Do Gazy míří druhá loď humanitárního koridoru, Palestincům přiveze na 330 tun pomoci

Z kyperského přístavu Larnaka v sobotu vyplula druhá loď námořního koridoru, který se otevřel předminulý týden pro humanitární pomoc palestinským civilistům v Pásmu Gazy. Podle kyperských médií hlavní loď doprovází dvě menší plavidla a celkem vezou na 330 tun pomoci. Dorazit k pobřeží Gazy by měly asi za tři dny.

Larnaka (Kypr) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď Jennifer plující s humanitární pomocí do Gazy

Loď Jennifer plující s humanitární pomocí do Gazy | Foto: Iakovos Hatzistavrou | Zdroj: AFP / Profimedia

Hlavní loď Jennifer veze zhruba 240 tun pomoci, včetně cukru, mouky, těstovin, masa v konzervách a mléka. Doprovází ji plavidla Open Arms a Ledra Dynamic, z nichž jedno táhne i plovoucí plošinu MMS Aris, díky níž se má náklad v Gaze dostat na pevninu.

Na severu Gazy už může být místy hladomor, hrozí i dalším částem Pásma, zní z amerického ministerstva

Číst článek

Ráno mluvčí kyperské vlády uvedl, že náklad už dříve zkontrolovali zástupci Izraele. Naložena potravinami byla loď Jennifer už před víc než týdnem, vyplutí ale zřejmě zpozdilo i počasí. „Povětrnostní podmínky se zlepšily a zdá se, že loď tak může vyplout,“ řekl v sobotu ráno mluvčí kyperské vlády podle místních médií.

I sobotní humanitární dodávku po moři, stejně jako tu první v polovině března, organizuje charitativní organizace World Central Kitchen spolu se španělskou nevládní organizací Open Arms. Akci financují z velké části Spojené arabské emiráty.

World Central Kitchen, která v Pásmu Gazy také vaří jídlo ve více než 60 kuchyních, také pak bude pomoc v Gaze za dohledu izraelské armády distribuovat.

Obavy z hladomoru

Podle humanitárních organizací se do Gazy nyní dostává zhruba jen pětina potravin, které by tamní civilisté potřebovali. Pomoc se tam vozí přes přechod Rafáh z Egypta a Kerem Šalom z Izraele. Jídlo shazuje také řada zemí z letadel, což je ale nebezpečné.

Lidem v Gaze chybí úplně všechno. Život jim komplikují i nejbanálnější diagnózy, říká farmaceut

Číst článek

Námořní humanitární koridor z Kypru se otevřel v polovině března, ačkoliv se o něm začalo jednat už loni v listopadu. Plán se začal realizovat díky zvýšeném tlaku mezinárodního společenství i americké vlády na Izrael kvůli zhoršující se humanitární krizi v Gaze, která podle OSN hrozí přerůst v hladomor.

V Gaze je ale jen malý rybářský přístav, v němž nemohou zakotvit větší lodě. Nyní tam funguje provizorní hráz, kterou postavila s místními obyvateli organizace World Central Kitchen. Během dubna by měla v Gaze americká armáda dokončit provizorní přístavní molo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme