Pirátská strana míří na berlínskou radnici

V Berlíně vyvrcholí série letošních německých zemských voleb. A průzkumy naznačují, že strany německé vládní koalice utrpí další citelnou porážku. Sympatie obyvatel německé metropole si překvapivě získává Pirátská strana.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlin, brána

Berlin, brána | Foto: Klára Stejskalová

‘Berlín je sexy, i když je stále chudý‘, je oblíbené heslo Klause Wowereita. Vše nasvědčuje tomu, že berlínský starosta získá pro SPD další vítězství a už potřetí v řadě ovládne berlínskou radnici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž berlínské zpravodajky Českého rozhlasu Kláry Stejskalové o Pirátské straně

Také Zelení se vezou na vlně popularity.

Vůbec poprvé v historii by mohly v německých zemských volbách uspět Piráti. Strana voličům například slibuje využívání městské hromadné dopravy zadarmo.

„Nebyla by zadarmo, platili bychom ji z takzvané turistické taxy a komunálních rozpočtů,“ brání se Fabio Reinhard, devítka na kandidátce Pirátské strany.

Mladý muž v tričku propagujícím jeho stranu, který bydlí s některými spolustraníky ve squatu, teď může zasednout na berlínské radnici.

„Jádrem našeho programu je transparentnost politiky. Chceme občany zapojit do rozhodování prostřednictvím přímé demokracie. A jsme proti policejní represi.“

Je jasné, že takovýmto programem Piráti oslovují především mladé lidi, prvovoliče, uživatele moderních technologií. Poměrně vysoký volební odhad dávají politologové do souvislosti se zklamáním z fungování klasických politických stran.

„Jsem přesvědčený, že si voliči všimli, že jsme tématicky rozšířili program a proto nám vyjadřují podporu,“ soudí Fabio Reinhard.

Piráti ze Švédska

Pirátská strana vznikla před pěti lety ve Švédsku, tehdy jí stačil k obsazení dvou křesel v evropském parlamentu program založený na legalizaci stahování autorsky chráněného obsahu z internetu.

Němečtí Piráti mají v programu i požadavek na zavedení minimální mzdy nebo zmírnění azylových zákonů. Přesto politologové této straně příliš nedůvěřují a berlínský starosta Wowereit hlasitě varuje voliče před takovouto volbou.

„Zatím jsme na úrovni, že známe své cíle, máme pro ně voličskou podporu, ale nevíme, jak je prosadit,“ dodává Fabio Reinhard.

Klára Stejskalová, pir, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme