Letoun Solar Impulse 2 dorazil v další etapě cesty kolem světa do Phoenixu

Letadlo na sluneční pohon - Solar Impulse 2 - úspěšně dokončilo další část cesty kolem světa. Unikátní stroj dosedl dnes brzy ráno v arizonském Phoenixu. Víc než 1100 kilometrů dlouhá cesta ze San Francisca mu zabrala asi 16 hodin. Od začátku cesty už Solar Impulse 2 uletěl 25 tisíc kilometrů a pokořil osm světových rekordů. Letadlo poprvé vzlétlo loni v březnu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solární letoun Solar Impulse 2 přistál po 16hodinovém letu v americkém Phoenixu

Solární letoun Solar Impulse 2 přistál po 16hodinovém letu v americkém Phoenixu | Zdroj: ČTK

Šestnáctihodinový let byl součástí pokusu obletět s letadlem na solární pohon svět, to znamená bez použití fosilních paliv urazit 35 tisíc kilometrů.

Etapa ze San Francisca do Phoenixu byla v pořadí desátá. Před 10 dny přeletělo letadlo za více než dva dny Pacifik z Havaje do Ameriky.

V kokpitu se střídají dva piloti – Bertrand Piccard, který letěl přes Tichý oceán, a André Borschberg, který pilotoval stroj do Phoenixu.

Na zemi ho čekalo větrné počasí, ale i bouřlivé přivítání. Když letadlo zajistili, odešli piloti i pozemní personál do hangáru a připili si šampaňským.

V noci stroj pohánějí baterie

Letadlo Solar Impulse má na křídlech 17 tisíc fotočlánků, které zásobují čtyři elektromotory s vrtulemi. Zároveň se ale nabíjejí baterie na dobu, kdy slunce nesvítí.

Průměrná rychlost letadla je 75 kilometrů za hodinu. Je lehké (váží necelé 2,5 tuny), rozpětí křídel je 72 metrů (více než Boeing 747, takzvané Jumbo) a nese jen jednoho člověka, proto mu stačí malá rychlost i spotřeba energie.

Bertrand Piccard ale věří, že za 50 let by solární letadla mohla přepravovat třeba i 50 cestujících. Druhý pilot André Borschberg doufá, že sice pomalým, ale pionýrským přeletem světa solárním letadlem dají lidstvu návod pro objevování nových možností techniky.

„Vím, že sny jsou motorem inovací. Také vím, že lidské odhodlání a nové technologie mohou doopravdy změnit svět,“ řekl.

Letadlo Solar Impulse 2 musí ještě absolvovat tři lety přes Spojené státy – jednak do středu kontinentu a na začátku června do New Yorku.

Pak ho čeká přelet Atlantiku a přistání někde v západní Evropě nebo na severu Afriky. Poté se musí vydat přes Středozemní moře na Blízký východ a konečně do Abu Dhabí v Spojených arabských emirátech, odkud loni v březnu na cestu kolem světa vzlétlo.

Slavný rod Piccardů

Oba piloti letounu jsou zajímavé osobnosti. André Boschberg byl pilotem bitevníku, létal s vrtulníkem a vystudoval management vědy. Je spoluzakladatelem projektu Solar Impulse a také jeho generálním ředitelem.

Betrand Piccard je synem slavného otce a vnukem slavného dědečka. Jacques Piccard sestrojil batyskaf a v roce 1960 dosáhl nejhlubšího místa v moři, tedy Mariánského příkopu, který je téměř 11 kilometrů pod hladinou. Vyráběl také ponorky pro turisty.

Dědeček Bertranda Auguste zase vyrobil stratosférický balon, se kterým vystoupal v kapsli do výšky 16 kilometrů. Byl tak první, kdo v roce 1931 spatřil zakřivení země.

Trasa letounu Solar Impulse 2 | Foto: Český rozhlas

Pavel Novák, Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme