Soud zrušil rozsudek nad exdetektivem Komárkem, za nařčení Tuhého trestán nebude

Bývalý detektiv Jiří Komárek nebude potrestán za to, že nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z brutálního úniku informací. Soud mu původně uložil roční podmínku. Krajský soud v Praze však v pondělí vyhověl Komárkovu odvolání, zrušil původní verdikt a zprostil ho obžaloby.

Praha (Aktualizováno: 16:03 30. 4. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Expolicista Jiří Komárek

Expolicista Jiří Komárek | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Rozsudek je pravomocný, lze proti němu podat pouze mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu. Komárek obvinění dlouhodobě odmítá. Čelil obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby, za což mu hrozilo až pět let vězení nebo zákaz činnosti.

Odmítl úplatek 10 milionů, mluvil o 'brutálním úniku' informací. Kdo je exdetektiv Jiří Komárek?

Číst článek

Sporná reorganizace policie

Komárek obvinil Tuhého z úniku informací v červnu 2016, tedy v době reorganizace části policie, při které se Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality sloučily do Národní centrály proti organizovanému zločinu.

„Mám povědomí o tom, že pan policejní prezident (Tomáš Tuhý) je osobou podezřelou z brutálního úniku informací v rámci objasňování hospodářské trestné činnosti ve stamilionových částkách,“ řekl policista v červnu 2016 pro Českou televizi.

Komárek patřil k nejhlasitějším kritikům reformy. Podle něj byla připravena s cílem odstranit tehdejšího šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu. Tvrdí, že prohlášením chtěl docílit toho, aby se o ní začalo více diskutovat.

Podle soudu Komárek svým jednáním naplnil znaky žalovaného přečinu a porušil právo povinnosti mlčenlivosti a nestrannosti a tím porušil povinnosti, které měl jako policista. Soud také uvedl, že zasáhl do osobnostních práv policejního prezidenta.

Komárek jednal ve veřejném zájmu

Podle soudu ale zároveň jednal ve veřejném zájmu. Předsedkyně odvolacího trestního senátu Lucie Černé uvedla, že subjektivní stránka případu hrála nejdůležitější roli. „Cílem nebyl žádný osobní prospěch. Sledoval jiný hlavní cíl, a to zvrátit reorganizaci v tom směru, aby nedošlo k ohrožení vyšetřování živých kauz,“ uvedla Černá.

Cílem reorganizace nebylo odstranit Šlachtu, rozhodla komise. Šaškárna, zkritizoval ji Babiš

Číst článek

Dále zdůraznila, že Komárek kvůli situaci vystoupil v médiích, jelikož už se neměl na koho jiného obrátit. Zároveň soud rozhodl, že Komárek nemusí platit Tuhému požadované odškodné 50 000 korun. Šéf policie by se v této věci měl obrátit na civilní soud.

Komárek ze soudní síně vyšel viditelně dojatý. Rozsudek nechtěl příliš komentovat. „Jsem plný emocí a možná by to bylo zmatečné a za dva roky bychom tady skončili zase,“ řekl Komárek. Jeho advokát Petr Kočí byl spokojen. „Zaznělo, že klient neměl jinou možnost, jak reagovat na reorganizaci policie, což je názor velmi cenný,“ podotkl Kočí.

Komárek po odchodu od policie nastoupil na Finanční správu, která spadala pod ministerstvo financí tehdy vedené Andrejem Babišem (ANO), jenž reformu také odmítal. Pracoval tam v oddělení koordinace kontrolní činnosti. Kvůli zahájenému trestnímu stíhání byl od loňského dubna postaven mimo službu. Podle Kočího po rozsudku padla překážka, která bránila v tom, aby v práci pokračoval.

Údajný únik informací souvisel s případem zmanipulování IT zakázek. Tuhý byl prověřován kvůli tomu, že z telefonu, který dříve používali jeho blízcí, údajně unikla sms s informací o chystaném zátahu. Ukázalo se však, že inspekce uvedla do záznamu o zahájení vyšetřování nesprávný směr komunikace, a že sms naopak přišla na zmíněný telefon.

Kauzy roku 2016: Ředitel protimafiánské jednotky Šlachta skončil kvůli reformě části policie

Číst článek

Šťastný Šlachta

Policii po spuštění reformy s Komárkem opustil i jeho tehdejší nadřízený Šlachta. Pondělního jednání se zúčastnil. Po rozsudku se s Komárkem objímal. „Jsem šťastný, že to takhle dopadlo. Soud nám dal za pravdu, proč jsme museli před dvěma roky od policie odejít. Pokud by byl tento člověk odsouzen, tak by bylo v téhle republice něco špatně,“ komentoval verdikt Šlachta, který od policie zamířil na pozici náměstka k celníkům, kteří spadají rovněž pod ministerstvo, které tehdy řídil Babiš.

Z tehdejšího vedoucího ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Komárka udělal výrok na nějaký čas jednoho z nejznámějších policistů v zemi. Tehdy opoziční TOP 09 mluvila o „válce policistů“, vládní ANO a KDU-ČSL zase žádaly o svolání Bezpečnostní rady státu. Proti jeho slovům se ohradil sám policejní prezident, který na něj podal trestní oznámení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme