Pět let starý zákaz padl, FIFA povolila fotbalistkám nošení hidžábu

Fotbalová asociace FIFA povolila fotbalistkám z týmů, které se kvalifikovaly na olympijské hry, nosit šátek hidžáb, který je běžnou součástí tradičního oděvu muslimských žen. Letos poprvé - až do této chvíle platil pět let starý zákaz FIFA o nošení jakýchkoli šátků na hlavě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muslimské dívky

Muslimské dívky | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Kontroverzní rozhodnutí vzbudilo rozporuplné reakce - radost z něj měl například místopředseda FIFA, jordánský princ Alí, který proti zákazu dlouhodobě vystupoval. Podle dalších se ovšem jedná o porušení základních olympijských principů, uvádí například francouzský deník Le Monde.

„To představuje pošlapání olympijských hodnot, které zásadně zakazují jakékoli politické či náboženské odlišování se na tričkách či pódiích. A to ne z nějaké náklonnosti k laickosti, ale jako jediný způsob, jak zachovat tradice sportovního hřiště a zaručit rovnost mezi závodícími,“ píše Le Monde.

Přehrát

00:00 / 00:00

Muslimské fotbalistky smějí při zápasech nosit hidžáb, rozhodnutí FIFA vzbudilo rozporuplné reakce

„FIFA sice říká, že náboženství může rozdmýchat negativní nežádoucí emoce při utkáních, ale také to, že nošení šátku není náboženský symbol, ale kulturní záležitost. A země Perského zálivu o změnu postoje FIFA usilovaly mnoho let a z mého pohledu svého cíle zaslouženě dosáhly,“ oponuje Naďa Knorre, předsedkyně Komise sportu žen při Českém olympijském výboru a přidává konkrétní příklad.

„Cathy Freemanová je australská atletka, olympijská vítězka na 400 metrů z olympiády v Sydney. Ve finále přitom běžela v něčem, čemu se dá říkat ‚celotělový hidžáb‘ a nikdo se nad tím nepozastavil. A co takhle když závodí Martina Sáblíková? A přitom je to naprosto v souladu s naším cítěním. Petr Čech zase chytá v helmě – je to méně, nebo více než hidžáb?“ ptá se řečnicky Naďa Knorre.

A jak se k celé situaci staví Český olympijský výbor?

„Celý Český olympijský výbor si určitě myslí, že sport má vychovávat k toleranci. A jestliže má sportovec respekt k odlišné víře a dokáže se na hřišti i přesto čestně bít se soupeřem… Co víc si fanoušek může přát? A to je i přání Českého olympijského výboru,“ uzavírá Naďa Knorre.

Tomáš Pavlíček, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme