OBRAZEM: Velikonoce po koronavirové pauze opět ožily. Oproti historii se ale tradice změnily

Velikonoční pondělí patří malovaným vajíčkům a pomlázce. V lidové tradici je hlavně symbolem síly přicházejícího jara a probouzející se přírody, která se mrskáním zelenými proutky přenáší na člověka. Symbolem nového života jsou i barvená vajíčka.

Obrazem Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mrskání proutky mělo v minulosti kromě ozdravení a omlazení ještě jiný význam. Dříve se věřilo, že správné vyšupání by mělo umlčet komandování a pomluvy. S Velikonočním pondělím je spojené taky zdobení vajíček a výroba kraslic, které koledníci za vyšlehání dostávají.

V minulosti na koledu chodili hlavně dospělí muži, dětí se tato tradice netýkala. S pomlázkou vyráželi často už po půlnoci z neděle na pondělí.

„První koledník dostával největší odměnu. A představme si, že třeba dostával tucet vajec, takže v dnešních představách byla opravdu odměna koledníků jiná. Vajíčka nemusela být ani nějak malovaná, barvená,“ vysvětluje etnografka Ilona Vojancová z Národního muzea v přírodě.

Pomlázku si od koledníků pak půjčovaly i hospodyně, které vyšlehávaly domácí zvířata. „Věřila, že tak budou zdravá a nebudou na ně působit žádné škodlivé víly,“ doplňuje Vojancová. 

Koledníci taky mívají pomlázky zdobené barevnými stuhami, podle tradice jim je vždy uvazovaly dívky a každá barva měla svůj vlastní význam. Třeba červená byla symbolem lásky.

V některých regionech se dodnes zachovala i takzvaná oblévačka – tedy zvyk, podle kterého dívky polévají chlapce vodou, když je přijdou vymrskat pomlázkou až po poledni.

O Velikonočním pondělí se taky připravují slavnostní obědy – podává se například pečený králík nebo jehněčí.

Adéla Paruchová, zuj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme