Japonský modul SLIM nečekaně přežil už druhou lunární noc. Pomohlo mu převrácení při dosednutí

Modul SLIM japonské vesmírné agentury JAXA, který v druhé polovině ledna přistál na Měsíci, nečekaně přežil i druhou mrazivou měsíční noc a vyslal na Zemi nové snímky. Informovala o tom agentura AFP.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonský úřad dříve uvedl, že modul nebyl navržen tak, aby na přirozené zemské družici přestál noc, kdy panují extrémně nízké teploty.

Japonský modul SLIM přečkal lunární noc a nečekaně obnovil spojení se Zemí

Číst článek

„Ve středu jsme dostali odpověď od modulu SLIM, která nám potvrdila, že modul úspěšně překonal svou druhou lunární noc,“ napsala agentura JAXA na sociální síti X. „Navigační kamera také pořídila obvyklé snímky měsíční krajiny,“ dodala JAXA, která zároveň zveřejnila černobílou fotografii kamenitého povrchu měsíčního kráteru poslanou modulem.

Podle agentury některé snímače teploty a baterie začínají selhávat, hlavní funkce si ale modul podle všeho udržuje.

Japonsko se 19. ledna stalo pátou zemí, která dokázala své zařízení dopravit na přirozenou oběžnici Země. Přistání se zdařilo s odchylkou 55 metrů od vytyčeného cíle, což podle expertů představovalo bezprecedentní stupeň přesnosti. SLIM se ale při tvrdším dosednutí na měsíční povrch převrátil a jeho solární panely se dostaly do špatné pozice vůči Slunci.

Díky změně úhlu slunečního svitu se po více než týdnu SLIM probudil k životu. Modul, který přistál v kráteru Shioli v měsíčním moři Mare Nectaris na přivrácené straně Měsíce, následně pokračoval v průzkumu měsíčního povrchu. V únoru přečkal svou první lunární noc, která trvá zhruba 14 pozemských dnů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme