenil natolik, že mu důvěrně nabídl post svého státního tajemníka pro Evropskou unii.

Povejšil odmítl, s Babišem nechtěl takto napřímo spolupracovat a lákala ho spíše bezpečnostní politika.

V samém závěru života pod jeho vedením na ministerstvu zahraničí vznikla nová česká bezpečnostní strategie. Povejšil do ní vložil zcela realistický pohled jak na Rusko, tak na Čínu – měl ho dlouhé roky, na rozdíl od řady českých politiků, kteří obě mocnosti dlouho omlouvali nebo jim přímo podlézali. I tady ovšem dal vývoj za pravdu Martinu Povejšilovi.

Muži, který dokonale splňoval ideál státního zaměstnance – nepředváděl se na veřejnosti, takže ta jeho jméno prakticky neznala, ale místo toho díky svému rozhledu, inteligenci a zkušenostem poskytoval politikům vždy tu nejlepší radu a analýzu. A kromě toho to byl i skvělý chlap.

Autor je komentátor Hospodářských novin

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme