Po stopách šibenice od sněmovny: její autor sdílí dezinformace a oprátkou hrozil už Babišovi

Před Poslaneckou sněmovnu minulý týden přivezl šibenici. Zaměstnal tím úřady, znovuotevřel debatu o hranicích svobody projevu a současně inspiroval ke splétání dalších oprátek. Server iROZHLAS.cz se proto pokusil sestavit profil Josefa Rozsypala – muže, který šibenice na česká náměstí vrátil. Rozhovor, v němž by své počínání osvětlil, ovšem rázně odmítl.

Nové Město nad Metují Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Rozsypal

Josefa Rozsypala reportéři zastihli ve firmě. „Vypadněte,“ reagoval a při tom si celou situaci natáčel na mobilní telefon | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Starší, ale udržovaný dům s velkou zahradou stojí na okraji malé vesnice nedaleko Nového Města nad Metují. Na dveřích chybí zvonek i jmenovka. Za plotem ale stojí dvě auta. A jedno z nich se minulý týden objevilo v řadě reportáží.

Jde o šedý terénní automobil, který k Poslanecké sněmovně přivezl šibenici, na níž se objevil nápis: „Všichni vlastizrádci a jejich přisluhovači skončí na šibenici“.

Levé zadní okno zdobí velké nálepky. Třeba se jménem internetové televize Raptor TV, za níž stojí Žarko Jovanovič, podle serveru Manipulátoři.cz vlivný proruský dezinformátor. Dále pak třeba nápis TV Šalingrad, která podle stejného serveru šíří dezinformace ohledně pandemie covidu-19.

„On se k tomu vyjádří sám, až uzná za vhodné,“ říká Rozsypalova partnerka. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Samolepky odkazují na světonázor majitele auta. Tím je Josef Rozsypal, který na sebe upozornil minulý týden, když dovezl na demonstraci proti novele pandemického zákona šibenici. Doma ale není. Otevírá pouze jeho partnerka.

Lidé přišli ke sněmovně protestovat proti přijetí novely pandemického zákona. Přinesli i šibenici

Číst článek

Když se jí reportéři serveru iROZHLAS.cz představí, zdvořile se omluví – nechce o aféře svého partnera mluvit. „On se k tomu vyjádří sám, až uzná za vhodné,“ říká.

Naznačí, že Rozsypal je sice autorem šibenice, nápis o „vlastizrádcích a přisluhovačích“ podle ní jeho dílem ale není.

Sdílnější nejsou ani sousedé. Ačkoliv bydlí v jedné vesnici, podle svých slov ho pořádně neznají. „Počkejte. Vy myslíte toho aktivistu s tou šibenicí?“ svitne oslovenému muži, který zrovna odhazuje před domem sníh. „My se s ním moc nebavíme. Vím jenom, že bydlí někde tady nahoře,“ ukazuje na kopec, který stoupá od jeho domu. Ze dveří zrovna vychází jeho partnerka, kterou k sobě okamžitě volá.

Vůz Josefa Rozsypala, kterým přivezl na demonstraci před poslaneckou sněmovnou šibenici | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„On se tady moc neprojevuje. Kdybych se nedozvěděla o tom incidentu se šibenicí, tak bych ani nevěděla, že tady bydlí,“ doplňuje popis.

Starosta obce o aféře se šibenici také ví. Ale ani on není mluvnější. „Nezlobte se, ale nechci o tom moc mluvit. Jsme malá vesnice, jsme téměř sousedi. Nechci tady vyvolávat zbytečně problémy,“ vysvětluje Robin Martínek (SNK).

‚Rozhovor nebude‘

Zbývá tedy poslední možnost – zastihnout jej přímo v zaměstnání. V malé firmě na výrobu plastových součástek se k zaměstnanci hned hlásí a jedna z pracovnic ochotně vyráží za Rozsypalem, aby mu předala žádost o rozhovor. Vrací se ale s nepořízenou: „Nechce s vámi mluvit.“

Po chvíli ovšem vybíhá zpoza rohu sám rozzlobený Rozsypal a vše natáčí na mobilní telefon. „To jste posr***, žádný rozhovor nebude. Vypadněte,“ vystartuje. Strká nejprve fotografa, pak i reportéra ze dveří firmy. Na dotaz, proč si nechce o situaci s odstupem a v klidu alespoň promluvit, už neodpovídá a bouchne dveřmi.

Šibenice pohledem psychiatra

Proč zrovna šibenice? Vysvětlení nabízí psychiatr Cyril Höschl. Podle něj na demonstracích symbolizují agresi vůči protivníkovi i ničení. „Na šibenicích visí školství, kultura, a tak dále… Je to zkrátka symbol zničit něco – nejen protivníka, ale třeba i snaha poukázat na to, že něco je ničeno tou pandemickou legislativou,“ míní Höschl.

I proto jsou podle něj šibenice na podobných demonstracích „typické“. „Geometricky a fyzicky vhodnější symbol není. Přece ti protestující nebudou mávat bičem, nebo držet v rukou kameny,“ říká. Zároveň ale připomíná, že šibenice rozhodně není neškodný symbol. „Neznamená to, že v další fázi nemůže být následován skutečnou ať už slovní nebo fyzickou agresí. Vhodné to určitě není, i když to tedy zřejmě z hlediska zákona není trestné,“ doplňuje.

Motivaci lidí, nosit na demonstrace šibenice vidí v celospolečenské frustraci. „Ať už je to narůstající agrese při těch prohlubujících se názorových propastech – což má svůj původ jednak v té dlouhotrvající frustraci. A jednak i v tom, že sociální sítě umožňují bleskové šíření bezprahových informací. A jejich agregaci a kumulaci na extrémech,“ dodává.

O pár hodin později nabídne přece jen delší vyjádření, a to na svém otevřeném facebookovém profilu.

„Pro všechna média. Po zkušenostech s vámi a dnešním otravováním doma i v zaměstnání, vám rozhovor neposkytnu! Jelikož neděláte objektivní zpravodajství. K celé události se svobodně vyjádřím, pouze před Raptor TV, KTV, TV Šalingrad,“ napíše.

Další uživatelé mu pod příspěvek přidávají souhlasné komentáře.

Při pohledu na jeho profil je zjevné, že na sítích se nebojí svůj názor projevit. Denně sdílí několik příspěvků a témata jsou dost podobná. Nejčastěji postuje videa, která kritizují protipandemická opatření či očkování. Mezi posledními příspěvky je například ten od Jakuba Netíka, zadluženého malíře pokojů, který podle serveru Aktuálně.cz nelegálně obchoduje s ivermektinem. Jindy zase Rozsypal přesdílí protest proti vývozu munice na Ukrajinu, v minulosti to byly často příspěvky namířené proti proti Evropské unii.

Z příspěvků a fotek lze zároveň vyčíst náklonnost k politickému hnutí Volný blok, které před sněmovními volbami aktivně podporoval. Jak potvrzují i jeho sousedé, v okolí vylepoval předvolební plakáty a další propagační materiály. Agitoval i na svém pracovišti. Jeho politické sympatie ostatně dokumentuje i společná fotka s hlavními představiteli hnutí Lubomírem Volným a Marianem Bojkem.

Asi největší pozornost získaly příspěvky, na nichž postupně stavěl zmiňovanou šibenici od sněmovny. Tohle téma ale na svém profilu otevřel víckrát. „Babiš je vrah a patří na šibenici...,“ napsal například před koncem loňského roku k videu s titulkem „Genocida pomocí remdesiviru odhalena!“.

Šibenice jako přestupek

Šibenice – ta dřevěná, jejíž torzo stojí stále u domu – mu přinesla zájem úřadů. Policisté jeho šibeniční zájezd do Prahy nakonec kvalifikovali jen jako přestupek. A podezření z přestupku proti veřejnému pořádku měli předat radnici Prahy 1. Úředníci ale podnět zatím na stůl nedostali.

Zbytek šibenice u domu Josefa Rozsypala | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Na příslušný Odbor občansko-správních agend zatím žádné oznámení nedorazilo. Pokud oznámení dorazí, odbor se jím bude v souladu se zákonem zabývat,“ uvedl mluvčí Martin Šebesta s tím, že by k tomu mohlo dojít během příštího týdne.

Stavbou dřevěné konstrukce přitom Rozsypal inspiroval další. Iniciativa Chcípl PES v úterý představila na demonstraci proti novele pandemického zákona šibenic dokonce pět. Jak vysvětlil serveru iROZHLAS.cz organizátor protestů Jiří Janeček, měly se od té Rozsypalovy lišit. Tyto totiž nikomu explicitně nevyhrožovaly.

Šibenice na náměstích ale nejsou v Česku úplnou novinkou. Už v roce 2013 se objevily třeba na demonstracích proti komunistům nebo proti vládě Petra Nečase z ODS. Další se pak objevovaly na demonstracích proti migraci nebo proti vládě Andreje Babiše (ANO). V souvislosti s vlnou koronaviru je řešil třeba i hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO).

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme