‚Ne ruskému zákonu!‘ Tisíce Gruzínců protestovaly v Tbilisi proti sporné legislativě o zahraničním vlivu

Několik tisíc lidí v úterý večer demonstrovalo v centru Tbilisi u sídla parlamentu, který o několik hodin dříve začal projednávat kontroverzní návrh zákona o zahraničním vlivu, prosazovaný vládní stranou Gruzínský sen. Odpůrci zákona přirovnávají předlohu k obdobnému ruskému zákonu, který posloužil Kremlu k rozdrcení opozice a umlčení nezávislých médií. Informovaly o tom zahraniční agentury.

Tbilisi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Ne ruskému zákonu!“ skandovalo několik tisíc demonstrantů podle agentury AFP. Dav zablokoval jednu z hlavních dopravních tepen v gruzínské metropoli, zatímco policejní těžkooděnci blokovali vstup do budovy parlamentu. „My pokojní demonstranti zvítězíme a donutíme ruské lokaje z Gruzínského snu stáhnout tento návrh,“ prohlásil student Kot Tatišvili.

‚Monumentální milník.‘ Gruzie je kandidátem na členství v Evropské unii, jednání plánuje napřesrok

Číst článek

Poslanci v úterý začali projednávat návrh zákona v prvním čtení, ale do konce dne nedospěli k hlasování. Vládnoucí strana má ale ve sněmovně většinu a měla by být schopna prosadit přijetí zákona navzdory odporu opozice, poznamenala AFP.

Politici z Gruzínského snu tvrdí, že cílem zákona je transparentnost, zatímco podle kritiků „ruský zákon“ poslouží k represím proti nevládním organizacím a nezávislým médiím.

Už v pondělí proti návrhu demonstrovalo asi 10 000 lidí. Policie zadržela 14 demonstrantů, úřady hlásí jednoho zraněného policistu, uvedla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Návrh zákona musí v parlamentu projít třemi čteními a poté ho bude čekat pravděpodobně čtvrté hlasování, aby zákonodárci přehlasovali avizované veto prezidentky Salome Zurabišviliové, napsala v úterý agentura Reuters.

Gruzínci proti v podstatě stejnému zákonu demonstrovali už loni a Gruzínský sen nakonec návrh z parlamentu stáhnul. Strana však nedávno oznámila, že ho oprášila a poté ho v mírně pozměněné formě opět předložila parlamentu. Norma by v případě schválení vyžadovala, aby se organizace v Gruzii získávající přes 20 procent finančních prostředků ze zahraničí registrovaly jako „organizace nesoucí zájmy cizí moci“.

Status kandidáta

„Místo původního výrazu ‚agent pod zahraničním vlivem‘ se bude používat výraz ‚organizace nesoucí zájmy cizí moci‘. Všechny ostatní části návrhu zákona zůstávají nezměněny,“ uvedl dříve podle Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) tajemník vládní strany a poslanec Mamuka Mdinaradze.

Tisíce lidí demonstrovaly v Tbilisi. Protestující podpořili Ukrajinu i vstup Gruzie do Evropské unie

Číst článek

Během rozpravy poslanec Gruzínského snu Arčil Talakvadze podle agentury Reuters uvedl, že zákon „brání demokracii v zemi před cizím vměšováním“. „Odvolejte tento zákon jednou provždy. V Gruzii není místo pro ruský zákon. Volbou gruzínského lidu je Evropa,“ reagovala poslankyně Tina Bokučavová z opozičního Sjednoceného národního hnutí. Návrh zákona kritizují také západní země, podle kterých není slučitelný s hodnotami Evropské unie.

Gruzie loni v prosinci získala postavení kandidáta na členství v Evropské unii. O vstup do Evropské unie Tbilisi požádalo v březnu 2022 spolu s Ukrajinou a Moldavskem.

Evropská unie ale status kandidáta udělila nejprve Ukrajině s Moldavskem a uvedla, že Gruzie musí udělat více v boji proti korupci, zvýšit nezávislost soudnictví a srovnat polarizovanou stranickou domácí politiku. Gruzínský sen si přitom zachoval svou rétoriku zaměřenou proti organizacím občanské společnost, napsal dříve Reuters.

Gruzínský sen, jenž pětimilionové kavkazské zemi vládne od roku 2012, jeho kritici obviňují z autoritářských tendencí a přílišné blízkosti k Moskvě. Rusko je přitom v Gruzii široce neoblíbené kvůli ovládnutí gruzínských separatistických provincií Abcházie a Jižní Osetie, kde má vojenské posádky.

Podle RFE/RL je gruzínská společnost zároveň silně polarizovaná. Gruzínský sen podle průzkumů veřejného mínění zůstává nejoblíbenější stranou v zemi, byť od posledních voleb v roce 2020 jeho popularita oslabila. Příští parlamentní volby by se měly konat letos v říjnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme