Ukrajinci jsou stále přesvědčení, že válku vyhrají, říká dobrovolník. Do Oděsy vezl spacáky či generátory

Na Ukrajinu s humanitární pomocí a zase zpátky. Už potřetí se na takovou cestu vydal Pavel Obrdlík, tentokrát do Oděsy. Z Česka dovezl spolu s kolegy spacáky, generátory nebo třeba školní potřeby. „Ukrajinci jsou velmi vděční. Myslím, že únava z války je tady mnohem menší než u nás. Všichni jsou přesvědčení, že nakonec vyhrají,“ řekl pro iROZHLAS.cz.

Oděsa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dobrovolníci vezli na Ukrajinu i dieselové generátory, které jsou použitelné jak v terénu, tak při výpadku proudu

Dobrovolníci vezli na Ukrajinu i dieselové generátory, které jsou použitelné jak v terénu, tak při výpadku proudu | Foto: Tomáš Kolařík

„Dostal jsem se k tomu, když mě oslavil kamarád ze společnosti podané ruce, který věděl, že mám dodávku. Už loni posbírali hodně humanitární pomoci, která se jim nevešla do auta,“ vzpomíná Obrdlík. Podle svých slov příliš neváhal, vše naložil a jel. 

Výprava na Ukrajinu

Na Ukrajinu společně vyrazili Pavel Obrdlík, Lubomír Fojtů, Ondřej Brunclík, Václav Bernard, Tadeáš Peša, muž s přezdívkou Volys a Tomáš Kolařík.

Teď se vydal na Ukrajinu už potřetí. On a další dobrovolníci přivezli třeba zimní spacáky, které poslali vojákům na frontu. „Jsou nadšení, tady je to nedostatkové zboží a stojí hrozně moc peněž,“ popisuje. 

„Pak jsme vezli dieselové generátory, které jsou použitelné jak v terénu, tak při výpadku proudu. To je v Oděse poměrně běžná věc, že vidíte před restaurací agregát, který naskočil, když vypadla elektřina. To se dá očekávat i při ruských útocích, které přijdou v zimě,“ předpovídá. 

Přesvědčeni jsou o tom i místní. „Ukrajinu bezpochyby čeká velmi těžká zima plná ruských útoků na elektrárny, teplárny a elektrické rozvodny. Obávám se, že letos se dočkáme nejméně stejných rozsáhlých útoků, které budou mít za cíl ,zmrazit‘ zemi, jako loni. Oni to ani neskrývají,“ popisuje Oleksij Piontkovskyj z Oděsy, který se podílel na organizaci cesty. 

Kvůli přicházející zimě dobrovolníci Ukrajince zásobili i zimním oblečením, hlavně pro děti. „International School of Brno pořádala velkou sbírku a naložili jsme třetinu dodávky kvalitním zimním oblečením od nich. Vezli jsme toho strašně moc, 73 kilo školních potřeb, sešitů, skicáků a podobně,“ vypočítává. Celkem z Česka do Oděsy vypravili tři dodávky s humanitární pomocí. 

„To je poměrně běžná věc, že vidíte před restaurací agregát, který naskočil, když vypadla elektřina,“ popisuje dobrovolník situaci v Oděse | Foto: Tomáš Kolařík

Cesta trvala dva a půl dne. „Na poslední chvíli jsme měnili místo přechodu hranice na Ukrajinu, ale projeli jsme víceméně hladce. Jedno auto se na hranici zaseklo, zřejmě kvůli administrativnímu povolení nebo pochybení na ukrajinské straně. Ale asi za 14 hodin projeli a dojeli nás před Oděsou,“ říká Obrdlík. 

„V Oděse na první pohled válku nevidíte. Je tu poměrně běžný život. Obchody i bary jsou otevřené, lidi se baví. Samozřejmě je tady určitý limit. V 11 hodin se zavírá, od půlnoci do pěti ráno je zákaz vycházení. Ale když podniknete trošku hlouběji, když projdete město, vidíte například chrám zasažený raketou,“ popisuje situaci dobrovolník. 

Škrtidla, obvazy, ale také Land Rover. Dobrovolníci z Česka dovezli na Ukrajinu pomoc za devět milionů

Číst článek

Ve městě také stále platí zákaz vstupu na pobřeží kvůli minám. Několikrát za den se také městem ozývá poplach. Lidé na ně podle Obrdlíka ale už příliš nereagují. „K poplachu stačí pouze to, aby vzlétly bombardéry, které jsou schopné nést rakety, které by sem doletěly. Takže naprostá většina poplachů je bez jakéhokoliv dopadů na běžný život lidí,“ přibližuje život ve městě. 

V bytě, kde dobrovolníci přebývali, byli na oknech plechové okenice, které jsou téměř pořád stažené. „Je to způsob, jak okna ochránit. Už se tady stalo, že lidé o nechráněná okna v dřevěných rámech přišli,“ líčí. 

Oděsa je podle dobrovolníka v podobném ohrožení jako většina jiných měst na Ukrajině. „Lidé jsou tu velmi vděční. Včera jsme třeba byli v jazzovém klubu a museli jsme odmítat nápad, že přeruší vystoupení kapely, pozvou nás na pódium a budou děkovat," směje se. 

Zdůrazňuje ovšem, že Ukrajina pomoc ostatních zemí stále nutně potřebuje. „Ukrajina bez pomoci nás a našich vlád bude vyhrávat mnohem s většími obtížemi. Kdyby to Ukrajinci vzdali a nebojovali proti Rusku, tak nevím, jak by se zachovalo Slovensko. Já bych opravdu velmi nerad měl ruskou armádu někde poblíž Brna, kde bydlím,“ apeluje.

„Vážíme si pomoci občanů Česka. Jsme za ni velmi vděční. Budeme si stále připomínat to, že Česká republika nám pomohla jako jedna z prvních,“ říká Oleksij. I proto se na Ukrajinu dobrovolníci chystají znovu a s další dávkou pomoci. 

Na Ukrajinu se s Obrdlíkem vypravilo dalších šest přátel | Foto: Tomáš Kolařík

Čeněk Třeček, mst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme