Dobeš povede školství do konce měsíce, rezignaci předá v pátek

Ministr školství Josef Dobeš odejde z funkce k 31. březnu. Rezignaci donese zítra dopoledne premiérovi Petru Nečasovi. Celý příští týden pak bude předávat agendu svému prvnímu náměstkovi Ladislavu Němcovi, který bude resort řídit do jmenování nového ministra. Dobeš odchází kvůli vládním škrtům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr školství Josef Dobeš (VV) rezignuje

Ministr školství Josef Dobeš (VV) rezignuje | Foto: Filip Jandourek

Josef Dobeš končí na postu ministra školství po 21 měsících. Dnes před novináři zopakoval, že pro něho byly nepřijatelné úspory ve školství ve výši 2,5 miliardy. Původně přitom mělo ministerstvo přijít o 4,5 miliardy. Podle Dobeše je ale i nižší varianta nepřijatelná a znamenala by okamžité snížení platů učitelů.

Na dnešní tiskové konferenci zdůraznil, že v resortu školství už neměl kde šetřit, protože musel proti původnímu plánu uspořit v rozpočtu kapitoly školství čtyři miliardy korun na platy učitelů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rezignaci ministra Dobeše jsme v Ozvěnách dne rozebrali s poslankyní za TOP 09 Annou Putnovou. Hostem byl také komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk

„Oproti nesplněnému programovému prohlášení vlády jsem viděl jako důležité mít slovo ministra, abych ty platy pro učitele našel. Já jsem tyto čtyři miliardy ušetřil. Několikrát jsem se potkal s panem ministrem Kalouskem a on sám nejlépe věděl, že na konci roku 2011 můj rozpočet pro rok 2012 je na kost, je na dřeň,“ řekl Dobeš.

Podotkl, že se k odchodu z vlády rozhodl v úterý na jednání koaličních špiček. Poslední kapkou pro něho prý byla nelichotivá slova ministra financí Miroslava Kalouska na adresu učitelů.

„Jeho vyjádření bylo neúctou k učitelům, kdy mě přesvědčoval, že ‘máme nejlínější učitele v Evropě‘. Na ministerstvo jsem nastoupil s tím, že jsem měl několik klíčových úkolů a jeden byl v tom, že je potřeba pozvednout prestiž učitelů, nejenom jejich ekonomickou situaci. Každopádně to vysílá signál, že je zde významný člen vlády, který si učitelů neváží. A to je pro mě nepřijatelné,“ řekl.

Ministr Dobeš dnes také odmítl, že by odcházel kvůli jiným problémům ve školství. Už delší dobu byl přitom pod tlakem opozice, koaličních partnerů, občanských iniciativ i akademiků. Vyčítali mu problémy s čerpáním dotací z fondů EU i některé podivné či nekvalitně připravené projekty.

Loni zjistila Evropská komise chyby v zadávání veřejných zakázek v programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a ministerstvu školství bylo pozastaveno čerpání 1,2 miliardy. Dobeš poté slíbil, že jestli se mu nepodaří do začátku dubna problémy vyřešit, z vlády odejde.

Dnes se ministr Dobeš kvůli problémům s čerpáním unijních dotací sejde s evropskými komisaři. Schůzku zatím nechtěl komentovat, pouze uvedl, že očekává satisfakci.

Nezodpovězená zatím zůstává otázka plzeňských práv. Dobeš tvrdí, že se jí zatím nezabýval, a připustil, že o plzeňských právech možná rozhodne až jeho nástupce na postu šéfa resortu. Kdo by ho mohl nahradit, Dobeš prý zatím neví. Řekl jen, že to bude mít těžké. „Je to trošku elektrické křeslo.“ Vedení Věci veřejných chce o nástupci Dobeše rozhodnout příští úterý.

Nesouhlas s úsporami není pravým důvodem demise

Josef Dobeš byl ve funkci ministra školství od července 2010. Resort tak bude mít během čtyř let už čtvrtého šéfa. Podle poslankyně za TOP 09 Anny Putnové, předsedkyně Výboru pro vědu a vzdělání, to ale na stabilitu resortu už mít vliv nebude.

„Stabilita resortu byla už zpochybněná změnami, které tam proběhly v době ministrování pana Dobeše. On už v posledním období neměl sílu ke stabilitě nějak přispět,“ uvedla v Ozvěnách dne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda školských odborů František Dobšík mluví o škrtech ve školství v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Nesouhlas s úsporami, kterými Dobeš zdůvodňuje svoji rezignaci, označila Putnová za zastírací manévr. „Myslím, že realisticky vyhodnotil své možnosti a přijal vhodnou situaci, která se naskytla v tuto chvíli, aby spojil svůj odchod s předpokládanými a očekávanými škrty ve školství. Ten fakt, že nebyl úspěšný v řadě oblastí, které chtěl změnit a připravit na restrukturalizaci, je nezpochybnitelný,“ uvedla.

Problém je podle ní v tom, že Dobeš resort během roku a půl nepřipravil na takové systémové změny, které by umožnily v něm nalézt rezervy. „Naši učitelé jsou špatně placeni, to je fakt. Na druhé straně systém není příliš efektivní. A jeho úkolem bylo zefektivnit minimálně regionální školství a přidat na platech těm učitelům, kteří v systému budou působit dál. Nikoli plošně přidávat,“ vysvětlila.

Předseda školských odborů František Dobšík v zásadě souhlasí s tím, aby se 2,5 miliardy korun ve školství ušetřily, odmítá nicméně, aby to bylo na platech.

„V regionálním školství ušetřit nejde. Je otázka, jestli je nějaký prostor, co se týká provozu samotného ministerstva, jestli tma nejsou nějaké skryté rezervy, o kterých my nevíme, protože rozpočet opravdu dokážou rozklíčovat jenom úředníci nebo potažmo ti, kteří jsou za to zodpovědní,“ uvedl František Dobšík.

ČSSD: Věci veřejné by už neměly obsazovat resort školství

Sociální demokracie rezignaci Josefa Dobeše vítá. Podle stínového ministra školství senátora Marcela Chládka by měly z vlády odejít všichni ministři za Věci veřejné. Dobeš podle Chládka nadělal v resortu víc škody než užitku.

Stínový ministr také pochybuje o Dobešových motivech k demisi. Nezdá se mu, že se ke svému kroku rozhodl poté, co jako jediný nepodpořil ve vládě škrty v resortu školství, zatímco ostatní ministři za Věci veřejné proti nebyli.

„Je to pro mě jasný signál, že pokud Věci veřejné neodejdou z vlády, pokud obsadí post ministra školství, byl to pouze zástupný problém. A pan ministr Dobeš odchází z důvodu, že za dva roky nebyl schopen situaci řešit a nebyl schopen si poradit s celým resortem. O tom mimochodem svědčí i personální rozklad na ministerstvu,“ řekl Radiožurnálu.

Věci veřejné nicméně zřejmě budou vybírat Dobešova nástupce. Kandidátů je už teď několik a véčkaři údajně zvažují, že osloví i nestraníky.

Viktorie Hošková, Martina Spěváčková, Eva Presová, bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme