Místo dvou let jen půl roku. Generál Kolář už nevede mírovou misi na Sinaji, vrátil se z ‚osobních důvodů‘

Český generál Pavel Kolář na začátku září skončil s prací pro misi Mnohonárodní síly a pozorovatelé (MFO), která na Sinaji dohlíží na dodržování izraelsko-egyptské mírové dohody z 80. let. Zjištění webu iROZHLAS.cz potvrdila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Proč se předčasně vrátil, není jasné, podle armády opustil prestižní post z „osobních důvodů“.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generál Pavel Kolář při cvičení Slovenský štít 2022

Generál Pavel Kolář při cvičení Slovenský štít 2022 | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Výborná zpráva pro Českou republiku“ a „důkaz, že čeští vojáci jsou spolehlivými partnery“. Tak na začátku roku hodnotila ministryně obrany Jana Černochová (ODS) výběr generálmajora Pavla Koláře za velitele mírové mise na Sinaji.

Velení mise Mezinárodní síly a pozorovatelé (MFO) se Kolář ujal 5. března, o šest měsíců později už je ale zpět v Česku. Původně měl misi o dvou tisících lidech vést dva roky.

Česko příští rok předá vedení mise NATO na Slovensku Španělům. ‚Nikam ale neodcházíme,‘ ujišťuje Řehka

Číst článek

„Mohu potvrdit, že generálmajor Pavel Kolář skončil ve funkci velitele mise MFO na Sinaji ke 4. září 2023,“ řekla serveru iROZHLAS.cz mluvčí generálního štábu plukovnice Magdalena Dvořáková.

Podle Dvořákové požádal o předčasné ukončení vyslání na zahraniční operaci sám Kolář z „rodinných a osobních důvodů“.

„Nemáme žádný další komentář,“ odpovědělo tiskové oddělení mise MFO na dotaz, proč Kolář po půl roce odešel. Sám Kolář na žádost o vyjádření nereagoval.

Co s generálem dál bude, se zatím neví. Aktuálně je podle Dvořákové „zařazen do dispozice náčelníka Generálního štábu Armády České republiky“, což znamená, že nové místo se pro něj teprve hledá.

Dva tisíce podřízených

Mise Mnohonárodní síly a pozorovatelé vznikla na základě mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem v roce 1981, kdy Izrael vrátil území Sinaje Egyptu. Od té doby civilní pozorovatelé i vojáci dohlížejí na její dodržování. Na poloostrově provozují checkpointy nebo hlídkují podél hranice Egypta s Izraelem.

Generálmajor Pavel Kolář

V minulosti sloužil na různých pozicích u 601. skupiny speciálních sil a následně na Ředitelství speciálních sil. Před odjezdem byl zástupcem velitele pozemních sil. Má za sebou mise v Afghánistánu či Bosně a Hercegovině.

Celkem měl pod sebou Kolář téměř dva tisíce podřízených: 1166 vojáků a přibližně osm set civilních zaměstnanců.

Nejvíce vojáky přispívají Spojené státy americké, Kolumbie nebo Fidži. Česká armáda je do mise zapojená od roku 2009, aktuálně má na místě patnáct vojáků včetně letecké jednotky se strojem CASA C-295M.

Vedení mezinárodní mise je prestižní záležitostí, čeští důstojníci dosud dvakrát stáli v čele výcvikové mise Evropské unie v Mali. V současnosti Česko také velí mnohonárodnímu bojovému uskupení NATO na Slovensku. Vedoucí úlohu ale příští rok předá Španělsku, jak iROZHLAS.cz jako první informoval na začátku září.

Kateřina Gruntová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme