V Rakousku zadrželi bývalého člena kontrarozvědky podezřelého ze špionáže. Vyzvídal v prospěch Ruska

V Rakousku byl kvůli podezření ze špionáže zadržen bývalý pracovník kontrarozvědky Egisto Ott. Podle mluvčí státního zastupitelství ve Vídni Niny Bussekové je vyšetřován kvůli zneužití pravomocí a z vyzvědačství v neprospěch Rakouska, informovala v pátek agentura APA. Policie podle Bussekové zadržela ještě jednoho člověka, jeho identitu však nechtěla zveřejnit. Podle rakouského listu Falter šlo o Ottova zetě.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stephanie Krisperová

„Špioni mají pocit, že v Rakousku mohou jednat nerušeně. To musí skončit,“ řekla bezpečnostní expertka strany Stephanie Krisperová | Zdroj: Reuters

Ott pracoval pro nyní již neexistující Spolkový úřad na ochranu ústavy a boj proti terorismu. Agentura APA také napsala, že v poslední době se stal předmětem zájmu v souvislosti s Janem Marsalkem, někdejším povozním ředitelem zkrachovalé německé finanční společnosti Wirecard, který je podle některých médií léta ruským agentem.

Schwarzenbergové uctili Navalného památku. Na zdi paláce ve Vídni nechali nasprejovat portréty politika

Číst článek

Rakouské úřady začaly podle tisku jednat na základě informací, které dostaly z Británie. Tam je Marsalek vyšetřován kvůli výzvědným akcím pro Rusko. Podle deníku Der Standard britské úřady tvrdí, že Ott v létě roku 2022 předal informace z mobilních telefonů tří vysoce postavených mužů v rakouských bezpečnostních složkách.

Šlo o dlouholetého šéfa kabinetu ministra vnitra Michaela Kloibmüllera, současného ředitele spolkové policie Michaela Takácse a ředitele spolkového migračního a azylového úřadu Gernota Maiera.

Spolupráce s Marsalkem

Marsalkovi, který před necelými čtyřmi lety uprchl do Ruska, Ott pomohl údajně vybudovat špionážní buňku uvnitř Spolkového úřadu na ochranu ústavy a boj proti terorismu. Společně s dalším zaměstnancem rakouské kontrarozvědky Ott podle některých zdrojů pro Marsalka, respektive pro Rusko, shromažďoval informace. Německý Der Spiegel před časem napsal, že šlo o informace o novinářích žijících v Evropě a o jednom opozičním politikovi z Kazachstánu.

Rakousko zvažuje zákaz nošení zbraní na veřejnosti. Zákon se má týkat také větších nožů

Číst článek

Ott byl podle rakouského tisku vyšetřován již delší dobu. Stalo se tak v reakci na podnět cizí tajné služby, která si v roce 2017 stěžovala, že informace předané Spolkovému úřadu na ochranu ústavy a boj proti terorismu získaly ruské tajné služby. Ott už dříve německému tisku sdělil, že se ničeho nezákonného nedopustil.

Vládní Zelení reagovali na informace o zadržení bývalého funkcionáře Spolkového úřadu na ochranu ústavy a boj proti terorismu. Kancléře a svého koaličního spojence Karla Nehammera z lidové strany vyzvali, aby svolal bezpečnostní radu. Podle liberální strany NEOS, která je v opozici, vláda musí jednat proti ruským špionážním aktivitám.

„Špioni mají pocit, že v Rakousku mohou jednat nerušeně. To musí skončit,“ řekla bezpečnostní expertka strany Stephanie Krisperová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme