Podprsenka s ultrazvukem, která včas odhalí nádor. Nigerijská podnikatelka ji vymyslela po smrti tety

Nigerijská podnikatelka Bolarinwa Kemisola vynalezla chytrou podprsenku. Dokáže odhalit rakovinu prsu v raném stadiu ještě předtím, než se objeví prvotní příznaky. Svou prací chce inspirovat a motivovat mladé ženy ke studiu technických oborů, píše The Guardian. Aktuálně tvoří zhruba pětinu absolventek.

Abuja Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakovina prsu

Chytrá podprsenka odhalí pomocí ultrazvuku případný nádor do 30 minut | Foto: Fotobanka Profimedia

Bolarinwa Kemisola podniká v oblasti robotiky. V nigerijském hlavním městě Abuji založila společnost Nextwear Technology. Spustila ji v roce 2019, v roce, kdy její teta zemřela na rakovinu prsu. Právě tato událost podnikatelku inspirovala k vytvoření chytré podprsenky.

Její prototyp využívá k odhalení případných nádorů ultrazvuk. Letos projde v Nigérii rozsáhlým testováním.

Ženy mohou zařízení nosit doma. Výsledky si mohou zobrazit prostřednictvím aplikace v telefonu, zároveň je dostane i lékař.

Nedostupná léčba

Nádor prsu je v Nigérii nejčastějším typem rakoviny. V roce 2020 byla diagnostikována u více než 28 000 žen a více než polovina z nich na chorobu zemřela. V zemi s více než 223 miliony obyvateli má Nigérie méně než 90 onkologů na každých 100 000 pacientů s rakovinou, napsal dále The Guardian

Rakovinu prsu dokážeme ve většině případů vyléčit, ale prevence je stále stěžejní, zdůrazňuje gynekolog

Číst článek

Náklady na radioterapii a chemoterapii mohou být pro ty, kterým byla diagnostikována rakovina, neúnosné. Každé kolo léčby stojí 600 000 až 1,5 milionu nair (18 000 až 44 000 Kč) - a i u časných stadií rakoviny prsu jsou obvykle nutná nejméně tři sezení. Léky na rakovinu mohou stát i 300 000 nair měsíčně, desetinásobek minimální měsíční mzdy v Nigérii.

Projekt mladé podnikatelky získal finanční prostředky od nigerijské vlády a banky Standard Chartered. Bolarinwa by ráda viděla chytrou podprsenku už brzy v prodeji a ráda by ji také distribuovala zdarma ženám, které si ji nemohou dovolit.

„Většina screeningových zařízení se nachází v městských centrech, zatímco venkovské oblasti zůstávají bez potřebného vybavení. Výsledkem je, že většina těchto nádorových onemocnění není odhalena v raném stadiu,“ tvrdí Adamu Alhassan, prezident nigerijské Společnosti pro boj proti rakovině.

pna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme