Univerzita Palackého omezí vztahy s Čínou. V lednu přestane spolupracovat s Konfuciovým institutem

Olomoucká Univerzita Palackého po 15 letech přehodnotila spolupráci s čínským Konfuciovým institutem a během ledna mu vypoví smlouvu. Rozhodnutí je podle vedení univerzity v souladu s mezinárodní a bezpečnostní politikou státu.

Olomouc Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci

„Ukončení spolupráce s Konfuciovým institutem je rovněž v souladu se současnou mezinárodní a bezpečnostní politikou státu,“ uvedl mluvčí univerzity | Zdroj: Profimedia

„Univerzita Palackého se v současnosti na mezinárodním poli zaměřuje na intenzivnější spolupráci s jinými zahraničními partnery, zejména pak Spojenými státy americkými či Izraelem,“ vysvětluje vypovězení smlouvy mluvčí univerzity Egon Havrlant.

Přehrát

00:00 / 00:00

Univerzita Palackého omezuje vztahy s Čínou. V lednu přestane spolupracovat s Konfuciovým institutem

„Ukončení spolupráce s Konfuciovým institutem je rovněž v souladu se současnou mezinárodní a bezpečnostní politikou státu,“ dodává.

O svých krocích informovala univerzita čínskou stranu už loni v září. Český ředitel Konfuciova institutu David Kosina nechtěl změny komentovat s tím, že patří pod univerzitu a vyjadřuje se za ně mluvčí Egon Havrlant. Podle něj se zatím hledá další forma spolupráce.

„Filozofická fakulta Univerzity Palackého nyní jedná o novém formátu spolupráce s pekingskou univerzitou zahraničních studií,“ přibližuje Havrlant.

Univerzity Palackého v Olomouci ukončí spolupráci s Konfuciovým institutem institutem | Foto: Blanka Mazalová | Zdroj: Český rozhlas

Konfuciovy instituty kritizuje dlouhodobě projekt Sinopsis, který sleduje aktuální dění v Číně a debatuje o česko-čínských vztazích. Podle analytika Tobiáše Lipolda měly Konfuciovy instituty sloužit jako jazyková centra pro výuku čínštiny, podle něj se ale spíše soustředí na propagandu a pokusy o cenzurování svobodné debaty a jsou řízené přímo čínskými stranickými a vládními strukturami.

Čína uzavřela své ‚policejní stanice‘ v Česku. Sloužily i ke sledování příslušníků místní diaspory

Číst článek

„Je vidět, že je to aktuální. Univerzita v Olomouci v tom není úplně samotná. Už větší část západní akademické obce si více uvědomuje rizika spojená obecně s akademickou spoluprací s Čínskou lidovou republikou,“ komentuje Lipold.

Konfuciův institut v Olomouci podle Lipolda na sebe upozornil například i tím, že pravděpodobně stojí za překladem a vydáním spisů generálního tajemníka Si Ťin-pchinga.

„Spisy vyšly čistě jako překlad toho originálu bez nějakého kritického komentáře. Takže to v podstatě byla čistá propaganda. Nedalo se to považovat za nějakou hodnotnou publikaci, kterou by měla vydávat univerzita,“ dodává Lipold.

Druhý Konfuciův institut v Česku funguje v Praze při soukromé Vysoké škole finanční a správní. Podle informací projektu Sinopsis varují už několik let před vlivovou hrozbou Konfuciových institutů i tajné služby od americké FBI až po českou BIS.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme