Čína tajila rozsah epidemie koronaviru a hromadila zásoby, vyplývá ze zprávy amerického ministerstva

Čína v lednu potlačovala informace o závažnosti epidemie způsobené novým koronavirem a o jeho nakažlivosti, aby si mohla vytvořit zásoby zdravotnického materiálu potřebné pro boj proti nákaze. Podle agentury AP přišlo s takovým obviněním americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS) v dosud nezveřejněné zprávě vypracované minulý týden. Čína údajně na začátku roku dramaticky posílila dovoz obličejových roušek a dalších ochranných pomůcek.

Washington (Aktualizováno: 8:28 4. 5. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník strany čínské komunistické strany a prezident Si Ťin-pching

Generální tajemník strany čínské komunistické strany a prezident Si Ťin-pching | Foto: Jason Lee | Zdroj: Reuters

Ve čtyřstránkovém dokumentu se píše, že čínští činitelé „záměrně utajovali závažnost“ zdravotnické hrozby před mezinárodním společenstvím. Peking prý zároveň navýšil dovoz a omezil vývoz zdravotnického materiálu, přičemž „popíral jakékoli restrikce exportu a zamlžoval obchodní data a odkládal jejich dodání“.

„Čína podle zprávy v lednu zvýšila import chirurgických roušek o 278 procent, chirurgických plášťů o 72 procent a chirurgických rukavic o 32 procent,“ uvádí web Politico, který se k obsahu analýzy DHS rovněž dostal. „Ve stejné době (Čína) srazila globální export řady lékařských výrobků: chirurgických rukavic o 48 procent, plicních ventilátorů o 45 procent, intubačních sad o 56 procent, teploměrů o 53 procent a bavlněných tamponů o 58 procent,“ pokračuje článek.

Existují nesmírné důkazy o tom, že koronavirus vzešel z laboratoře ve Wu-chanu, řekl Pompeo

Číst článek

Podle DHS tyto výkyvy s 95procentní pravděpodobností nejsou v mezích běžné obchodní praxe, přičemž závěr je takový, že Peking zatajoval důležité informace, aby mohl v zahraničí nakupovat klíčové výrobky.

O propuknutí nákazy Peking informoval Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) 31. prosince 2019. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) o situaci zpravil 3. ledna 2020 a o pět dní později čínské úřady veřejně za původce nákazy označily nový typ koronaviru.

Čínské úřady však opakovaně zlehčovaly závažnost nákazy a umlčovaly hlasy doktorů, kteří před virem varovali. Některé chybné kroky čínské vlády jsou ovšem patrně výsledkem byrokratických překážek, přísné kontroly informací a práce jednotlivých úředníků, kteří se zdráhají svým nadřízeným sdělovat špatné zprávy. Rovněž neexistuje žádný veřejný důkaz, který by nekalé záměry Číny potvrzoval, poznamenává AP.

‚Vypovídá to o úsilí, které do toho všichni vložili.‘ Nový Zéland nezaznamenal žádné nové nakažené

Číst článek

Americké ministerstvo zprávy ohledně svého hodnocení, které podle AP nepodléhá utajení a nese označení „pouze pro oficiální účely“, bezprostředně nekomentovalo.

Únik informací do médií přišel po řadě kritických výroků ze strany představitelů USA včetně prezidenta Donalda Trumpa na adresu počínání Číny v souvislosti s pandemií. Šéf americké diplomacie Mike Pompeo v neděli v televizním rozhovoru řekl, že Čína nese odpovědnost za rozšíření koronaviru a musí se za to zodpovídat. Podle kritiků Trumpovy administrativy ale podobná vyjádření představují pouze snahu odvrátit pozornost od neadekvátního postupu amerických federálních úřadů v boji proti nákaze.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme