‚Účelový zásah.‘ Ministr Blažek podal stížnost proti rozsudku z roku 1980 nad disidentem Soukupem

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) podal v úterý k Nejvyššímu soudu stížnost o porušení zákona ve prospěch Karla „Charlieho“ Soukupa. Undergroundový písničkář a signatář Charty 77 byl v roce 1980 odsouzen k desetiměsíčnímu vězení za výtržnictví, kterého se dopustil tím, že na svatební hostině v restauraci zpíval hlasitě a vulgárně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel "Charlie" Soukup na MFDF Jihlava

Undergroundový hudebník Karel "Charlie" Soukup (vlevo) | Zdroj: Profimedia

Karel Soukup se narodil v roce 1951 a za komunistického režimu vystupoval jako disidentský písničkář. V roce 1977 se společně se svou ženou stal signatářem a mluvčím Charty 77. Zanedlouho, v roce 1980, ho Okresní soud v Ústní nad Labem bezpodmínečně odsoudil na deset měsíců do vězení. Rozsudek o rok později potvrdil i krajský soud, ke kterému se Soukup odvolal. Následně po propuštění odešel hudebník do emigrace.

Ministr spravedlnosti Blažek podal stížnost k Nejvyššímu soudu za účelem soudní rehabilitace. Uvádí, že se jednalo politickou perzekuci, jelikož písně neodpovídaly tehdejší vládní ideologii.

Odškodnění za dohled, rehabilitace ‚mániček’. Stát se přes 30 let potýká s dědictvím komunistické justice

Číst článek

„V kontextu doby se jeví shora popsané stíhání a odsouzení obviněného jako účelový zásah represivních složek proti undergroundovému písničkáři, který se svými písněmi charakteristickými ostře kritickým a ironickým viděním současnosti, nezapadal do dobového kulturního establishmentu,“ píše se v Blažkově zprávě.

Zároveň ministr ve své zprávě také upozorňuje na to, že případ nebyl natolik společensky ohrožující, aby se mohlo jednat o výtržnost.

„Z popisu skutku tak, jak se v hrubých rysech zachoval v odůvodnění rozsudku Krajského soudu v Ústí nad Labem, nelze dovodit, že by jednání obviněného Karla Soukupa bylo natolik společensky škodlivé, aby naplnilo všechny zákonné znaky přečinu výtržnictví.“ konstatuje Blažek ve stížnosti.

Dále upozorňuje na Soukupovu disidentskou hudební kariéru a boj proti tehdejšímu komunistickému režimu. „Karel Soukup byl za svůj statečný postoj oceněn cenou Ústavu pro studium totalitních režimů za svobodu, demokracii a lidská práva v roce 2020. Jeho případ je popsán i mezinárodně (…) Ve své zprávě ho zmiňuje i Výbor pro zahraniční vztahy senátu Spojených států amerických v roce 1983,“ připomíná.

Návrhem stížnosti je, aby Nejvyšší soud zrušil rozsudky Okresního a Krajského soudu v Ústí nad Labem z let 1980 a 1981 a rehabilitoval tak poškozeného Karla Soukupa.

Ema Polívková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme