Kometa, polární záře i zatmění Měsíce. V Česku budou v příštím roce vidět vzácné astronomické úkazy

Rok 2024 nabídne množství vzácných a pozoruhodných vesmírných jevů, které budou viditelné z území Česka a Slovenska. Přehled, který zveřejnil Fyzikální ústav v Opavě, upozorňuje na meteorické roje, polární záře, nebeská setkání planet či částečné zatmění „velkého“ Měsíce. Vědci také očekávají výraznější kometu, která v průběhu podzimu pravděpodobně nabídne podobnou podívanou jako kometa Neowise v červenci 2020.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jasná polární záře 5. listopadu 2023 ze Slovenska

Jasná polární záře 5. listopadu 2023 ze Slovenska | Foto: Martin Činčura | Zdroj: Fyzikální ústav v Opavě

Po celý rok 2024 poroste aktivita Slunce, a tak je možné, že zejména na jaře a na podzim budou k vidění polární záře, předpovídají vědci z Fyzikálního ústavu v Opavě. Upozorňují ale, že nebudou tak jasné jako ty v severských oblastech, obvykle půjdou zachytit spíše fotograficky než pouhým okem. Zájemcům o pozorování také doporučují sledovat aurorální monitory.

Zemi zřejmě zasáhne silná magnetická bouře. Vidět může být polární záře na místech, kde to není obvyklé

Číst článek

Zvířetníkové světlo

Jeví se jako bílý kužel nevýrazné záře, který stoupá vzhůru od obzoru. Zvířetníkové světlo je prach v okolí Slunce soustředěný do disku, který rozptyluje sluneční záření. Ze země je vidět z boku a prolíná se se zvířetníkovými souhvězdími, právě od nich získalo svůj název.

V roce 2024 se v jeho středu navíc objeví jasný Jupiter. Pro pozorování světla je však nezbytné najít místo, které neruší světelný smog měst, ideální jsou třeba Rezervace tmy v Jizerských a Orlických horách, dále pak třeba Šumava, Beskydy nebo Jeseníky.

Objevovat se bude na přelomu března a dubna a poté opět v první polovině září. Měsíc bude v těch dobách v postavení, které nebude slabou záři rušit, pokaždé ale v jinou noční dobu. Zatímco na jaře bude světlo vidět po soumraku, na podzim až před rozbřeskem. 

Nebeská setkání

V noci z 10. na 11. dubna se na obloze setká hned několik vesmírných těles. Když se za soumraku na západě pozvolna zjeví Jupiter v těsné blízkosti Měsíce, budou oba vidět i pouhým okem. V průběhu noci a s pomocí malého dalekohledu bude možné pozorovat, jak se k nim přidají ještě čtyři měsíce Jupiteru a planeta Uran. 

Za rozbřesku stejné noci, pro změnu na východě, půjde zahlédnout přiblížené planety Mars a Saturn. Pro jejich pozorování bude potřeba alespoň malý dalekohled. Kdo bude chtít vidět i prstence Saturnu, bude muset použít větší.

Zvířetníkové světlo nad Sečskou přehradou v březnu roku 2020 | Foto: Petr Horálek | Zdroj: Fyzikální ústav v Opavě

I poslední červencový den se vyplatí mít dalekohled po ruce. Nad ránem se v nebeském trojúhelníku setkají Uran, Jupiter a Mars, podívanou bude doplňovat ubývající Měsíc. Jupiter s Marsem si pak budou ještě blíže v polovině srpna.

Meteorické roje

Počátkem ledna se, jako každý rok, objeví jeden z nejbohatších meteorických rojů – Kvadrantidy. Při dobrém počasí lze vidět až 80 meteorů za hodinu. Podmínky letos pozorování přát ale příliš nebudou, Měsíc bude jasně zářit vysoko nad obzorem a vrchol meteorické aktivity nastane až po rozednění.

Maximum meteorického roje Orionidy v roce 2020 nad východoslovenskými sopkami | Foto: Petr Horálek | Zdroj: Fyzikální ústav v Opavě

Ideální podmínky nastanou naopak v květnu, kdy bude Země procházet proudem ledo-prachových částic po nejznámější Halleyově kometě. Ty se projeví jako meteorický roj Eta-Aquaridy v noci z 5. na 6. května.

Měsíc nebude téměř vidět, nebude tedy rušit svým světlem. Roj bude možné sledovat nízko nad obzorem od půlnoci do rána. Země pak bude stejným proudem procházet ještě v říjnu, kdy částice způsobí podobný roj – Orionidy.

Mezi nejoblíbenější kosmické úkazy zejména u laické veřejnosti patří meteorický roj Perseidy. Příští rok sice bude jeho vrchol narušovat měsíční svit, lze ho ale pozorovat po celý srpen. Ideálním pro to bude týden před dosažením maxima, tedy přibližně od 5. srpna, vždy v časných ranních hodinách.

Posledním pravidelným rojem budou Geminidy. Na prosincové obloze vyjdou meteory už krátce po západu Slunce a během noci vystoupají vysoko nad jižní obzor. Vyvrcholí v noci ze 13. na 14. prosince, krátce po půlnoci. Výhled bude však rušit Měsíc téměř v úplňku, takže meteorů bude vidět méně.

Zatmění ‚superúplňku‘

V časných ranních hodinách ve středu 18. září dojde k částečnému zatmění Měsíce. Bude sice procentuálně malé, ale půjde velmi dobře pozorovat pouhýma očima. Toto zatmění bude vidět v celém svém průběhu v západní polovině Česka.

V době úkazu navíc bude Měsíc k Zemi velmi blízko, půjde tak o jeden z největších úplňků v roce. Ještě o něco blíže bude Měsíc, tentokrát již bez zatmění, v říjnu.

Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS mezi 11. a 13. říjnem 2024, v době svého největšího přiblížení k Zemi | Foto: Petr Horálek (Astro.cz)/Stellarium | Zdroj: Fyzikální ústav v Opavě

Nová kometa

Jedním z nejzajímavějších a nejočekávanějších nebeských úkazů příštího roku by mohla být kometa s nehezkým označením C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS. Tu objevily nezávisle na sobě dvě observatoře. Systém Atlas v Jižní Africe ji našel jako malou mlhavou skvrnku letos v únoru.

Zpětně ji ve svých záznamech dohledala i čínská observatoř. Tamní teleskop ji zachytil už v lednu. V průběhu roku 2024 se kometa přiblíží ke Slunci i k Zemi, mohla by tak v říjnu nabídnout podobně zajímavou podívanou jako kometa Neowise v červenci 2020.

ebr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme