Fotbalový exodus z Blízkého východu. Proč hráči zjistili, že jim peníze milovaný sport nenahradí?

Rok 2023 byl ve znamení přesunu fotbalových hvězd do štědrých náručí saúdskoarabských šejků. Ve stopách Cristiana Ronalda zamířili za lukrativními smlouvami například Jordan Henderson, Roberto Firminho nebo Karim Benzema. Po jediné sezoně však řada z nich volá po návratu do Evropy, protože tamní podmínky nesplnily jejich fotbalová očekávání. Dalo se to čekat?

Komentář Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karim Benzema

Karim Benzema | Zdroj: Profimedia

Není pochyb o tom, že Saudi Premier League nabízí fanouškům podívanou na řadu opravdu kvalitních hráčů, kteří předtím oblékali dresy předních evropských velkoklubů.

Evropský fotbal ztratil kvalitu, řekl Ronaldo a návrat vyloučil. Saúdská liga je podle něj lepší než MLS

Číst článek

Vše přitom odstartoval na začátku minulého roku přestup Cristiana Ronalda, který po ne příliš vydařeném návratu do Manchesteru United podepsal kontrakt s týmem Al Nassr.

O jeho kvalitách a přínosu pro aktuálně druhý tým nejvyšší saúdskoarabské soutěže nemůže být pochyb. Vždyť tenhle devětatřicetiletý Portugalec nasázel za minulý rok v jeho dresu úctyhodných 54 branek a k vidění byly mimo jiné i opravdové parády.

Jenže Ronaldo je pomyslná špička ledovce a zbytek hvězd už tolik nezáří. Možná spíš pohasíná.

Velké očekávání měli určitě francouzský útočník Karim Benzema, který se po konci v Realu Madrid připojil do týmu Al-Ittihad, nebo Brazilec Neymar v barvách Al-Hilal.

Z Liverpoolu zamířilo do arabské pouště dokonce tři opor - Jordan Henderson, Roberto Firminho a Fabinho. Anglickou Premier League vyměnili za saúdskou i Ruben Neves či Aleksandar Mitrović a Riyad Mahrez. Prvně jmenovaný - Henderson - už však znovu kope v Evropě, protože v polovině ledna přestoupil do Ajaxu Amsterdam.

Aktuálně se tak nejvíce skloňuje jméno i Benzemy, o kterého se má podle webu Goal zajímat londýnská Chelsea. Stejný zdroj pak informuje i o možném přestupu Firminha do Fulhamu.

Proč se pro některé fotbalisty stalo působení na Arabském poloostrově spíše noční můrou, než vytouženým rájem? Důvodů se nabízí několik.

Návštěvnost a vedro

Například Henderson byl v Liverpoolu zvyklý užívat si ovace vyprodaného stadionu Anfield, kam se vejde 61 tisíc fanoušků. V dresu Al-Ettifaqu musel v uplynulé sezoně skousnout i zápas, na který přišlo pouhých šest stovek lidí, jak vypočítal britský deník The Sun.

Nákupy hvězd a investice do infrastruktury. Saúdská Arábie nechce jít na fotbalový vrchol čínskou cestou

Číst článek

Co je naopak v Saúdské Arábii kromě návštěvnosti na stadionech vysoké, jsou teploty. V některých částech země totiž nejsou výjimečná ani nelidská vedra přes 40 stupňů Celsia. Pro sportovce jakéhokoliv zaměření je pak kombinace takto vysokých teplot a podání maximálního výkonu téměř vražednou kombinací.

Světový šampionát v Kataru v roce 2022 sice ukázal, že i v takových podmínkách se dát hrát, když se dodržují přestávky na pití, ale faktem zůstává, že se turnaj hrál od konce listopadu do poloviny prosince. Běžné ligové zápasy se v Saúdské Arábii hrají v podvečer, kdy teploměr ukazuje příznivější čísla.

Na to si musela zvyknout i největší hvězda tamní soutěže Cristiano Ronaldo. Ten v jednom z rozhovorů pro Daily Mail zmínil, že musel upravit svůj denní režim. „Největší rozdíl je samozřejmě vedro, kterému jsem se musel přizpůsobit a trénuji až ke konci dne, kdy je teplota mírnější,“ sdělil fotbalista se zkušenostmi z Anglie, Španělska a Itálie.

Faktor jménem život

Fotbalisté si na Blízkém východě sice přijdou na mnohonásobně víc peněz, než by dostali v Evropě, ale mnohdy to nejsou jen oni, kdo rozhodují o svém zaměstnavateli.

Mají přítelkyně, manželky a děti. Saúdská Arábie je kulturně na míle vzdálená životu v Anglii, Německu, Itálii či jiné evropské zemi, protože ženy například nemohou na veřejnost bez doprovodu a také není obvyklé, aby řídily auta.

Fanoušci, vysoké teploty, kvalita soutěže a kultura jsou někdy zkrátka důležitější, než počet nul na bankovním účtu. A tak nebylo divu, že třiatřicetiletý Henderson rozdával po přestupu do Ajaxu úsměvy na všechny strany. Budou ho následovat i další hráči?

Michal Markup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme