Vysokoškoláci shání pronájmy na příští akademický rok. Studentských bytů přibylo, ceny vzrostly

Někteří studenti vysokých škol už začali shánět pronájmy na příští akademický rok. Letos sice podle dat realitních webů bydlení seženou snáz než loni, oproti loňsku se jim ale o několik procent prodraží.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bytový dům

Někteří studenti vysokých škol už začali shánět pronájmy na příští akademický rok (ilustrační foto) | Foto: Klára Škodová | Zdroj: Český rozhlas

Vysokoškoláci už se začínají poohlížet po studentských pronájmech. Studentských bytů je podle realitních webů sice víc než loni, ceny ale meziročně vzrostly někde i více než o deset procent.

Dnešní studenti jsou citlivější, míní Pelcl. Konstruktivní kritiky si vážíme, oponuje doktorandka

Číst článek

Například v Plzni vyjde lůžko ve čtyřčlenném spolubydlení na víc než 4 a půl tisíce korun, v Praze ještě o tři tisíce dráž.

„V Praze meziročně ceny pronájmu vzrostly o víc než desetinu, v Ostravě a Brně byl růst cen o něco nižší,“ řekl mluvčí společnosti Bezrealitky.cz František Brož. 

„Studenti si ale oproti loňsku připlatí i v jiných krajských městech. Podle společnosti navíc studenti po celém Česku letos už neseženou menší garsonku,“ dodal mluvčí.

Spolubydlení

Díky spolubydlení studenti ušetří měsíčně tisíce korun. Server Bezrealitky.cz uvádí modelový příklad bydlení v bytě 2+1 o výměře 70 metrů v širším centru Prahy.

Malé Březno na Mostecku se chystá na výstavbu. Byty postaví obec, přemýšlí i o prodeji pozemků

Číst článek

Pokud by v něm bydleli dva studenti, zaplatí včetně energií a dalších poplatků každý z nich 13 a půl tisíce korun. Když se ale dohodnou čtyři, vyjde to každého jen 7 a půl tisíc.

Nejlevnější studentské pronájmy jsou v Ústí nad Labem a v Jihlavě. Naopak nejdráž je v Praze. Pro zajímavost v Brně vyjde jeden pokoj průměrně na 11 tisíc, v Pardubicích nebo Plzni to vychází zhruba o dva tisíce míň.

„Bytů je letos sice výrazně víc než loni v létě, a to protože část už uvolnili ukrajinští uprchlíci, studenti by si ale s průzkumem inzerátů měli pospíšit,“ dodává František Brož.

Koleje mají plno

Najít bydlení je teď problém i na vysokoškolských kolejích. Univerzita Karlova nabízí pro letošní akademický rok sice skoro 11 tisíc lůžek, teď jsou ale všechna obsazená.

Dnešní studenti jsou citlivější, míní Pelcl. Konstruktivní kritiky si vážíme, oponuje doktorandka

Číst článek

Plno má taky Vysoká škola ekonomická v Praze, Masarykova univerzita v Brně a místa rychle mizí i na menších univerzitách.

I ceny kolejí zdražily, od ledna zvedla Česká zemědělská univerzita kolejné o 40 procent, Univerzita Karlova skoro o desetinu.

Zájem studentů o bydlení před začátkem nového akademického roku sezóně ovlivní ceny nájmů. 

„Každý rok se kvůli zájmu studentů ceny nájmů nárazově zvýší,“ říká mluvčí společnosti UlovDomov.cz Tomáš Skolek.

Tlak na ceny nájmů bude nejvyšší zhruba v polovině září. Podle společnosti UlovDomov se ale nájmy bytů zvedaly už na jaře.

Pronájem bytu 2+kk v Praze byl meziročně dražší o 800 korun, v Brně si lidé připlatili ve srovnání s loňskem o sedm stovek.

Barbora Kladivová, lpr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme