Lidé přišli ke sněmovně protestovat proti přijetí novely pandemického zákona. Přinesli i šibenici

Příznivci hnutí Chcípl pes přišli na pražské Malostranské náměstí, aby protestovali proti přijetí vládní novely pandemického zákona. Poslanci ji měli projednávat v úterý, nakonec k tomu ale nedošlo. Podle policejních odhadů bylo na místě asi 800 demonstrujících. Iniciativa chce v Praze upořádat další demonstrace v den, kdy se bude novela projednávat, což by mohlo být příští úterý.

Praha (Aktualizováno: 15:15 25. 1. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stovky lidí se sešly nedaleko budovy Poslanecké sněmovny. Mnozí si s sebou přinesli vlajky, píšťalky a transparenty s nápisy jako „S pandemií na věčné časy - ani náhodou“, „Stop totalitě“ nebo „Vládo, přestaň nás obelhávat“.

Sněmovna tento týden pandemický zákon neprojedná. Důvodem je veto poslanců SPD

Číst článek

Na pódiu na Malostranském náměstí se vystřídalo několik řečníků jako Daniel Landa za iniciativu Zlatý špendlík nebo Martina Novotná z iniciativy Vraťme děti do školy. Bez podmínek. Mluvčí protestující pozdravili a vyjádřili jim svůj vděk, že se sešli v hojném počtu.

U pódia organizátoři akce umístili plakáty s fotografiemi některých představitelů boje proti pandemii covidu-19 jako prezidenta České lékařské komory Milana Kubka nebo epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly s popiskem „Zrádce národa“.

Před zábranami, kterými policisté zamezili vstup do Sněmovní ulice, účastníci protestu rovněž demonstrovali, provolávali hesla jako „Nejsme ovce“ a „Máme toho dost“.

Postavili také dřevěnou maketu šibenice, doplněnou nápisem „Všichni vlastizrádci a jejich přisluhovači skončí na šibenici“.

Policisté takovou formu protestu jako protiprávní nehodnotí. Na průběh shromáždění dohlíží republiková i pražská policie. „Pražští policisté dohlížejí na průběh demonstrace, zatím nebylo zjištěno žádné protiprávní jednání,“ odpověděl na dotaz mluvčí pražské policie Richard Hrdina.

Rekord v počtu nakažených. V pondělí jich přibylo 30 350, další tři tisíce lidí mají covid znovu

Číst článek

Policisté nicméně nakonec vyzvali majitele šibenice, aby ji odstranil. A ten uposlechl, aniž by její význam vysvětlil, informoval Deník N.

Makety šibenic se objevily už při některých demonstracích v minulosti, ani v těchto případech je policie nehodnotila jako přestupek. Agentura ČTK upozornila, že situace by byla jiná, pokud by se na šibenici objevil konkrétní člověk.

Senátor STAN Zdeněk Hraba označil vyhrožování šibenicí za odporný hyenismus. „Každý má samozřejmě právo vyjádřit svůj názor, ale výhrůžka není vyjádřením názoru. Do normální slušné společnosti toto nepatří,“ uvedl.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v souvislosti se šibenicí na twitteru napsal, že Česko je svobodná země a každý může projevovat názor. „Naše země ale také musí být pro všechny občany bezpečná, nikdo nemůže nikomu vyhrožovat smrtí. Opravdu chtějí autoři šibenice někoho pověsit? A za co? Za zradu čeho? Za přisluhování komu? Může být majitel šibenice konkrétnější?“ poznamenal.

Později ještě poděkoval policii za zásah a dodal: „Takové symboly ke klidnému vyjádření protestu nepatří.“

Před polednem se protestující vydali na pochod z náměstí k nedalekému Úřadu vlády, kde provolávají hesla namířená proti kabinetu a protiepidemickým opatřením. Poté se demonstranti vrátili zpět na Malostranské náměstí.

O novele

Podle zástupce pořádající organizace Jakuba Olberta je novela „nástroj k podvolení celého národa“. „Svoboda pohybu, svoboda podnikání, svoboda slova, ochrana soukromí, právo na vzdělání, právo na zdravotní péči, nedotknutelnost osob a jejich soukromí, svoboda shromažďování a další základní hodnoty našeho života jsou v ohrožení,“ uvedli zástupci iniciativy.

Praha už řeší očkování Novavaxem. Dotazníkem zjišťuje zájem zdravotníků a sociálních pracovníků

Číst článek

U pandemického zákona novela zruší nynější časové omezení platnosti jeho stěžejních částí o vydávání mimořádných opatření k omezení šíření nového koronaviru do konce února.

Restrikce budou moci podle předlohy zahrnout širší okruh činností než teď a úřady budou moci nařídit testování například podnikatelů, studentů, žáků a předškoláků, nejen zaměstnanců a jiných pracovníků. Nařízení izolace nebo karantény budou moci orgány ochrany veřejného zdraví ze zákona oznamovat lidem i telefonicky nebo krátkou textovou zprávou. Opatření budou moci vydávat pro své resorty také ministerstva obrany a vnitra.

Poslanecká sněmovna nakonec v úterý novelu pandemického zákona kvůli vetu hnutí Svoboda a přímá demokracie neprojednala. Strany vládní koalice kvůli předpisu svolají mimořádnou schůzi dolní komory, a to patrně na příští úterý.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme