Uplynulých 37 let na jedné mapě. Aplikace od Google Earth ukazuje odlesňování nebo tání ledovců na Zemi

Aplikace Google Earth už patnáct let ukazuje lidem nejrůznější zákoutí Země. Letos v dubnu přestavila takzvaný Timelapse, jehož pomocí mohou lidé cestovat do minulosti. Krátká videa zachycují, jak se povrch v různých částech Země vyvíjel od roku 1984. Mimo jiné je na nich patrný důsledek změn klimatu. „Je to způsob, jak poodstoupit, abychom mohli zhodnotit, jak prospívá náš jediný domov,” uvedla ředitelka Google Earth Rebecca Moore.

Video Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímky, na nichž postupně ubývá zelených lesů a zamrzlých planin. Takový je pohled na videa, která společnost přestavila v aplikaci Timelapse. Vizualizace posledních 37 let poskytuje důkaz k tvrzení, že planeta se kvůli globálnímu oteplování a chování lidí mění.

„Vizuální důkazy se mohou dostat až k jádru debaty způsobem, kterým to slova nedokážou. A díky tomu vysvětlit složité problémy každému,“ uvedla ve čtvrtek na blogu ředitelka Google Earth Rebecca Moore.

Televize CNN upozornila, že fotografie například ukazují, jak se pobřeží Cape Cod na severovýchodě Spojených států pomalu přesouvá na jih. Vidět je i rozvoj zemědělství na poušti Al Džauf a dostavba umělých ostrovů v Dubaji v Saúdské Arábii nebo vývoj člověkem vytvořené pláže Songdo v Jižní Koreji.

Naopak web Science News uvádí, že zářným příkladem místa, které se příliš nezměnilo, je Serengeti v africké Tanzanii, jejíž velká část je národním parkem. Člověkem nedotčená jsou podle vědeckého týmu Andrewa Plumptra pouhá tři procenta planety.

Jak se změnila Dubaj? První obrázek ukazuje město v roce 1984, druhý o 36 let později:

Aplikace používá 24 milionů satelitních fotografií a jejich seřazení podle společnosti Google trvalo dva miliony hodin. Lidé si tak mohou najít změny na povrchu kteréhokoliv místa na světě.

Na projektu firma spolupracovala s vesmírnou agenturou NASA a jejich United States Geological Survey's Landsat, tedy nejstarším programem na pozorování Země na světě. Přidal se i program Evropské unie Copernicus. Samotnou technologii na zpracování videí pomohli vyvinout vědci na Carnegie-Mellonově univerzitě v Pensylvánii.

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme