Čínští hackeři zaútočili na skupinu, jejímž členem byl Lipavský. Cílem byly e-mailové adresy

Skupina hackerů APT31, která má podle Spojených států a Británie úzké vazby na Čínu, před lety zaútočila i na parlamentní skupinu, jejímž členem byl současný ministr zahraničí Jan Lipavský. Píše to bruselský server Politico. Cílem útoků byly e-mailové adresy členů Meziparlamentní aliance pro Čínu z EU a Británie.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Lipavský

Lipavský serveru Politico řekl, že informace o útoku skupiny APT31 na představitele meziparlamentní aliance potvrzují názory, podle kterých rostoucí asertivita Číny představuje systémovou výzvu | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle obvinění, které tento týden zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti, skupina, která má podle Washingtonu úzké vazby na čínské ministerstvo státní bezpečnosti, v roce 2021 učinila kybernetický útok na členy Meziparlamentní aliance pro Čínu z EU a Británie.

Další peníze na munici pro Ukrajinu, schválila vláda. Fiala odmítl komentovat post velvyslance v Moskvě

Číst článek

Mezi nimi byl i tehdejší poslanec Lipavský. Ten byl v letech 2017 až 2021 místopředsedou zahraničního výboru a výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a také členem jejího podvýboru pro obrannou, kybernetickou a bezpečnostní politiku a strategické koncepce České republiky.

Lipavský serveru Politico řekl, že informace o útoku skupiny APT31 na představitele meziparlamentní aliance potvrzují názory, podle kterých rostoucí asertivita Číny představuje systémovou výzvu.

Spojené státy a Británie tento týden uvalily sankce na lidi a firmy spojené s kybernetickými útoky podporovanými čínskou vládou. Londýn připisuje skupině APT31 útoky na e-mailové účty britských poslanců kritických k působení Číny. Americké ministerstvo obrany přičítá skupině kybernetické útoky na americké firmy, představitele ministerstev a na zákonodárce.

Meziparlamentní aliance pro Čínu sdružuje zákonodárce z několika desítek zemí. Skupina se zabývá tím, jak demokratické země přistupují k Číně. K politice Pekingu a příliš vstřícným postojům k Číně většinou zaujímá silně kritická stanoviska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme