Do škol míří vzdělávací projekt Nickyho rodina

Sir Nicholas Winton, který za války zachránil stovky židovských dětí, má být inspirací pro dnešní školáky. Ministerstvo školství doporučilo film Nickyho rodina režiséra Mateje Mináče do výuky dějepisu a to v rámci speciálního vzdělávacího projektu. Je to vůbec poprvé, kdy úředníci nějaký snímek coby doplněk výuky doporučují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filmová Kerstin (Aneta Faitová) a Winton(Michal Slaný)

Filmová Kerstin (Aneta Faitová) a Winton(Michal Slaný) | Foto: 2media.cz

„Film Nickyho rodina, který na osudech dětí, které zachránil sir Nicolas Winton, ukazuje, jaký způsobem se dá dělat dobro s minimem jakýchkoli prostředků, jak člověk sám o sobě může pomoci. Projekt na pozadí tohoto filmu, film je jednou ze součástí toho projektu, by měl v mladé generaci vzbudit zájem o konání dobra, dobrovolnictví a další činnosti, které souvisí s tím, že žijí ve společnosti ne osamoceně, ale ve společnosti lidí, přátel, známých, ke kterým by měli mít nějaký určitý stupeň chování a vazby,“ upřesnil pro Rádio Česko náměstek ministra školství Ladislav Němec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sir Nicholas Winton, který za války zachránil stovky židovských dětí, má být inspirací pro dnešní školáky. Diskutujeme s náměstkem ministra školství Ladislavem Němcem.

Projekt v první fázi od 1. září, tedy na začátku nového školního roku, dostane záštitu ministerstva školství. Režisér Matej Mináč připraví knihu o holocaustu a extremismu. Vzniknou také internetové stránky a facebookový profil. Cílem je přitáhnout žáky 2. stupně základních škol k dobrovolnictví.

Projekt vznikl právě na základě promítání filmu žákům z druhého stupně základních a středních škol. Reakce byly pozitivní.

„Žáci si uvědomili, že to, co se jim říká takovým tím školometským způsobem ve školách v rámci dějepisu, že je trošku něco jiného než skutečné reálné lidské osudy odehrávající se v té době. A ten projekt počítá i s tím, že se budou hledat nenalezené děti sira Nicolase Wintona, v podstatě ti, kteří se ještě nepřihlásili k tomu, že pan sir Nicolas Winton zachránil díky odvozu z České nebo Slovenské republiky,“ uvedl náměstek.

Podle něj by podobné projekty měla zastřešit myšlenka režiséra Mináče, který tvrdí, že všichni jsme Nickyho rodina a patříme někam, do nějaké společnosti a všichni kolem nás nějakým způsobem ovlivňují budoucnost.

Někde už školy ve výuce využívají filmy ve výuce dějepisu. „Ale je potřeba to trošičku systémověji uchopit, začít se věnovat více etické části té výuky dějepisu, historie a podobně a i v kontextu toho, co řekl sir Nicolas Winton: Etika a kompromis to jsou dvě základní premisy spokojeného a šťastného života a budoucnosti. Bez toho se prostě nedá plánovat jakákoliv budoucnost,“ uzavřel náměstek ministra školství Ladislav Němec.

Vladimír Kroc, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme