Černá Hora se dostala do finančních kleští kvůli stavbě předražené dálnice Číňany

Vláda Černé Hory se dostává pod tlak čínské exportní banky kvůli předražené dálnici. Na tento případ upozorňuje francouzský list Le Monde. Projekt v Pekingu dohodla ještě minulá vláda Černé Hory.

Podgorica Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Černá Hora

Černá Hora | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Zakázku dostala na starosti čínská státní firma, na místě pracují Číňané a čínská vláda v rámci projektu Nové hedvábné stezky zařídila i půjčku. Kvůli omezení cestovního ruchu ale Černá Hora prožívá výpadek příjmů, takže si už splácení nemůže dovolit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý přehled zahraničního tisku

Černohorský vicepremiér teď žádá o mimořádnou podporu Evropskou unii. Evropská komise se k ní ale zatím staví spíš zdrženlivě. Sedmadvacítka už v minulosti upozorňovala na to, že pro černohorský rozpočet je dálniční projekt příliš velké sousto.

Autostráda má v budoucnu spojit černohorské pobřeží a hlavní město Podgoricu se Srbskem. Čínským stavařům se ale nedaří plnit dohodnuté termíny a ze stavby se stává geopolitické téma. Vliv Číny na Balkáně totiž s podobnými projekty trvale roste.

Francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune už ale naznačil, že by Evropa měla poskytnout řešení, aby Balkán neupadl do závislosti na Pekingu, komentuje list Le Monde.

Ondřej Elbel, Věra Luptáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme