Listovat archivem by mohla umělá inteligence. V Kladně ji vyvíjejí i vědci z amerického institutu

Experti z prestižního Massachusetského technologického institutu (MIT) se podílí na zjednodušení historického výzkumu. Pro archiv v Kladně vyvíjejí umělou inteligenci, která by vědcům mohla pomoci s bádáním. Místo člověka by tisícovkami stran dokumentů listoval stroj.

Kladno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní okresní archiv v Liberci spravuje podle archiváře Petra Kolína asi 6 300 metrů archiválií

Digitalizovaný kladenský archiv by mohl historikům, studentům i jiným zájemcům usnadnit jejich bádání už příští rok (ilustrační foto) | Foto: Pavel Petr | Zdroj: Český rozhlas

„Tady vidíme žádost o milost. Na dokumentu je napsáno 1944 a ten dokument pokračuje v němčině, pak česky, je dvojjazyčné,“ stojí historik Jan Vondráček nad 80 let starými prameny okresního úřadu v Kladně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se dá s pomocí AI prohlížet digitalizovat archiv? Pracují na tom čeští vědc spolu s jednou z nejlepších univerzit na světě

Žádosti o milost jsou psané různými jazyky, česky i německy, a psané jsou rukou i na stroji.

„Dole máme ještě podpisy. Ten stroj musí být schopen ještě rozluštit, co tam stojí, že tady stojí jméno František Novotný. A my to přečteme, ale když máme dopis... Tady je třeba krásný příklad, tohle je žádost o milost psaná rukou, a to už je mnohem těžší to rozluštit, to už trvá. To se pak taky ten stroj musí naučit," popisuje Vondráček z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd.

Přeložit a prohledat

Na stejný dopis se dívá historik i na počítači. A to díky novému softwaru, který spolu se svými kolegy z Massachusetského technologického institutu vyvíjí Max Frischknecht ze švýcarského Digital Humanties University of Bern.

Strašák jménem umělá inteligence? O práci vás nepřipraví, jen ji změní k lepšímu, tvrdí expert

Číst článek

„Co teď vidíme, je dopis napsaný v češtině, já česky ale neumím. A myšlenka je, že v budoucnosti náš software bude umět dokument přeložit třeba do mého rodného jazyka, do němčiny,“ popisuje Frischknecht

„A díky umělé inteligenci bychom měli být schopní nalézt informace, které s tímto dokumentem souvisí – kdo podepsal tento dopis, kdo byl jeho autorem, jaké další podobné dokumenty se v archivu vyskytují, jednoduše se tedy snažíme všechny tyto dokumenty propojit, což by mělo historikům usnadnit prohledávání tisíců a tisíců dokumentů,“ plánuje Frischknecht.

Projekt je vůbec první spoluprací české Akademie věd a Massachusettského technologického institutu v oblasti společenských věd. Češi mají na starost ofocení dokumentů v kladenském archivu, tedy jejich digitalizaci. Američané zase vyvíjejí software, který bude umět v dokumentech vyhledávat.

Zatím webová stránka funguje v omezeném režimu, vývojáři stále pracují na zdokonalování umělé inteligence i výsledném designu.

Rizika umělé inteligence přeceňujeme především kvůli novosti technologie, myslí si novinář Koubský

Číst článek

„Tohle je první prototyp kladenského archivu. Ukazuje všechny dokumenty, které byly digitalizovány. Můžete v nich hledat, vyhledávání si můžete i zúžit na typ. Třeba pokud vás zajímají zákony, kliknete na zákony a vidíte jen ty,“ vysvětluje Frischknecht.

„Taky můžete prameny řadit například podle času. Teď vidíte nejstarší zákon. A pak se samozřejmě můžete podívat na konkrétní dokument, přečíst si jeho popisek, ale i celý text,“ přibližuje.

Jen začátek

Software, který má za cíl zjednodušit hledání v kladenském archivu, je podle Vondráčka jen začátek. Postupně by ho rádi naučili fungovat komplexněji a v dalších archivech u nás i ve světě.

„Teď je to pilotní projekt, zabývá se jen řízeným hospodářstvím, to byl takzvaný seed fund, semínko, ze kterého něco vyroste. My chceme, aby vyrostl celý strom z celého projektu. Proto v budoucnu plánujeme větší grantový projekt, který by vyvinul software, který by byl aplikovatelný na jiný kontexty,“ dívá se český historik do budoucnosti.

Digitalizovaný kladenský archiv by mohl historikům, studentům i jiným zájemcům usnadnit jejich bádání už příští rok.

Karolína Burdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme