pořady

pořady v textech na iROZHLASU

Televizní hádka o hanobení prezidenta. Jílková musela v Máte slovo uklidňovat hosty křikem

|Dominika Píhová |Zprávy z domova

Vášnivé debaty i výbušné reakce jsou pro diskusní pořad Máte slovo s Michaelou Jílkovou typické. Hlas obvykle zvyšují diskutující z řad politiků i široké veřejnosti. Během čtvrteční vysílání, kde se hovořilo o možných trestech za hanobení prezidenta, to ale už nevydržela ani moderátorka Michaela Jílková a své hosty musela umravnit křikem.

|Stanislava Brádlová |Příroda

Hamburgery z velbloudích mláďat

Jiný kraj - jiný mrav, to u jídla platí snad dvojnásob. Například v Saudské Arábii je v kurzu velbloudí maso. Někteří to chápou jako projev nostalgie - kdysi totiž velbloud sloužil nejen jako zdroj potravy, ale především jako dopravní prostředek a taky kamarád. Jsou to vzpomínky na život kočovných beduínů, který nyní vystřídala hlavně těžba ropy.

|Petra Lazáková |Zprávy ze světa

Týden ve světě - 5. až 12. prosince

Z Ukrajiny přišly tento týden dvě klíčové zprávy: 1)vláda a opozice se konečně dohodly na změnách ústavy a volebních pravidel, 2) opozičního kandidáta na prezidenta Juščenka se někdo zřejmě pokusil otrávit dioxinem. Al-Káida zaútočila na americký konzulát v saúdskoarabské Džiddě, nastražená exploze vzala životy 12 lidem. ETA se zase připomněla ve Španělsku - její bomby v sedmi městech nikoho nezabily. Souhrn událostí tohoto týdne ve světě tentokrát připravila Petra Mašková.

|Jan Šmíd |Zprávy ze světa

Týden ve světě 28. 11. až 5. 12.

Boj o regulérnost voleb na Ukrajině vyhrála opozice. Al-Káida opět hrozí Spojeným státům. Američané našli ve Fallúdži věci českých novinářů. Ministr zahraničí Svoboda navštívil několik zemí Blízkého východu. Na Filipínách řádil tajfun. V uhelném dole v Číně zahynulo následkem exploze téměř 150 lidí. Souhrn nejdůležitějších zahraničních událostí uplynulých sedmi dní přináší každou neděli Týden ve světě.

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Týden ve světě: 14. až 21. listopadu

Další žena se znalostí češtiny, tentokrát ovšem jen pasivní, je šéfkou americké diplomacie. Americko-irácké síly dostaly pod kontrolu centrum povstalců Fallúdžu. Iráčtí únosci zabili britskou rukojmí, Polku naopak propustili. Nová Evropská komise se může dát do práce. Rada bezpečnosti OSN vyzývá súdánskou vládu a rebely k podpisu mírové dohody. Zahraniční události právě končícího týdne v jedenácti minutách - to je pořad Týden ve světě.

|Petr Honzejk |Zprávy z domova

Týden v Česku - 6. až 13. listopadu

Radost pro ODS, smutek pro ČSSD - to je výsledek krajských voleb. Korupční aféra zasáhla nejvyšší patra českého fotbalu - odstoupil místopředseda fotbalového svazu Brabec. Vypukl skandál kolem druhého největšího provozovatele čerpacích stanic v Česku - firma Čepro vlastněná státem má zaplatit 2 a půl miliardy korun soukromé firmě. Senát vrátil do hry 14. platy ústavních činitelů. Vrchní soud tvrdě trestal v řadách justice. O funkce přišly dvě ženy - soudkyně Petra Hušková a státní zástupkyně Zuzana Blažková. Souhrn nejdůležitějších domácích uplynulých sedmi dní přináší pořad Týden v Česku.

Týden ve světě: 27. června - 4. července

|Barbora Kroužková |Zprávy ze světa

Dočasná irácká vláda převzala suverenitu nad zemí. Ceremoniál proběhl oproti plánu o dva dny dříve. Bývalý irácký diktátor se po čase objevil na veřejnosti - pohublý, ale odhodlaný bojovat před soudem. Obžalobu vyslechl, ale odmítl. Africký Súdán a především jeho západní oblast Darfúr sužuje terorizování arabských milicí. Summit Severoatlantické aliance v Istanbulu nabídl pomoc Iráku - bude cvičit jeho bezpečnostní síly. Do Afghánistánu zas NATO pošle víc svých vojáků. Podrobnosti k hlavním zahraničním událostem uplynulých 7 dní přináší jako každou neděli Týden ve světě.

|Petr Honzejk |Zprávy z domova

Týden v Česku: 15. až 22. května

Staronovým předsedou KSČM je Miroslav Grebeníček. Vláda se rozhodla neprodat radiolokátory Věra do Číny. Ministerstvo financí představilo daňové změny, které mají ulevit hlavně chudším rodinám s dětmi. Fotbalový klub 1. FC Synot je na prodej. Souhrn nejvýraznějších domácích událostí uplynulých sedmi dní jako každou sobotu přináší Týden v Česku.

|Barbora Kroužková |Zprávy ze světa

Týden ve světě: 25. dubna - 2. května

Evropská unie se rozrostla o 10 nových států včetně Česka. Irák stále žije v napětí. Obrovskou eskalaci násilí si tento týden prožila Fallúdža. Po bojích mezi Američany a místními povstalci bude město hlídat irácká armáda. Veřejným míněním v Iráku, v zemích koalice a jinde otřásly snímky amerických a britských vojáků mučících Iráčany. Oblíbenou destinaci Čechů - Thajsko - zasáhly potyčky mezi bezpečnostními silami a muslimy.

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

Týden ve světě - 28. 3 - 4. 4.

Slovenským prezidentem se stane Vladimír Mečiar nebo Ivan Gašparovič. Vlna útoků v Iráku nepolevuje, zvyšuje se ale jejich brutalita. Severoatlantická aliance se rozšířila o dalších sedm zemí. Poradkyně amerického prezidenta pro národní bezpečnost Condoleezza Riceová bude veřejně a pod přísahou svědčit před nezávislou komisí v Kongresu. Za událostmi uplynulého týdne se tentokrát ohlíží Robert Mikoláš.

|Alžběta Bajgartová |Zprávy ze světa

Týden ve světě - 15.-22. února

Co přinesl uplynulý týden ve světě? Palestinští radikálové znovu udeřili - při ranním sebevražedném atentátu v Jeruzalémě zahynulo nejméně sedm lidí. V pátečních parlamentních volbách v Íránu získávají převahu konzervativci. Německo, Francie a Velká Británie se chtějí stát vůdčí silou Evropské unie. Indie a Pákistán zahájily mírové rozhovory, zatím bez hmatatelných výsledků.

|Lucie Weissová |Zprávy z domova

Týden v Česku - 3.-10. ledna

Česko bojovalo se sněhovou kalamitou a mrazem - sníh ochromil i provoz ruzyňského letiště. Soukromí lékaři a lékárníci na hodinu zavřeli své ordinace a lékárny. Vláda přerušila jednání o chystané penzijní reformě. Nezaměstnanost v České republice je nejvyšší v historii země - dosáhla 10,3 procenta. František Oldřich Kinský prohrál u okresního soudu v Litoměřicích další spor o majetek; neuspěl ani u soudů odvolacích.

|Jitka Malá |Zprávy ze světa

Týden ve světě 14.-21. prosince

Američané dopadli bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Libye vyvíjela zbraně hromadného ničení; sama se přiznala a zbrojní program zastavuje. Osmnáctiletý odstřelovač Lee Boyd Malvo, který loni postřílel u Washingtonu deset lidí, byl uznán vinným. Británie zaznamenala vůbec první případ nákazy lidskou obdobou BSE při krevní transfuzi. SARS unikl z laboratoře - první případ po dlouhé době se objevil na Tchaj-wanu.

Týden v Česku - 30. listopadu-6. prosince

|Dušan Valenta |Zprávy z domova

Také první adventní týden byl u nás doma bohatý na události. Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok s rekordním schodkem ve výši 115 miliard korun. Odboráři Mostecké uhelné společnosti zastavili na hodinu práci kvůli rušení jejich sociálních výhod. Několik set studentů i pedagogů dalo v Praze najevo nesouhlas s finanční situací vysokých škol. O nových stíhačkách pro českou armádu je zřejmě rozhodnuto.

|Jitka Malá |Zprávy ze světa

Týden ve světě - 16.-23. listopadu

Tureckem otřásly další výbuchy, tentokrát namířené proti britským cílům. Zahynulo při nich 27 lidí. V Británii byl v té době na návštěvě americký prezident George Bush. V Bílém domě se zatím poprvé ve funkci prezidenta představil Václav Klaus, který se setkal s viceprezidentem Dickem Cheneym. V Gruzii po nedávných volbách propukla politická krize, v zemi platí výjimečný stav.

|Petr Honzejk |Zprávy z domova

Týden v Česku - 18.-25. října

Uplynulý týden nám přinesl první dny, které bez uzardění snesou označení zimní. A v jejich průběhu se děly zajímavé a důležité věci: Bohuslav Sobotka se má stát vicepremiérem pro reformu financí. V Česku se objevily další dva případ nemoci šílených krav. Začalo se rýsovat řešení kritické situace zadlužených nemocnic. Stát prosadil změny v nejvyšším vedení elektrárenského gigantu ČEZ. Policie rozprášila mezinárodní gang převaděčů, kteří na cizím neštěstí vydělávali stamiliony.

|Klára Stejskalová |Zprávy ze světa

Týden ve světě - 5.-12. října

Jaké události přinesl uplynulý týden v zahraničí? Letošní nositelkou Nobelovy ceny míru se stala íránská právnička a bojovnice za lidská práva Šírín Ebadíová. Arnold Schwarzenegger se ujal nové role - kalifornského guvernéra. Spojené státy odmítly nabídku Turecka zapojit se vysláním vojenské jednotky do obnovy Iráku. Mírový proces na Blízkém východě uvízl na mrtvém bodě. Napětí mezi Sýrií a Izraelem stoupá.