Kdo špatně jí, špatně i spí. Nezdravá strava může stát za lehkým spánkem i horší pozorností

Milovníci nezdravého jídla mohou trpět na nedostatek hlubokého spánku. Dokazuje to výzkum časopisu Obesity, který vliv diety na spánek zkoumal u lidí se vyváženou i nevyváženou stravou. Následkem může být špatná nálada i zhoršení paměti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spánek (ilustrační foto)

Nezdravá strava může způsobovat lehký spánek i pomalý metabolismus (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Časté bývá, že se nevyspalý člověk se snaží dohnat energii jídlem. Jako důkaz mohou ale posloužit i konkrétní údaje. K tomu, aby se člověk zbavil chuti k jídlu a touhy po nezdravých jídlech plných tuku a cukru, stačí spát třeba jen o 30 až 90 minut déle. 

Tvrdí to novozélandští odborníci, které cituje server Stuff. Produkci hormonů, které regulují náš hlad a vytváření tuků, totiž tělo ladí právě ve spánku. Musí být ale klidný a dostatečný.

Bez porce ovoce nebo zeleniny se denně obejde skoro polovina Čechů. Rizikově se stravuje pětina obyvatel

Číst článek

Doktorka Jade Murrayová z australské Monash University vidí důkaz ve studii časopisu Obesity. Skupina zdravých mužů ve výzkumu dostala náhodně přidělenou nízkotučnou stravu nebo naopak stravu s vysokým obsahem tuku a cukru.

Nezdravá skupina dostávala vysokotučný jogurt a granolu, těstoviny s masovými kuličkami a sladkou rajčatovou omáčkou. Nechyběla ani pizza a čokoládová tyčinka. Skupina se zdravým meníčkem měli nízkotučný jogurt, neslazené müssli a těstoviny s hráškem, lososem a zeleninou.

Dietu poté jedli každý den ve stejnou dobu a k večeru následovalo polysomnografické vyšetření. To je složené z několika měření, která probíhají ve spánku. Například EEG sleduje funkci mozku a EKG srdeční rytmus. Zaznamenávala se taky svalová aktivita a pohyby očí.

Více než čtvrtina českých dětí má nadváhu. Zdravému životnímu stylu je i jejich rodiče může naučit kurz

Číst článek

Po vyhodnocení výzkumu se ukázalo, že skupina s nezdravou stravou měla lehčí spánek a také vlny delta, které jsou aktivní právě během hlubokého spánku. Strávníci nezdravého jídla měli i nižší amplitudu. Oba tyto parametry ovlivňují upevnění paměti, náladu, pozornost i metabolismus glukózy.

Vlivu potravinových doplňků na spánek se věnuje i Grace Vincentová z Appleton Institute v Adelaide. Podle ní spánku prospívá melatonin, který známe jako spánkový hormon nebo hormon tmy.

Důležitá je i esenciální bílkovina tryptofan a fytonutrienty, které pocházejí z rostlin. Naopak alespoň tři hodiny před spánkem bychom se měli vyhnout alkoholu a kofeinu.

Magdaléna Fajtová, eza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme