Američané pomáhají na Ukrajině s léčbou poranění mozku, pozorují nejvíc případů od války ve Vietnamu

Ukrajinští vojáci ve velkém trpí traumatickým poraněním mozku. Následky tohoto zranění jsou často dlouhodobé a neprojeví se hned. Pacientům se mimo jiné zhoršuje psychické zdraví, trpí depresemi nebo závratěmi, ale v některých případech i zvýšenou agresivitou. S léčbou pomáhají i američtí neurologové a zdravotníci, kteří tvrdí, že takové množství případů neměli možnost pozorovat od války ve Vietnamu.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci NATO během společného mezinárodního cvičení

Vojáci NATO během společného mezinárodního cvičení | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Traumatické poranění mozku úzce souvisí s válkou – netýká se nutně pouze vojáků, ale všech, kdo jsou vystaveni častým výbuchům. Zranění může kromě samotné exploze způsobit i následná tlaková vlna, která ohrožuje i vojáky s ochrannými přilbami.

Při lehčím zranění může mít člověk otřes mozku nebo ztratit vědomí, ale na jeho chování ihned po úrazu se to nemusí projevit. O to je léčba potom náročnější – protože se může objevit postupně později třeba nespavostí, dezorientací, v horších případech poruchou chůze a ztrátou paměti.

Po íránském útoku utrpěla stovka amerických vojáků traumatické poranění mozku. Co jim hrozí?

Číst článek

Poranění se přitom velmi obtížně léčí. Američtí vědci využívají poznatků a databáze pacientů ukrajinských odborníků. Testují různé metody, které vzájemně srovnávají – využívají třeba řečové terapie a pohybových cvičení, aplikací na posílení paměti a léčbu antidepresivy.  

Právě Američané se takovými poraněními zabývají ve velkém. Od roku 2000 do roku 2022 bylo v souvislosti s nasazením amerických vojáků v Iráku nebo Afghánistánu diagnostikováno téměř půl milionu lidí s traumatickým poraněním mozku.

Na základě výzkumů dospěli američtí vědci k tomu, že tato porucha může vést k rozvinutí demence, i s lehčím poraněním je riziko dvakrát vyšší. Stejně tak se s ní zvyšuje riziko rozvoje např. Alzheimerovy choroby nebo posttraumatického stresového syndromu.

Zhruba stovka ukrajinských lékařů byla v souvislosti s tím na proškolení ve Spojených státech na ministerstvu pro záležitosti veteránů, kde jim byly představeny praktiky spojené s léčbou válečných traumat. Americká psychiatrická asociace pak s podobným záměrem vysílá na Ukrajinu své členy, kteří školí tamní vojenský personál, aby mohl mírnit následky přímo uprostřed války.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme