Zátah kvůli únikům: policisty navedla nahrávka exdetektiva Švábenského, který spáchal sebevraždu

Aktuální zátah kvůli únikům informací z policejních spisů se protíná s případem bývalého detektiva Stanislava Švábenského, jenž po svém odsouzení spáchal sebevraždu. Vyšetřovatele podle informací serveru iROZHLAS.cz navedla nahrávka, kterou pořídil krátce před svou sebevraždou. Zmiňuje v ní právě hlavního podezřelého, exdetektiva ÚOOZ Michala Ratajského.

VIDEO OLOMOUC Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švábenský, dříve detektiv protimafiánského útvaru, v šestihodinové zpovědi popsal vztahy mezi elitními policisty na Moravě a mimo jiné zmínil i jméno Ratajského. „Všechno se zametlo," říká v klíčovém momentě a popisuje „holku, která měla vynášet informace".

„Jmenovala se Tereza a byla to přítelkyně Michala Ratajského, který díky ní získává informace pro závadové prostředí. Je tady nějaký pavouk, který funguje. A než aby byl rozbit pavouk, tak se rozbije všechno okolo. To je věc, na kterou jsem u soudu upozorňoval," prohlásil na nahrávce krátce před smrtí.

Olomoučtí žalobci zatýkají kvůli obřím únikům ze spisů. Obvinili i elitního expolicistu

Číst článek

'Měl pravdu'

Že dva roky stará nahrávka Švábenského opravdu souvisí s aktuální kauzou, potvrdily serveru iROZHLAS.cz dva důvěryhodné zdroje blízké vyšetřování. „Švábenský na nahrávce mluví o tom, že expolicista ÚOOZ Ratajský dostává spisy od přítelkyně na státním zastupitelství. Na tomto se dělá hodně, v tomto měl Švábenský pravdu," upřesnil jeden z nich.

Olomoucké státní zastupitelství, které akci spustilo, však informaci odmítlo potvrdit. "Já to nemůžu komentovat," uvedl žalobce Petr Šereda.

V případu je obviněno 18 lidí. Mezi obviněnými je podle České televize například bývalý policista z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Michal Ratajský, podnikatel Samán Talabáni nebo majitel investiční skupiny DRFG a člen hnutí ANO David Rusňák, který podniká v nemovitostech, telekomunikacích či teplárenství.

Petr Šereda | Foto: ČTK

Ratajský má detektivní agenturu

Ratajský pracoval u protimafiánského útvaru do srpna 2009. Nyní je společníkem v bezpečnostní agentuře CS Solution Group, která zajišťuje profesionální ochranku, ostrahu objektů i ochranu informačních technologií. Rusňák je podle informací ČTK zeť náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové, kterou před několika dny ANO navrhlo na ministryni financí, ale premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tuto nominaci odmítl.

Mluvčí DRFG Jan Sedláček řekl ČTK, že Rusňák vypovídá na policii. Dodal, že o zatčení a obvinění informace nemá. Předseda ANO Andrej Babiš ale už ČT řekl, že bude Rusňák vyloučen z hnutí, které mu také vrátí sponzorské dary.

Nahrál záznam, pak se zabil

Někdejší detektiv ÚOOZ Švábenský od policie odešel v roce 2011. O čtyři roky později ho soudy uznaly vinným z toho, že vynášel informace svému někdejšímu informátorovi Janu Švédíkovi, za což od něj inkasoval 450 tisíc a vůz. Švábenský za to dostal šest let vězení.

Expolicista vinu nikdy neuznal, za stíháním viděl komplot lidí z policie a justice. Švédík, který vypovídal proti Švábenskému, podle něj výpověď zobchodoval za úlevy v jiných kauzách.

Vyloučit Rusňáka z ANO a vrátit jeho dar, nařídil Babiš. Brněnský primátor to odmítl

Číst článek

Švábenský tvrdil, že za jeho odsouzením stála snaha ho odstranit kvůli tomu, že příliš věděl například o šokujících poměrech u policie a policejní inspekce. Po prvním rozsudku natočil nahrávku trvající 5 hodin a 42 minut. Popisuje v ní výše zmíněné informace, ale také možné manipulace s vlastní kauzou.

V době natáčení záznamu byl pevně rozhodnut, že pokud odvolací soud jeho trest potvrdí, spáchá sebevraždu. Předloni 19. srpna olomoucký vrchní soud trest potvrdil. Ještě ten samý den se Švábenský udusil pomocí propanbutanové bomby u rybníka za jihomoravskou vsí Těšany, kde žil.

Rodině a policii zanechal dopisy na rozloučenou, nahrávku objevil jeho bratr ve Švábenského počítači. Inspekce pak obsah videa začala prověřovat, došla však k závěru, že informace z něj se nepotvrdily a nikdo nebude potrestán. (VÍCE ZDE)

Ondřej Golis, Radek Kedroň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme