Australští vědci objevili největší korálový útes za posledních 120 let. Je vyšší než Eiffelova věž

Australští vědci objevili největší korálový útes nalezený za posledních 120 let. Samostatný podmořský pilíř se nachází na okraji Velkého bariérového útesu. Dosud nebyl zanesený na žádné mapě a přitom je vyšší než většina mrakodrapů světa. Korálové útesy jsou domovem až čtvrtiny všech mořských živočichů. Přestože jsou tyto podmořské pralesy bohatství a druhové diverzity ohroženy klimatickými změnami, tenhle badatele překvapil svou nedotčeností.

Canberra Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mechanická paže pomohla vědcům se sběrem vzorků.

Záběry objeveného útesu. | Zdroj: Reuters

„Ten útes je, měřeno ode dna, skoro 500 metrů vysoký. Je mnohem vyšší než Eiffelova věž, nebo dokonce Empire State Building v New Yorku. Ty jsou oproti němu malinkaté,“ chlubí se objevem šéf expedice z univerzity Jamese Cooka doktor Robin Beaman. Vědci útvar objevili 20. října během 3D mapování mořského terénu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Australští vědci objevili největší korálový útes za 120 let

Později se k němu ponořili s dálkově ovládaným robotem. Díky jeho mechanické paži mohli sbírat vzorky dosud nepopsaných druhů korálů a díky kamerám sdílet svou práci s fanoušky na internetu. Největší nadšení vyvolal rušný život na vrcholu útesu 40 metrů pod hladinou.

„Nenašli jsme žádné důkazy, že by tito koráli umírali nebo je poškodilo rozsáhlé bělení korálů v roce 2016. Naopak jsme pozorovali prosperující korálový útest, mořské houby a asi nejvíc ryb ze všech našich dosavadních ponorů. Na vrcholu útesu to byla úplná rybí bouře,“ popisuje doktor Beaman.

Velký bariérový útes přišel za čtvrt století o polovinu svých korálů. Ničí je stoupající teplota vody

Číst článek

Na expedici se podílí i Schmidtův institut pro výzkum oceánů. Jeho spoluzakladatelka Wendy Schmidtová věří, že nález obrovské struktury jen asi 130 kilometrů od australského pobřeží dokazuje, že stále je co objevovat. Tom Bridge z univerzity Jamese Cooka dokonce věří, že lidstvo lépe zná povrch Měsíce než hloubky zemských moří.

Stejná australská expedice už v dubnu ohlásila objev asi 30 nových mořských druhů. Mezi nimi i pravděpodobně nejdelšího mořského živočicha – trubýše podobného tasemnici stočené do spirál. Na délku podle odhadu měřil až 120 metrů.

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme