Další vlna kauzy úniků informací. Olomoučtí žalobci po dvou letech obvinili 11 lidí, devíti stíhání rozšířili

Kauza úniků informací z policejních databází se výrazně rozrostla. Kriminalisté v červnu rozdali 11 nových obvinění a u devíti lidí rozšířili stíhání. Je mezi nimi i bývalý elitní policista Michal Ratajský, který si první obvinění vyslechl už před dvěma roky, kdy policisté pod dohledem olomouckých státních zástupců rozsáhlou kauzu rozjeli. Nová obvinění se stejně jako ta původní týkají především vynášení policejních informací mezi podnikatele.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Čtvrtého června 2019 došlo k rozšíření trestního stíhání u devíti obviněných osob a nově bylo zahájeno trestní stíhání proti 11 obviněným osobám,“ potvrdil informaci serveru iROZHLAS.cz dozorující státní zástupce Miroslav Stoklásek.

Policisté udělali z podnikatele 'informátora naruby' Dextera. Chtěli ho chránit, stojí v obvinění

Číst článek

Čerstvá obvinění navazují na rozsáhlou kauzu z roku 2017. Tehdy si policie přišla pro Ratajského a dalších 17 lidí – bývalých a aktivních policistů plus byznysmenů. Kriminalisté popsali 36 případů, kdy měla skupina v databázích na jejich žádost lustrovat podnikatele a varovat je, pokud se o ně policie zajímala.

Podle vyšetřovatelů obvinění policisté také využívali takzvaného systému blokace. Z podnikatelů udělali na oko informátory a díky tomu se rychle dozvěděli, když se o ně jejich kolegové začali zajímat.

43 skutků

Za totožné skutky rozdávali detektivové obvinění i nyní. K původním případům přidali 43 nových, kdy podle nich skupina neveřejné informace vynesla. Velmi podobná jako před dvěma lety je ostatně i právní kvalifikace.

„Většinou se jedná o trestné činy neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a zneužití pravomoci úřední osoby. Ve dvou případech jde o trestné činy ohrožení utajované informace a v jednom případě o trestný čin podvodu a trestný čin nepřímé úplatkářství,“ popsal Stoklásek.

Ratajský do roku 2009 pracoval u Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, pak si založil bezpečnostní agenturu. Policie je přesvědčena, že využíval kontaktů z dob své policejní kariéry a díky tomu svým klientům za peníze lustrace zařizoval. Kolik za služby inkasoval, policie nezjistila.

‚Zoufalci z centrály‘

Bývalý policista vinu nadále odmítá, práci policistů a státních zástupců navíc kritizuje. „Rozšíření trestního stíhání, které spočívá především v přečinech spojených s údajně neoprávněnými lustracemi, vnímám jako úpornou snahu dnes již legendárního Vrchního státního zastupitelství v Olomouci a některých zoufalců z Národní centrály proti organizovanému zločinu obhájit si celkovou nestandardnost a neúměrnou délku předmětného trestního řízení,“ napsal Ratajský serveru iROZHLAS.cz.  

‚Úplatek 8 799 597 korun.‘ Expolitik ANO Švachula podle detektivů paralyzoval řádné přidělování zakázek v Brně

Číst článek

Vedle něj policie také rozšířila stíhání Samana El-Talabaniho. Právě on byl podle ní jedním z příjemců vyzrazených informací z policejních složek.

Podnikatel iráckého původu je mimo jiné také důležitou postavou kauzy údajných machinací u zakázek na radnici Brno-střed, která s případem úniků úzce souvisí.

Švachulova kauza

Detektivové kvůli ní obvinili vlivného brněnského politika z hnutí ANO Jiřího Švachulu. El-Talabani s policií spolupracuje. Obvinění v kauze policejních úniků ale jeho advokát Robert Sciegel odmítl komentovat. Kromě policistů a podnikatelů si obvinění vyslechli advokáti nebo celník.  

Vyšetřovací tým případu spadá pod protidrogovou centrálu, aby policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu nevyšetřovali své současné nebo bývalé kolegy.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme