Krajané v Dublinu pořádají sbírku na Havlovu bustu v irském parlamentu

Irský parlament se brzy stane třetím zákonodárným sborem na světě, který se bude moct pochlubit bustou Václava Havla. Zesnulý český prezident přitom bude vůbec první neirskou osobností, které se této pocty dostane. Jde o nápad programu Art for Amnesty, který taky bustu zaplatil. Čeští krajané a naše ambasáda se ale rozhodli, že v Dublinu uspořádají benefiční akci a pokusí se veškeré náklady pokrýt.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel

Václav Havel | Foto: Wikimedia Commons

„Dát dohromady tuto benefici bylo asi to nejjednodušší, co jsem ve své pracovní kariéře dělala. Protože samozřejmě jméno Václava Havla zná úplně každý a bez Václava Havla bychom nebyli asi tady spolu v Dublinu a možná ani nikde ve světě,“ říká hlavní organizátorka benefice Alžběta Bajgartová, někdejší kolegyně z Českého rozhlasu, dnes úspěšná fotografka, která v Dublinu dlouhodobě žije.

Pro získání účinkujících, darů do tomboly nebo pronájem sálu v klubu Odessa jí zpravidla stačil jeden telefonát a vyslovení jména s iniciálami V. H.

Přehrát

00:00 / 00:00

1200 eur vybrali čeští krajané na benefičním večeru v Dublinu na bustu Václava Havla. Reportáž zpravodaje Jiřího Hoška

„Jsem velmi ráda, že spousta mladých českých lidí se dala dohromady a připravila velmi zajímavý večer, to myslím, že je velmi dobře. Je to takové to správné vyústění určitého obdivu a respektu a toho dědictví, které český národ má po Václavu Havlovi,“ uvádí česká velvyslankyně v Irsku Hana Mottlová.

Lidé se na benefičním večeru plném česko-slovensko-irských hudebních vystoupení dobře bavili, což platí i pro irského finančního ombudsmana Billa Prasifku, jehož příbuzní odešli z Moravy na konci 19. století do Spojených států.

„V Irsku Havla vnímají nejen coby Čecha, ale taky jako vlivnou postavu mezinárodního dění. Podle mě je velkým symbolem evropské jednoty a celého vývoje po pádu komunismu,“ zmiňuje Bill Prasifka.

„Z 19 her, které napsal irský dramatik Samuel Beckett, věnoval jen jednu jedinou nějakému člověku. Bylo to Václavu Havlovi, a sice v době, kdy Havel seděl v Československu ve vězení. Šlo o aktovku Katastrofa,“ připomíná zakladatel celosvětového programu Art for Amnesty Bill Shipsey.

Právě u Art for Amnesty, odnože Amnesty International, se zrodil nápad umístit bustu Václava Havla, jejíž autorkou je česká sochařka Marie Šeborová, v irském parlamentu.

„Jsem za benefici Čechů žijících v Irsku samozřejmě strašně vděčný, i když by pochopitelně Art for Amnesty projekt Havlovy busty uskutečnila i bez téhle akce. Když jsem se od paní velvyslankyně a od Alžběty dozvěděl o benefici, byl jsem nesmírně pyšný,“ říká Bill Shipsey.

 

Dva přední irští herci přečetli k velkému pobavení publika úryvky z Havlovy Audience. Jeden z herců, Steve Gunn, se mi nečekaně přiznal, že s Havlovým dílem se seznámil už coby školák.

„Jednou jsem si vzal knížku Václava Havla do školy a učitelka mě přistihla, jak si ji během hodiny matematiky čtu pod lavicí. Jako vždy mě poslala za trest za dveře, ale jak jsem odcházel, tak utrousila, že je to dost dobrá knížka a že je ráda, že něco takového čtu. Jenže to prostě do její hodiny nepatří,“ vypráví Steve Gunn.

„Náklady na celý večer jsou v podstatě nula, protože celý ten večer podporují lidé dobré vůle a lidé, kteří si odkazu Václava Havla váží,“ dodává organizátorka benefice Alžběta Bajgartová.

Benefice v klubu Odessa vynesla 1200 eur, k nimž je třeba připočíst další tisícovku, která se vybrala na internetu. Přispět můžete ostatně ještě i teď, právě prostřednictvím internetové sbírky, nebo facebookových stránek iniciativy.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme