Zásah na generálním štábu: detektivové obvinili šest lidí a tři firmy z pletichy, korupce a úplatkářství

Detektivové protimafiánské centrály zasahovali na generálním štábu Armády České republiky a dalších místech. Akce se týká zakázky na „internetovou síť“ pro vojáky v souhrnu za 200 milionů korun. Podle zdrojů Radiožurnálu šest lidí a tři firmy čelí obvinění z pletichy při zadání veřejné zakázky velkého rozsahu, korupce a úplatkářství. Nikdo z obviněných není z armády ani ministerstva obrany.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 17:42 19. 9. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální štáb Armády České republiky, který sídlí na Vítězném náměstí v Praze 6

Generální štáb Armády České republiky, který sídlí na Vítězném náměstí v Praze 6 | Foto: Vít Kubant | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Můžeme potvrdit, že v některých objektech Armády ČR provádí Policie ČR úkony související s trestním řízením. Resort ministerstva obrany, včetně Armády ČR, poskytuje policii maximální součinnost,“ uvedla pro iROZHLAS.cz bez dalších podrobností mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. O zásahu jako první informovala Česká televize. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. 

„Mohu uvést, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení. Podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze. Více informací nebudeme poskytovat,“ řekl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Na ministerstvu obrany detektivové nezasahují, doplnila Ivana Navrátilová z tiskového odboru resortu.

Ministryně obrany měla podezření na korupci v armádě, informovalo ji Vojenské zpravodajství

Číst článek

Policie zadržela celkem deset lidí, ne všechny ale obvinila. „O případných návrzích na vzetí obviněných do vazby bude rozhodovat státní zástupce během středečního dne,“ uvedl v úterý státní zástupce Adam Borgula.

Zda pro někoho bude navrhovat vazbu, není jasné. „V současné době je jakkoli brzy předjímat, zda státní zástupce bude na fyzické osoby podávat návrh na vzetí do vazby,“ doplnila pro Radiožurnál vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Pokud u některých obviněných státní zástupce vazbu navrhne, bude o ní soud rozhodovat nejpozději do 24 hodin od obdržení spisu.

Případ se podle Borguly týká veřejných zakázek. „Skutky, pro něž bylo zahájeno trestní stíhání proti devíti osobám, souvisí s veřejnými zakázkami ministerstva obrany na servis mikrovlnné sítě,“ upřesnil Borgula.

Podle zdrojů Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz případ souvisí s Agenturou komunikačních a informačních systémů. Policie se podle těchto zdrojů zajímá mimo jiné o pozáruční servis mikrovlnných sítí. Ten v minulosti poskytovala firma Tesla se sídlem ve Vysočanech.

V novém tendru z roku 2021 ale neuspěla a chtěla soutěž, v níž vyhrála akciovka Jimi CZ s nízkou cenou, zpochybnit u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda ale Radiožurnálu potvrdil, že se zakázkou úřad nezabýval, protože firma nesložila požadovanou kauci, která se počítá jako procento ze zakázky a může být maximálně 10 milionů korun.

Od zakázky ale v únoru roku 2022 odstoupila vítězná firma Jimi CZ. Radiožurnál oslovil předsedu představenstva společnosti Jiřího Vintera. Ten řekl, že je momentálně v zahraničí a situaci dále nekomentoval. Tesla skončila v insolvenci. Redakci se jí nepovedlo kontaktovat.

Zbrojní firma, která dodá armádě bojová vozidla za skoro šedesát miliard, zavírá v Česku pobočku

Číst článek

„Ministerstva či státní instituce operující s miliardovými rozpočty jsou v Česku vystaveny zvýšeným korupčním rizikům. Na ministerstvu obrany mají dlouhodobě problémy s realizací veřejných zakázek a nedaří se jim koncepčně tyto pochybnosti napravovat,“ zhodnotil Marek Chromý, vedoucí analytik Transparency International.

Kauza Dozimetr

Server Seznam Zprávy uvedl, že při vyšetřování kauzy Dozimetr, v níž policisté loni obvinili víc než deset lidí kvůli ovlivňování zakázek v pražském dopravním podniku, získali vyšetřovatelé některé důkazy pro úterní akci.

Podle zdrojů Seznam zprávy a Deníku N se policie zajímá mimo jiné o podnikatele Jindřicha Špringla, kterého v kauze Dozimetr policie stíhá za podplácení u zakázek na rádiový systém pražského dopravního podniku a na kamerový systém v metru. Podle zdroje Seznam Zpráv policie provedla u Špringla domovní prohlídku.

Web Seznam Zprávy uvedl, že podle policejního spisu se Špringl dohodl se společností Tesla, že se jeho firma Analogie o servis mikrovlnné sítě nebude ucházet výměnou za podíl ze zakázky. Zároveň se tajně domluvil se zástupci firmy Jimi, aby do tendru podali vlastní nabídku.

Když zakázku firma Jimi vyhrála, nabídl Špringl Tesle, že zajistí odstoupení vítěze výměnou za subdodávku pro svoji firmu Analogia, uvádí Seznam Zprávy.

Kauzu Dozimetr, jež zahrnuje ovlivňování zakázek v pražském dopravním podniku (DPP), rovněž dozoruje státní zástupce Borgula. Policie v ní Špringla konkrétně viní z podplácení u zakázek na rádiový systém DPP a na kamerový systém v metru.

Kateřina Gruntová, Iveta Vávrová, mch, eba, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme