Ragbyová extraliga stagnuje, vedou se spory o její formát

Ragby se hraje v Česku už do roku 1926, nikdy ale nepatřilo v domácích podmínkách k top sportům. Hodně lidí sice sleduje s nadšením například mistrovství světa, o české reprezentaci nebo extralize ale neví prakticky nic. A pokud jde o nejvyšší domácí soutěž, tak se možná ani nelze divit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ragbysté Irska prohráli sice poprvé, ale ve čtvrtfinále a tak se s MS loučí

Ragbysté Irska prohráli sice poprvé, ale ve čtvrtfinále a tak se s MS loučí | Zdroj: ČTK

„Vývoj české extraligy je takový, řekl bych, nijaký. Spíš má, na rozdíl od našich soupeřů a světového ragby, tendenci stagnovat. Ve světě se ragby vyvíjí mílovými kroky a v důsledku toho ztrácíme,“ říká bývalý profesionální hráč a současný reprezentační trenér Martin Kafka.

Ten ještě donedávná působil i jako sportovní ředitel České ragbyové unie a snažil se prosadit zúžení extraligy z osmi na šest týmů. Podle jeho názoru by se tak zvýšila úroveň soutěže, hráči by byli pod větším tlakem, trenéři by museli pracovat na svém dalším vzdělání atd. Změnu dokonce unie schválila a měla začít platit od této sezony.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na spor v českém ragby se zaměřil reportér Mirko Vasić

Jenže po té minulé bylo najednou všechno jinak. Zástupci dvou týmů, které měly vypadnout z extraligy Brna a Vyškova, dali na Valné hromadě návrh na ponechání systému s osmi týmy, pro ten byla drtivá většina klubů, navíc si odsouhlasila, že nikdo po ročníku 2011/2012 nesestoupí.

Podle Kafky tak došlo k popření všech sportovních principů a rezignoval na post sportovního ředitele. „Valná hromada poslala vzkaz celé ragbyové obci, že pokud si něco neuhrajete na hřišti, tak si to můžete uhrát od zeleného stolu. Byl to zase jasný vzkaz o tom, jakým směrem bychom se měli ubírat. To znamená směrem pohodlnost a nenáročnosti."

Svůj pohled na celou věc má ale i druhá strana. Jak říká trenér a sekretář Dragonu Brno Jiří Šťastný 1. liga nemá takovou úroveň jako extraliga. "Hrozně by to uškodilo Vyškovu a Dragonu kdyby spadly dolu, protože by se dostávaly do zápasů, ve kterých by jasně vyhrávaly."

A kouč, který v minulosti pracoval i u národního týmu, navíc může v začátku nové sezony podpořit správnost ponechaní systému soutěže výsledky i vývojem extraligy. „Myslím si, že teď Brno i Vyškov dokazují, že do extraligy patří. Vyrovnanost osmi týmů je, což dokazuje i fakt, že mistr z Říčan a Slavia, která hrála o titul, jsou najednou osmí sedmí,“ konstatuje Šťastný.

„Zápasy vypadají vyrovnaně. Je to sice něco, co funguje a vždycky fungovalo, ale nepřináší to žádný progres. Na hráče chybí tlak, aby si skutečně museli každý bod vybojovat. Nynější prostředí z mého pohledu není konkurenční,“ dodává reprezentační trenér Martin Kafka.

Mirko Vasič, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme