Peníze od ruské vlivové organizace měli brát politici šesti zemí, mezi nimi i Bystroň z AfD. Ten to odmítá

Český Deník N a renomovaný německý týdeník Der Speigel uvádějí, že poslanec pravicové Alternativy pro Německo Petr Bystroň byl jedním z politiků, kteří dostali peníze od jisté ruské vlivové organizace. Politik českého původu to označil za pomluvy a hodlá se bránit právní cestou.

Od stálého zpravodaje Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alternativa pro Německo

Podle Spiegelu někteří politici AfD dostávali přes pražskou spojku peníze mimo jiné i na kampaň k letošním evropským volbám (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Deník N už dříve uvedl, že BIS odhalila Ruskem organizovanou síť, která se snažila v různých evropských zemích ovlivnit letošní volby do europarlamentu.

O rozkrytí ruské propagandistické sítě a spolupráci s českými zpravodajskými službami informoval ve čtvrtek také předseda belgické vlády. Podle tuzemské kontrarozvědky byla v Česku předávána hotovost protisystémovým politikům z Německa, další peníze mířily na provoz proruského zpravodajského webu Voice of Europe.

Vláda rozšířila sankční seznam. Dva zahraniční proruští politici se měli pokoušet o vlivovou operaci

Číst článek

Německý týdeník Der Spiegel vychází ze stejných informací jako Deník N, zdroje sice nejmenuje, ale je jasné, že vychází z informací přímo od tajných služeb.

Der Spiegel také připomíná, že na kauze pracovalo hned několik zpravodajských služeb, minimálně pět až šest, ale klíčovou roli prý po celou dobu vyšetřování hrála česká Bezpečnostní informační služba (BIS), přičemž na německé straně s ní spolupracoval Spolkový úřad na ochranu ústavy, tedy kontrarozvědka.

Pro Spiegel je zásadní tvrzení, že se Rusové pokoušeli tajně financovat své politické spojence a údajně z toho těžili právě někteří politici AfD, kteří dostávali přes pražskou spojku peníze mimo jiné i na kampaň k letošním evropským volbám.

Slova ministryně

Významnou roli v tom měl hrát člověk, který je na druhém místě volební kandidátky AfD do europarlamentu, a sice německý poslanec českého původu Petr Bystroň.

Rusko přes svůj kanál s centrálou v Praze posílalo peníze k politikům z celkem šesti evropských zemí s tím, že část se podle informací Spieglu vyplácela v hotovosti na osobních schůzkách v Praze a část se posílala přes různé kryptoměny.

Nesdílím Koudelkovo paranoidní vidění světa, obhajuje Paroubek rozhovor pro proruský web

Číst článek

Spiegel už mluvil se spolkovou ministryní vnitra Nancy Fraserovou, podle které jde jen o další dotaz, jak se Rusko snaží ohýbat veřejné mínění v Evropě, a je podle ní dobře, že se to zjistilo ještě před červnovými volbami.

Fraserová taky politiky AfD obvinila z toho, že se opakovaně dobrovolně, nebo i za úplatu dávají do služeb ruské státní propagandy.

Bystroň, známý v Česku

Petr Bystroň, o němž se víc než v německých médiích píše v těch českých, odmítá, že by nějaké peníze převzal. Proti tvrzení se hodlá bránit právní cestou, prohlásil v pátek.

Jedinou exponovanější funkcí, ve které Bystroň je, je druhé místo na kandidátní listině AfD do Evropského parlamentu. To, jak je Bystroň vnímaný v Česku, může být zkreslené tím, že mu tuzemská média dávají velký prostor a jsou i méně kritická.

Princ temnoty, Putinův muž pro Ukrajinu. Kdo je politik a oligarcha, na kterého Česko uvalilo sankce?

Číst článek

Zatímco teď dal Bystroň jednomu z nejčtenějších českých webů celý rozhovor – a snaží se tam ospravedlnit – tak německým médiím takto aktivně neodpovídá, přestože jde o poslance německého parlamentu, a tedy člověka, který žije z peněz německých daňových poplatníků.

Třeba agentuře DPA poslal pouze prohlášení, ve kterém podle tvrzení agentury ignoroval položené otázky a říká, že je to celé pomluva. Spiegel publikoval jen část jejich komunikace, než aby Bystroňovi dal prostor na rozhovor, ale je to způsobené i tím, že Bystroň pro německé novináře není nijak relevantní.

Titulky novin Die Welt, Süddeutsche Zeitung nebo Bild ho nejmenují, protože ho čtenáři nemají odkud znát. Už proto, že v Bundestagu sedí 740 poslanců a on je jeden z nich bez nějaké významnější funkce.

Nyní se ve spolkové zemi Sasko-Anhalstko chystají úřady plošně prověřit všechny členy AfD, kteří mají zbrojní průkaz, a budou posuzovat, jestli mu ho zabaví, nebo nechají.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme