Mlčenlivost expolicisty Komárka chtělo státní zastupitelství, řekl Babiš. Není to pravda, brání se žalobci

Vrchní státní zastupitelství v Praze i Olomouci popírají, že by byla proti zbavení mlčenlivosti exdetektiva Jiřího Komárka. Žalobci odmítají slova premiéra Andreje Babiše (ANO), která pronesl v Poslanecké sněmovně. Podle něj přihlédlo ministerstvo vnitra při rozhodování o tom, zdali exdetektiv Komárek promluví na mandátovém výboru, ke stanovisku „vrchního státního zastupitelství“. Ministerstvo vnitra i premiér výrok dále nekomentovali.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mlčenlivost expolicisty Komárka chtělo státní zastupitelství, řekl Babiš. Není to pravda, brání se žalobci

Mlčenlivost expolicisty Komárka chtělo státní zastupitelství, řekl Babiš. Není to pravda, brání se žalobci | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Je samozřejmě škoda, že pan ministr vnitra (Lubomír) Metnar na základě vyjádření vrchního státního zastupitelství nezbavil mlčenlivosti pana detektiva (Jiřího) Komárka.“ Tato slova pronesl na úterní tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO).

Poslanci hnutí ANO a SPD Tomia Okamury si na jednání mandátového a imunitního výboru pozvali bývalého vedoucího ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Komárka. Chtěli ho vyslechnout v kauze Čapí hnízdo.

Komárek totiž v minulosti na adresu vyšetřovatele kauzy - policisty Pavla Nevtípila - uvedl, že má vztahy s mafií. Později ho dokonce označil za „nečistého policistu“. Více si můžete přečíst ZDE.

Jenže obě vrchní státní zastupitelství tvrdí, že s nimi ministerstvo ohledně Komárkovy mlčenlivosti nic nekonzultovalo.

Jiří Komárek | Zdroj: ČTK

„Nikoli. Panu ministrovi vnitra neposkytlo Vrchní státní zastupitelství v Praze ke zproštění mlčenlivosti pana Komárka žádné stanovisko. Otázka zproštění mlčenlivosti je plně v kompetenci ministra vnitra,“ uvedla pro Radiožurnál pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová.

Podobně se na dotaz vyjádřil i její olomoucký kolega Ivo Ištvan. Jak opět uvedl pro Radiožurnál, ani jeho úřad ministerstvu vnitra žádné doporučení nedával.

Zachovat objektivitu

Server iROZHLAS.cz se proto s dotazem o vysvětlení obrátil na ministra vnitra Lubomíra Metnara (za ANO). Ten ale na telefony ani SMS zprávy nereagoval. Tiskový úřad resortu pak pouze odkázal na tiskovou zprávu. V ní ale pouze stojí, že ministr své rozhodnutí - tedy nezbavit Komárka mlčenlivosti - konzultoval s „odborníky“.

„Ministr vnitra se takto rozhodl po pečlivém prostudování žádosti a na základě konzultací s odborníky. Zásadním důvodem tohoto rozhodnutí je zachování objektivity vedených trestních řízení a v rámci nich také zachování nestrannosti ministra vnitra. Pan ministr rozhodl v souladu se zákonem o policii, podle kterého je zcela na úvaze ministra, zda a do jaké míry žádosti vyhoví,“ stojí na webu resortu.

Ministr vnitra Lubomír Metnar a premiér Andrej Babiš | Zdroj: ministerstvo vnitra

Na doplňující dotaz, zdali a případně jaké stanovisko od vrchního státního zastupitelství měl ministr k dispozici - s ohledem na to, že to oba úřady popírají, už ale resort nereagoval. Mluvčí Ondřej Krátoška opět odkázal na tiskovou zprávu a doplnil, že se úřad nebude k věci dále vyjadřovat.

Na žádost o vysvětlení pak nereagoval předseda vlády. Odpověď přislíbila zajistit jeho mluvčí Lucie Kubovičová, nakonec se ale neozvala.

Vydat, nebo nevydat?

Komárek kvůli mlčenlivosti před mandátovým výborem nevystoupil. Členové výboru nakonec doporučili, aby Poslanecká sněmovna hlasovala pro vydání premiéra Babiše a poslance Jaroslava Faltýnka (ANO). Oba už před jednáním výboru oznámili, že k trestnímu stíhání chtějí vydat. Pro bylo jedenáct členů výboru z devatenácti.

Poslední slovo ale bude nakonec mít dolní komora. Poslankyně Taťána Malá (ANO) už dopředu avizovala, že klub bude hlasovat proti vydání Babiše a Faltýnka.

„I přesto, co se děje a jaký je mediální tlak - mně osobně jsou zasílány výhrůžky osobní likvidací a podobně, tak si stojím za tím, že poslance nevydáme,“ uvedla Malá. Jaké bylo dění ve sněmovně, si můžete přečíst ZDE.

Hana Mazancová, Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme