OBRAZEM: Olympijský park v Londýně žije i roky po hrách, jmenuje se po královně

Před čtyřmi lety tam svět ohromily výkony sprintera Usaina Bolta nebo plavce Michaela Phelpse, dnes je z Olympijského parku v Londýně místo, kde se scházejí ve volném čase lidé z celé metropole. A to i přesto, že sportovní akce ze čtvrti Stratford rozhodně nevymizely, spíše naopak.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Známá budova Aquatic Center ztratila oproti olympijskému roku 2012 jen svá typická postranní křídla

Známá budova Aquatic Center ztratila oproti olympijskému roku 2012 jen svá typická postranní křídla | Foto: Michal Jurman

Do srdce Olympijského parku se dá dojet, stejně jako před čtyřmi roky, vlakem na stanici Stratford Station. Pětisetakrový areál se dnes jmenuje Olympijský park královny Alžběty a změnil se v městský zábavní park.

Ulice a schody v okolí celého areálu jsou doslova obsypány nejen domácími zpěváky různé kvality, ale stále i zahraničními turisty. Ti sem přijeli nasát nejen nedávnou olympijskou historii, ale třeba díky probíhajícímu mistrovství Evropy i plaveckou přítomnost.

„Podívejte se kolem, takový obrovský stadion můžeme jako fanoušci Wisly Krakov jen závidět. Všude je zeleň, dokonce si vše můžete projet kanálem na lodi. O to ale my nestojíme,“ říká Polák Max.

Přehrát

00:00 / 00:00

Olympijský park v Londýně si prošel reportér ČRo Michal Jurman

Pokukuje hlavně po olympijském atletickém stadionu, který se raketovým tempem mění v domovský stánek fotbalistů West Hamu United.

Stavební dělník Jack se rozhodně nepovažuje za fotbalového fanouška Kladivářů, to mu ale nebrání v tom, aby si vydělával na přesunu právě tohoto klubu do srdce Olympijského parku ve Stratfordu.

„Je to obrovský stadion a je čest pracovat na jeho přeměně. Střecha je teď největší problém, ale je nás tady kolem tisíce, takže se vše stihne,“ poukazuje Jack na termín 7. srpna, kdy West Ham slavnostně otevře své nové útočiště zápasem proti italskému Juventusu.

Tisíc dělníků pracuje na úpravách Olympijského stadionu pro potřeby fotbalového klubu West Ham United | Foto: Michal Jurman

West Ham United se stěhuje na Olympijský stadion

Číst článek

Podobně jako Olympijský stadion se mění i zbytek parku. Basketbalová hala byla zcela rozebrána, z olympijské vesnice pro 10,5 tisíce sportovců pak vzniklo více než 2800 bytů.

V přilehlém obrovském obchodním centru se prolíná směs mnoha jazyků a kultur. Čtvrť Stratford tak dnes ani zdaleka nepřipomíná osud mnoha zpustlých olympijských sportovišť v Aténách nebo Pekingu.

V okolí Olympijského parku královny Alžběty to opravdu žije | Foto: Michal Jurman

Proměnou prošla i olympijská plavecká hala, která teď hostí mistrovství Evropy. Ze známé vlnící se střechy zmizela postranní křídla a 17tisícový kolos změnil kapacitu na 2500 diváků.

„Nejsou tady žádní lidé. Co vzpomínám, byla tu fronta snad na všechno. Teď je to tu poloprázdné, ale ještě nezačalo závodění,“ doufá plavkyně Barbora Závadová, že se družící a zpívající lidé z ulic a parků přesunou v těchto dnech i do útrob Aquatic Centra a dají tímto ve Stratfordu alespoň vzpomenout na úžasnou olympijskou atmosféru starou už téměř čtyři roky.

Dějištěm letošního ME v plaveckých sportech je olympijský bazén z roku 2012 | Foto: Michal Jurman

Olympijské tribuny pro 17 tisíc lidí zeštíhlily v Aquatic Centru na kapacitu 2500 diváků | Foto: Michal Jurman

Michal Jurman, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme