Olomoučtí žalobci obvinili kvůli unikům ze spisů téměř 20 lidí, včetně elitního expolicisty

Rozsáhlou kauzou úniků z policejních spisů se zabývá Vrchní státní zastupitelství v Olomouci ve spolupráci s národní protidrogovou centrálou, potvrdil Radiožurnálu olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Podle České televize se vyšetřování týká i elitních policistů.

Aktualizujeme Olomouc (Aktualizováno: 17:18 19. 5. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan | Foto: Filip Jandourek

„Jsou prováděny úkony trestního řízení Národní protidrogovou centrálou pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Ty úkony se provádí ve věci podezření z trestné činnosti spočívající v únicích informací z trestních řízení a policejních databází," potvrdil Radiožurnálu Ištvan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Olomoučtí žalobci zatýkají kvůli obřím únikům ze spisů. Obvinili i elitního expolicistu. Kauzu sleduje i analytička ČRo Marie Bastlová

Podle České televize je obviněno 18 lidí, mezi nimi i bývalý člen Generální inspekce bezpečnostních sborů Miroslav Palán, bývalý policista z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Michal Ratajský nebo majitel investiční skupiny DRFG David Rusňák, který podniká v nemovitostech, telekomunikacích či teplárenství.

Mluvčí DRFG Jan Sedláček řekl, že Rusňák vypovídal na policii. Dodal, že o zatčení a obvinění informace nemá. Policie pak Rusňáka vpodvečer propustila, uvedl jeho advokát Vít Lukáš.

Rusňák je zeť náměstkyně Schillerové

Rusňák je členem hnutí ANO a zetěm náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové, kterou před několika dny hnutí ANO navrhlo do funkce ministryně financí. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ale tuto nominaci začátkem týdne odmítl.

Sobotka má prý o kauze informace jen z médií a odmítnutí Schillerové do čela ministerstva financí zdůvodnil už dříve. „Neměl jsem a nemám jakékoliv jiné informace než ty, které se dnes objevily v médiích. I pro mě to bylo překvapení. Ale pokud je to pravda a pan Rusňák bude obviněn, tak to jen potvrzuje ty argumenty, které jsem použil," uvedl premiér.

Alena Schillerová | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Předseda vlády v pondělí uvedl, že Schillerová nese odpovědnost za pomalý přístup ke kontrolám firem, které vydaly jednokorunové dluhopisy. Právě kauza kolem těchto obligací byla podle Sobotky jedním z důvodů pro Babišovo odvolání.

Premiér také v pondělí uvedl, že Schillerová by byla Babišovou prodlouženou rukou v úřadu, a premiérovi vadilo i to, že podle něj prosazuje represivní způsob výběru daní.

Odpovědnost je podle předsedy vlády nyní na ANO, protože hnutí Schillerovou navrhovalo a Rusňák je jeho sponzorem. „Mně se teď nechce komentovat věci, které čteme na internetu. Takže nechci spekulovat, nicméně tyto informace spíš zpochybňují pozici paní náměstkyně, pokud se skutečně potvrdí," dodal Sobotka.

Zátah kvůli únikům: policisty navedla nahrávka exdetektiva Švábenského, který spáchal sebevraždu

Číst článek

Babiš ale v pátek odmítl spojování Rusňákova případu s nominací Schillerové. „Nemá to nic společného. Ne každý můžeme za svoji rodinu nebo za svoje děti, takže já tam nevidím žádnou souvislost," řekl předseda ANO.

„Paní Schillerová měla jasné předpoklady dělat tu funkci a nemá to nic společného s případem pana Rusňáka, který pro nás je nepříjemné překvapení a my se distancujeme od toho, co dělal," doplnil.

Jediný případ

DRFG je investiční skupina založená v Brně v roce 2011. Jejím cílem je zhodnocovat kapitál prostřednictvím investic do majetkových podílů v perspektivních společnostech a projektech. DRFG se zaměřuje především na investice do nemovitostí, finančních služeb a telekomunikací. V roce 2016 dosáhl objem investic 1,5 miliardy korun a objem aktiv překročil čtyři miliardy korun.

Ratajský působil v Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu do srpna 2009. Nyní je podle České televize společníkem v bezpečnostní agentuře CS Solution Group, která zajišťuje profesionální ochranku, ostrahu objektů i ochranu informačních technologií.

Vyloučit Rusňáka z ANO a vrátit jeho dar, nařídil Babiš. Brněnský primátor to odmítl

Číst článek

Protidrogová centrála v současnosti řeší také kauzu Bereta, která se rovněž týká vynášení informací ze spisů. Případ mají na starosti detektivové z bývalého protimafiánského útvaru. V kauze figuruje policista protikorupční jednotky Radek Holub, bývalý celník Pavel Šíma a někdejší policista Igor Gáborík nebo vlivná pražská žalobkyně Dagmar Máchová.

Vyšetřovací tým byl včleněn do protidrogové centrály kvůli vzniku Národní centrály proti organizovanému zločinu, do které od loňkého 1. srpna spadají policisté z bývalých elitních útvarů - protimafiánského a protikorupčního.

Důvodem pro vyčlenění týmu pod protidrogovou centrálu bylo to, aby nenastal případ, že policisté z nové centrály vyšetřují kauzy kolem vlastních kolegů, kteří patřili do zaniklé jednotky. Tato kauza byla zároveň jediným případem, který nemohla Národní centrála proti organizovanému zločinu po svém vzniku vyšetřovat.

ČTK, David Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme