Po 31 dní přesahovaly teploty 43 stupňů. V americkém Phoenixu skončila rekordní série, má se ale dál oteplit

Ve Phoenixu v americkém státě Arizona v pondělí naměřili maximální teplotu 42 stupňů Celsia. Bylo to poprvé po 31 dnech, co odpolední maximum ve městě s 1,6 milionu obyvatel nedosáhlo alespoň 43 stupňů Celsia neboli 110 stupňů Fahrenheita. Po ukončení rekordní série veder mají během týdne teploty opět stoupat, zatímco na jihu Spojených států pokračuje extrémní horko přetrvávající už od června.

Phoenix Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rekordní série veder v Phoenixu

Skončila rekordní série teplotních maxim v Phoenixu (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Mírné ochlazení v nejlidnatějším městě Arizony přišlo poté, co do oblasti dorazily tradiční letní deště, píše agentura AP.

Vedra na začátku týdne polevila i v dalších částech USA po víkendu, kdy pocitové teploty šplhaly ke čtyřicítkám i v centrální části země a na východním pobřeží.

Ve Phoenixu panovaly nebezpečné podmínky nepřetržitě od konce června, kdy začala počasí na jihu USA utvářet rozsáhlá oblast vysokého tlaku vzduchu označovaná jako „tepelný dóm“.

Extrémní vedra nabírají v USA na intenzitě. ‚Horko je zabijákem číslo jedna,‘ prohlásil Biden

Číst článek

Do té doby se nejdelší série s maximy přesahujícími 43 stupňů pojila s rokem 1974. Město tehdy zažilo 18 takovýchto dní v řadě, nový rekord je tedy přibližně o tři čtvrtiny delší.

„Rekordní série 31 po sobě jdoucích dní s teplotami minimálně 110 stupňů skončila,“ oznámila v noci na úterý místní pobočka Národní meteorologické služby (NWS).

Podle amerických meteorologů v žádném americkém městě nikdy nebyl pozorován tak teplý měsíc, jako byl letošní červenec ve Phoenixu. Noční teploty tam často zůstávaly výrazně nad 30 stupni Celsia a průměrná měsíční teplota dosáhla přibližně 39 stupňů.

„Pacienti s přehřátým organismem a popáleninami od asfaltu plní nemocnice. V ubytovnách pro bezdomovce se porouchává klimatizace. Úřad soudního lékaře nasazuje na skladování těl chladící boxy o velikosti návěsů, poprvé od rané fáze covidu,“ napsal deník The New York Times v pondělní reportáži o „měsíci Phoenixu v pekle“.

Poznamenal také, že v extrémních teplotách kolabují i obří kaktusy saguaro, které jsou symbolem pouštní krajiny na jihozápadě USA.

Stovky podezřelých úmrtí

Horko je nebezpečné především pro lidi žijící na ulici, seniory či obyvatele, kteří doma nemají klimatizaci nebo si nemohou dovolit mít ji puštěnou několik týdnů v kuse.

‚Podmořská záchranná operace.‘ Korály na Floridě ničí teplá voda, vědci bojují o jejich přežití

Číst článek

Arizonský okres, který zahrnuje Phoenix, minulý týden oznámil, že eviduje 25 úmrtí způsobených vedrem a dalších 250 podezřelých případů. V loňském roce tamní úřady zaznamenaly rekordních 425 úmrtí spojených s vysokými teplotami.

Mimořádné horko letos nezažívá pouze Arizona, nýbrž velké části amerického jihu včetně Texasu, Louisiany a Floridy.

V texaském El Pasu o víkendu skončila jiná rekordní série poté, co teplota vzduchu 44 dní v řadě dosahovala alespoň 100 stupňů Fahrenheita neboli necelých 38 stupňů Celsia.

Město Baton Rouge v Louisianě zase zažilo nejteplejší měsíc v dějinách měření, když zde průměrná teplota v červenci dosáhla 31 stupňů Celsia.

Nebezpečné horko se na jihu USA čeká také v nejbližších dnech, především v oblastech na pobřeží Mexického zálivu. Ve Phoenixu budou podle meteorologů maxima ve druhé polovině týdne opět mimořádně vysoká a o víkendu by mohla dosahovat až 46 stupňů.

Americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA) předpovídá, že srpen bude na americkém jihu opět nadprůměrně teplý.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme