Do Gazy přijelo od začátku příměří 1130 kamionů s pomocí. Podle organizací je to stále málo

Do palestinského Pásma Gazy, které od začátku války Hamásu s Izraelem čelí blokádě a je zničené sedmitýdenním bombardováním, se během příměří od pátku do středy dostalo 1132 kamionů s humanitární pomocí. Informoval o tom na síti X palestinský Červený půlměsíc. Podle humanitárních organizací je to ale stále velmi málo, podle OSN čelí Pásmo Gazy obrovské humanitární krizi, deník The New York Times přirovnal situaci obyvatel k „době kamenné“.

Sledovali jsme online Gaza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Během příměří se dostala první humanitární pomoc i na sever Pásma Gazy

Během příměří se dostala první humanitární pomoc i na sever Pásma Gazy | Foto: Amr Abdallah Dalsh | Zdroj: Reuters

Humanitární pomoc se do Pásma Gazy dostává z Egypta přes přechod Rafáh. První dodávky pomoci v této válce, kterou začal Hamás bezprecedentním brutálním útokem na izraelské pohraničí, povolil Izrael až 21. října.

Před začátkem prvního příměří, jež platí nyní skoro týden od pátečního rána, tam Izrael povolil vjezd jen asi 1400 kamionům. Od té doby se tam dostalo v průměru necelých dvě stě nákladních aut s pomocí denně. Přitom před válkou to bylo asi pět set kamionů s pomocí denně.

Pásmo Gazy se totiž už před touto válkou potýkalo s humanitární krizí kvůli částečné blokádě, kterou vyhlásily Izrael a Egypt poté, co s tam v roce 2007 vlády ujalo hnutí Hamás.

Během této války Izraele s Hamásem muselo v Pásmu Gazy, které je rozlohou menší než Praha, opustit domovy na 1,7 milionu z asi 2,4 milionu jeho obyvatel.

Většina se přesunula na jih, který Izrael označil za bezpečnou zónu. I tam ale během bojů dopadaly izraelské rakety s cílem zničit teroristické hnutí Hamás.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Během příměří se dostala první humanitární pomoc i na sever Pásma Gazy, který je zničen nejvíce a kde armáda od konce října vede pozemní operaci. Deník The Wall Street Journal (WSJ) tento týden popsal situaci v Pásmu Gazy jako naprostý chaos.

Lidé tam přespávají namačkáni ve školních třídách či v cizích domech, mnozí ale i venku jen provizorních přístřešcích. Zejména v noci je tam přitom chladno, řada dětí nemá přikrývky ani teplé oblečení.

Lidé pálí mezi troskami domů zárubně dveří, aby se ohřáli či si upekli chléb. Mnozí se v zoufalé snaze sehnat základní potraviny vrhají na kamiony s pomocí.

Zastavené dodávky vody

Kvůli přeplněným uprchlickým táborům už dříve humanitární organizace varovaly také před šířením nemocí. Izrael totiž v rámci blokády zastavil i dodávky vody, které posléze obnovil jen v omezeném množství.

Šok, euforie i deprese. Psychický stav zajatců prochází po propuštění různými fázemi, vysvětluje psycholog

Číst článek

V důsledku zastavení dodávek elektřiny a kvůli bombardování a nedostatku zdravotnického materiálu v Pásmu Gazy také už přestaly fungovat dvě třetiny nemocnic. Deník The New York Times přirovnal situaci obyvatel k „době kamenné“.

Válku začal útok Hamásu, jehož ozbrojenci zabili 7. října v izraelském pohraničí na 1200 lidí, včetně žen a dětí, při útoku vypalovali domy v kibucech a také unesli na 240 osob, včetně dětí, jako rukojmí.

Stovka z nich byla propuštěna během nyní platného dočasného příměří. Při izraelském bombardování Pásma Gazy zemřelo podle palestinských údajů na 15 tisíc lidí, z toho dvě třetiny tvoří děti a ženy.

afo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme