Finský multimilionář zaplatí pokutu v přepočtu tři miliony korun. Na silnici překročil povolenou rychlost

Mimo město se smí ve Finsku jezdit maximálně 100 km/h, mnohde 80 km/h a radary jsou všude. Pokud ale jedete rychleji, pokuta bude záviset na tom, jaké máte příjmy. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil finský multimilionář Anders Wiklöf, podnikatel ve stavebnictví, logistice a cestovním ruchu.

Helsinky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Firma Anderse Wiklöfa (uprostřed) je sponzorem fotbalového týmu IFK Mariehamn z Aland (archivní foto)

Firma Anderse Wiklöfa (uprostřed) je sponzorem fotbalového týmu IFK Mariehamn z Aland (archivní foto) | Foto: Rob Watkins/Alamy | Zdroj: Profimedia

Wiklöf překročil při jízdě na souostroví Alandy, které se nachází mezi Finskem a Švédskem, rychlost o 32 kilometrů v hodině. Tam, kde byla povolená padesátka, mu naměřili 82 km/h. Pokuta, jakou za to dostal, patří k historicky nejvyšším na světě. Wiklöf zaplatí 121 tisíc eur, tedy v přepočtu téměř tři miliony korun. Vedle pokuty policie muži odebrala řidičský průkaz na deset dnů.

Švédsko chce elektrifikovat 3000 kilometrů dálnic do roku 2045. Umožnilo by to zmenšit baterie v autech

Číst článek

Podnikatel litoval, že spáchal přestupek. Řekl ale, že se to prostě stalo. Povolená rychlost na silnici se prý najednou snížila ze sedmdesátky na padesátku a on to nestačil dobrzdit. Vyjádřil také naději, že pokuta skončí na pravém místě, třeba ve finském zdravotnictví, které nemá peněz nazbyt.

Finští policisté při udělování pokuty hledí jednak na vážnost přestupku a zároveň na příjem neukázněného řidiče.

Zjistit výši příjmu pro ně není problém. Připojí se přes mobilní telefon do databáze finančního úřadu a hned vědí.

Základem pro výpočet pokuty je čistý příjem člověka na jeden den. Tato částka se pak násobí podle výše překročené rychlosti. Finskému milionáři také přitížilo, že to nebyla jeho první pokuta. Byznysmen dostal v roce 2018 pokutu ve výši 63 680 eur a o pět let dříve mu policie vyměřila peněžitý trest ve výši 95 tisíc eur.

Nejvíce 26 milionů

Wiklöf nakonec zaplatil částku, která odpovídá jeho týdennímu příjmu. Přirovnejme to k Česku, tady je mediánový čistý týdenní příjem něco přes sedm tisíc korun. Za takové překročení rychlosti byste ale nejspíš zaplatili 2500 korun.

Strojvůdci si říkají netopýři, řidiči závidí Polákům dálnice. Musíme v dopravě víc investovat, tvrdí Kupka

Číst článek

Minimální čistý denní příjem pro výpočet pokuty ve Finsku je šest eur. Každý by tak v podobné situaci zaplatil v přepočtu nejméně tisíc korun. Ale horní hranice pokuty omezená není.

Podobný systém progresivních pokut zavedli ve Švýcarsku. Před lety tam padla dokonce zatím nejvyšší zaznamenaná pokuta za rychlost na světě. Motorista měl zaplatit v přepočtu přes 26 milionů korun. Na silnici mezi Bernem a Lausanne se tehdy řítil rychlostí 290 km/h. Policie tehdy také jako základ pro výpočet pokuty využila jeho denní příjem a vynásobila ho 300krát.

I jiné pokuty nebo peněžité tresty se ve Finsku odvíjejí od výše příjmu. Třeba v případě krádeží v obchodech nebo při porušování zákonů o finančních transakcích.

Vít Andrle Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme